Bitkilerin sisteme dahil edilmesi ve adaptasyon süreci

2 günde bir bitkinin geleceğinin ne olduğunu kestiremezsiniz. Benim sisteme dahil ettiğim mosslar bazen 1-2 haftada bazen 1 -2 ayda filizlenip yeşermelere başlıyor.Adaptasyon süreci boyunca yapraklarda erimeler,sararmalar ,dağılmalar gözlemlenebilir. Bu süreci atlatan bitki siz istemesenizde çoğalmaya başlıyacaktır.

Bazı bitkiler vardırki birçok insan bunların ışığı sevmediğini veya az ışıkta yaşayabileceklerini düşünürler. Bunlar ,çam ,tilki kuyruğu ,elodea ,anubias ,moss gibi türlerdir. Kısmen doğru olmakla beraber onların hakettiği gerçek aydınlatmayı verdiğinizde ne kadar ışığı seven bitkiler olduklarını göreceksiniz. 1 litreye 2 watlık bit aydınlatma yaptığım sistemde mosslarım 1 kaç ayda 10 katı kadar oldu ,elodealarım ışığı yaktıktan birkaç saat sonra serii olarak kabarcık halinde oksijen üretmekteler ,ve gelişim hızları günlük 2 cm kadar.Daha önceki deneyimlerimde çam bitkisinin günlük 2,5 cm boy attığına şahit olmuştum. Tabi bu kadar hızlı büyümenin götürüleride olacaktır. Sisteme gübre takviyesi yapmanız veya bitkilerin ihtiyacı kadar atık sağlayabilecekleri canlı yükünü eklemeniz gerekmekte. Ben bildiğiniz sulu sistemler (aquaponic) için hazırlanan  sıvı gübrelerden düzenli olarak eklemekteyim. Fazlasıyla iş görüyor ve çok fazla ucuzlar :). Daha önceki sistemimde canlı doğuran baktığımdan ek bir desteğe ihtiyaç duymamıştım.

Tüm bitkiler ışığa ihtiyaç duyarlar. Çok nadir ışıktan rahatsız olan bitkiler piyasada bulunmakta.Bu bitkilerin size ulaşma olasılığı dahada nadir bir durumdur. Tasarruflu ampul hesabıyla yaklaşık 30 cm yükseklik için her 1 litreye 2 watt düşecek şekilde aydınlatma yaparsanız beklediğiniz başarıyı yakalayacağınız aşikar. Işıklandırma yaparken dikkat edilesi diğer bir nokta aralıksız aydınlatma yabani yosunların üremesini tetikleyip sisteminizi altüst edebilir. Bu durumda günlük aydınlatmanızı maksimum 8 – 10 saat olarak parçalı aydınlatma yaparsanız başarınızı artıracaktır. 3+3+3 saat veya 5+5 saat gibi. Yeni kurulan sistemlerde fazla gübreleme ile açığa çıkan yosunlarla mücadeyi zamana bırakmanız daha akıllıca olacaktır. Yosunlanma geçene kadar gübrelemeyi azaltarak,camda oluşan yosunlar için cüce vatoz,elma salyangozu gibi önlemler almanız sisteminiz daha kararlı ,daha sağlıklı oturmasını destekleyecektir. Budamalardan çekinmeyin. Yaptığınız her budama bitkiyi daha fazlasını vermeye tetikleyecektir.

Ayrıca bir çok akvaryum bitkisi besinleri gövde ve yaprağıyla alır. Köklü bitkiler de buna dahildir. Bu yüzden zemin gübresi kullanıp geriye çekilmek pek akılcı bir davranış değildir. Sıvı besin takviyesi sistemlerinizin olmazsa olmazıdır.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

1 Yorum

  1. Ali Nisan 28, 2019 10:57 pm  Cevapla

    “Tasarruflu ampul hesabıyla yaklaşık 30 cm yükseklik için her 1 litreye 2 watt düşecek şekilde aydınlatma yaparsanız beklediğiniz başarıyı yakalayacağınız aşikar”… 500 litre suya 1000 watt yani. 1000 w’lık tasarruflu ampul ne kadar ışık ve ısı yayar ?

Bir cevap yazın

Yada