Pistia Stratiotes (Su Marulu)

Sıcaklık : 15-30 derece . +- 10 dereceye kadar tolerans gösterebilir ama gelişme ve çoğalma bakımından nötr olacaktır.

Işık : Orta derece ışık yeterlidir. Lambasız bakılacaksa odanın en ışık alan yerine konulmalı . Lamba kullanılacaksa çok parlak ışıktan kaçınmalı. Parlak ışık kök gelişimini hızlandırsada bitkinin üst kısmındaki yaprakların rengini açar veya sarartır. Işık yeterli geldiğinde yapraklar genişlemeye kök saçaklanmaya ve zemine doğru uzamaya başlar. Işık zayıf olursa rengi matlaşır ,çürümeye başlar. Yerini severse durdurulamaz kıvamda sürgün vererek çoğalmaya başlar. Işığın renk sıcaklığının 6400k civarı olması tavsiye edilir. Yüzey bitkisi olduğundan ışıkla arasında belirli bir mesafe olmalı. Bu mesafeyi koyacağınız lambanın ısısına bağlı olarak ayarlamalısınız. Yoksa bitkinizin yaprakları ya çürüyecektir ,yada kuruyacaktır.

CO2 : Akvaryumdaki sudan ziyade soluduğumuz havayı kullandığından gerek yoktur.

Gübre : Çok kalabalık balık beslenen akvaryumlarda gübre gereksizdir. Suyu çok iyi tolere eder. Süs amaçlı karideslerle bakıldığı dönemlerde sıvı gübre ilavesi gereklidir.

Bitki boyu : Yaprak genişliği 1 cm ile 5 cm arası kadardır. Akvaryum ortamında bu şekilde olup havuz ortamında 20cm ye kadar boylanabilir.Kökleri 1cm ile 10 cm arası olup bol saçaklıdır. Yine doğal ortamlarında bu boyutlar birkaç katına kadar değişebilir. Doğal ortamda boylandırılmış pistialar akvaryum ortamına geldiğinde çürüyecektir veya ciddi orandafiziksel kayıplar yaşanacaktır.

Üreme : besin sıkıntısı yoksa ve iyi şekilde aydınlatılırsa çok kaliteli bir ivmeyle büyüyecektir ve çok hızlı bir şekilde sürgünlenip akvryumun yüzeyini kaplayacaktır. 10 kökten 1 ayda 50 köke kadar çıkabilmektedir. Yalnız arsızlığı su mercimeği gibi değildir. O yüzden yüzen sucul bitkilerden en çok arzu edilenidir.

Yorum : Orta karar akvaryumlarda ciddi anlamda suyu dalgalandıran techizat yoksa tavsiye ederim. Su mercimeği ile karışık bakılmamasını öneriyorum. Su mercimeği zamanla çok fazla yer işgal edip pistiaların gelişmesini engelleyecektir. Can sıkacak kadar çoğalması mesele değildir. İri yapılı olduklarından müdehale kolaydır. Çürmeye ve formunu yitirmeye başlamışsa ışık şiddetinizi artırıp suya biraz sıvı gübre ekleme yoluna gidebilirsiniz. Yada 10 litreye 1 maden suyu eklemekte geçici bir çözüm olacaktır.Birbiri üzerine binmiş pistialar ayrılmalıdır .Suyun altında kalan pistia yaprakları çürümeye başlıyacaktır. Canlı doğuranların yavrularına en iyi korunak bu bitkidir. Hatta ufak balıklar için bile sağlam korunaktır. Salyangozlar da mekan olarak bunların köklerini kullanmaktadır. Ürkek balık besleyenlerin işine gelecek bir bitkidir. Mayalı kürle su piresi ,peri karidesi,triops besleniyorsa veya aşırı su  kirleten canlılar besleniyorsa şiddetle tavsiye edeceğim bir türdür.Suyu dış filtre edasıyla temizliyor. Doğallığında adi yosun üremesine engel oluyor. Betta ve guramilerde köpük yuvaların bozulmaması için güzel bir yuva yapma aparatıdır. Ayrıca su yüzeyini kapattığından bu tür canlıların strese girmesinede engel olur.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada