Elodea (Egeria Densa)


Sıcaklık : 10 – 30 derece. 37 derecelere kadar dayanabilir. Ama çok soğukta da ,çok sıcakta da dallanma ve büyüme durur ,metabolizma yavaşlar. Sürekliliğinde canlılığını yitirip çürümeye başlar. Ani sıcaklık değişimlerine karşı hassastır. Bu yüzden 30 lt ve altında tam randumanlı bir gelişim sergileyemez.Su ortamı az olduğunda gece gündüz sıcaklık farkı artacağından bitkinin çürümesi bile muhtemeldir. Çevre koşullarına göre bu ihtimal değişiklilik gösterir.

Işık : Birçok kaynakta az ışıktada olsa olur denilmektedir. Kısmen doğrudur.  Odadaki çevresel ışık bile bu bitkinin canlılığını sürdürmesi için yeterlidir. Işık şiddeti artırılına kadar boylanmaya çalışacaktır. Ne zaman ki kuvvetli ışık ile karşılaşır gövdenin çeşitli noktalarından bayram yeri hesabı filiz atmaya başlar. Amacınız çoğaltmaksa 6400k lık renk sıcaklığı olan lambalardan kullanmanızı tavsiye ederim. Ortalama 1 litreye 1 watt olacak şekilde aydınlatılması kafi gelecektir.

CO2 : Hiç işi olmaz dememek lazım ,sonuçta bitkidir. Şu durumda işi olmayabilir ; 12 saat aydınlatma 12 saat karartma yapılırsa durumu kurtarır. Balıklarınız varsada bu ona yeterli gelecektir. Hiç bir imkanınız yoksa suya hava taşı ile hava vererek sudaki çözünen gazları dengede tutabilirsiniz.

Gübre : Balık besliyorsanız onların pisliği yetecektir. Beslemiyorsanız su değişimlerinizde her 10 litreye 100 ml maden suyu karıştırmak kafi gelecektir.İllaki gübre kullanacaksanız kontrollü bir şekilde sıvı gübrelerden kullanmanızı tavsiye ederim. Bu bitki kökünden ziyade sap ve yapraklarından osmoz gibi yöntemlerle besin ve su geçişini sağlayabilir.Aşırı gübreleme akvaryumunuzda yosun patlamasına neden olabilir.Gübre aldığınızda üzerinde yazan kullanım talimatına göre hareket ediniz.

Bitki boyu : Kaynaklar 20-100 cm arası desede bunun bir sınırı yok. Kendi akvaryumumda 1,5 tur atan bu bitki ortalama 2 metreye yakın boylanmıştı. Yani bir kökü yok ,abi arka 100 cm oldu ,önden az kısal ,daha fazla boylanma diye mantığıda yok. Kaldığı ortamla alakalı bir gelişme söz konusu. Yerini severse java mosu kıskandıracak bir karmaşada büyür ,yayılır.

Üreme : Filizlerin altından veya üstünden ortalama 10-20 cm lik parçalar halinde kesilerek yeni bireyler oluşturulabilir.

Yorum : Her türlü balıkla yaşayabilecek bir türdür. Dikkat edilmesi gereken dişli ve ağzı büyük balıklarla beraber tutulmaması. Dayanıklıdır. Yerini sevmese bile uzunca bir süre adaptasyon sağlayabilmek adına çürümeden canlılığını koruyabilir. Sert yapraklıdır, salyangozlar tarafından tüketilmesi zordur,balıklar tırrıklamakta güçlük çekerler.Yerini severse açık yeşil bir hal alır. Koyu yeşil forma geçmişse ve boylanma filizlenme görülmüyorsa birşeyler ters gidiyor demektir.İllaki dikmeye gerek yoktur. Düzenli durması açısından vantuzla veya misina ipiyle bir yerlere tutturulabilir.Başıboş su üzerine bırakılabilir. Canlı doğuran yavruları için güzel barınak tadındadır.En dayanıklı bitkiler sınıfına girer.Su üzerine değerlerse çiçek açabilirler.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. ufuk Mart 19, 2014 11:28 pm  Cevapla

    yerini severse ve ışıklandırma zamanınız sabitse 1 haftada 15 cm. e kadar büyüme görebilirsiniz. yetiştirilebilecek en kolay bitkidir. bakımı fesleğenden bile daha kolaydır 🙂

Bir cevap yazın

Yada