Java Moss (Vesicularia dubyana)


Sıcaklık :
15 -30 derece arası. 15 derecen soğuk 30 dereceden sıcak sularda +5 toleranslada yaşayabilir. Ama gelişemez.

Işık : Orta karar bir ışıkta kendi haline takılır. Ağır gelişir. Öyle ciddi atılımlar beklemeyin. Işık şiddetindeki artışla beraber büyüme hızıda artar.

CO2 : Yoktur. Balık varsa veya 12 saat gece gündüz farkı varsa yeterlidir.

Gübre : Canlı olan akvaryumda bakılıyorsa kendi gübresini toplayacaktır. Karmaşık yapısının içinde akvaryumun tüm pisliğini toplayarak hapseder. İlla gübre eklenmesi gerekirse sıvı gübre olmalıdır.

Bitki boyu : Boyunda tatminkar bir belirtme yapılamaz. Karışık saç gibidir. 1 parmakta olur ,1 avuçta. Şu kadardır demek için bir cüsseye sahip değildir.

Üreme : Hımbıl büyüyen bir bitkidir. İyi sonuç vermesi açısından ince tabaka halinde kütüklere veya dekorlara sarılabilir. Ufak taşlara misina ile tutturulabilir. Rasgele ışık  gören bir yerede bırakılabilir. Ağır ama emin adımlarla çoğalacaktır. Rasgele bölerek başka dekorlara tutturulur.

Yorum : Rengi kahverengiye dönüyorsa ışık asla yetmiyor demektir.Açık yeşil filiz veriyorsa işler yolunda demektir. Bazen adi yosun biter üzerinde. Mümkünse temizlenmelidir. Yokolmasına sebep olabilir. Buzdolabında az bir miktar su içinde aylarca saklanabilir(+4 derece civarı). Yosun yiyiciler bunu tüketir. Sae ler gibi. Elmaların veya diğer salyangozların bunlara iliştiğine şahit olmadım .Arzu edilirse yazın günde birkaç saat güneş görecek yere alınabilir. Bu şekilde maksimum gelişme sürecine girecektir. Tabi sadece ışık yeterli değildir.Gerekirse gübrelenerek gelişimine hız katılabilir. Çok nemli ortamlardada gelişebilir. Su çok gerekli birşey değildir onun için. Kurumamasına özen gösterilmeli. İlla bir yere sarmakta gerekmez. Rasgele bi yere atın. Üzerine ufak bir taş parvçası koyun ,ısı,ışık ve gübre yeterliyse halı gibi dekoratif bir büyme evresine girer. Velakin 1 avuş yosun bir kaç ayda 2 avuç olabilir. Akvaryum ortamında daha hızlı büyümesi beklenemez. En çok bilinen türü resimde de gördüğünüz Vesicularia dubyana cinsidir. Chistmass moss,pellia,macar yosunu türleride mevcuttur ama yaygın değildir. Karides besleyen hobiciler tarafından en çok kullanılan bitki türüdür.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada