2 Adet Sobo Hava Motorları Kıyaslaması

Bu yazıyı yazma ihtiyacı duyuyorum çünkü akvaryum piyasasında birileri bişeyler deneyip paylaşmadıkça olumsuzluklar zinciri herkesi sıradan yalayıp geçecek. Tecrübe denilen şey yediğimiz kazıkların bileşkesidir. Bu bağlamda sizlerle paylaşmak istediğim şey SOBO denen çin malı hava motorları arasındaki ciddi farklar.

300 litrelik akvaryumum var. Jet3388 5 sepetli dış filtre kullanmaktayım. O yüzden hava motorunu hiç önemsemedim. Ortalama fiyatı 5 TL (3$) olan SOBO2800 tek motorlu çift vitesli basit bir hava motoru kullanmaktaydım.Resim aşağıdadır ;

Bu motor işime hayli hayli yetmekte,zor anlarımda (havaya ek çıkış yapıp farklı yerlerede dağıtım yapmak gibi) vitesini 2 ye takarak hayli hayli işimi görmekteydim.Küçük ,hafif olması duvara çivi çakamadığımız evimizde 1 adet korneş düğmesi ile perde gibi asabilmeme olanak sağlıyordu. Malum çekvalf motoru ciddi oranda zorlayan bir hede.Havada akvaryum mesafesinden yüksekte titreşim sesi minimum çalışıyordu. Bir gün triops,fairy shrimp,su piresi filan besliyeyim dedim. Tek başına yetmedi. Dedimki iyi bir motor alayım ama çokta para vermiyeyim. Yine sobo tercih etmek istedim. Malum amcaoğlusunu kullandım,gayette memnun kalmıştım. Gel zaman git zaman karar verdiğim gibi araştırıp bu memlekette bulabildiğim tek 4 çıkışlı 8 watlık ,ortalama her motorunun dakikada 2 litreden fazla hava bastığını iddia ettikleri (fabrikası öyle yazıyor,ben onların yalancısıyım) sobo sb-948 modelini aldım. Hemde 30 TL vererek.Daha güçlü,daha kullanışlı duruyordu. Bu artık evladiyeliktir dedim. Resim aşağıdadır;

Yani görüntü herşey demek değilmiş. Evaldiyelik dediydik amma evlat görse bunu 3 parça çöpe gönderir.Yanyana deneme fırsatı olmadığından onu çıkar bunu tak hafiften bir noksanlık hissettim bu yeni üründe diğerine nazaran. Ama önemsemedim. 4 çıkış dedim. borumuydu. Üzerinde hava ayarıda var ,kıs aç filan.,professional alet dedik. Ben motorlorı herhangi bir elektrik kesintisine karşı güç kaynağıma bağlarım. Asıl olayda burada başladı. Elektrik kesintisinden bir yaşanmışlık evde denk geldim. Motordan ses geliyor ama içeri hava basmıyor alet. Kafam karıştı.Hani biliyordum sarmal bobinli ,veya floresanlarda güç kaynağı kullanılmaz. Ama acil durumlarda nimet kıvamındadır. Velhasıl eski motoru indirdim. Onu güç kaynağına bağladım. Elektrik gitmiş gibi fişi çektim. O ufacık alet hava basabiliyordu.Ama 4 motorlu sobo afallamıştı,sadece kendini titretiyordu.3 lü prize yanyana taktım bunları. İkisinede aynı tür hava taşı takıp 60cm derinlikte suya salladım. Açıkcası gördüklerim beni hem hayrete düşürdü ,hemde o yeni ürüne verdiğim para içimi acıttı.Eğer sobo sb-948 4 çıkışlı hava motoru 2 litre/dakikada hava basıyorsa ,göz kararı tek çıkışlı ,çift vitesli sobo sb-2800 dandik hava motoru vites 1 de 3 litre vites 2 de ise 5 litre hava basıyor. Buradan bu küçük hava motorunu hesaba almayan okurlarıma sesleniyorum. Yaklaşık 2 wat ile çalışan 4 tane sb2800 hava motoru alın. 20 tl eder. Emin olun 30-35 TL ye alacağınız  8 watla çalışan sb-948 4 çıkıştan 3 kat daha fazla performans alacaksınız. Ben 300 litrede tek motor vites 2 de kullanıyorum. Tonluk tankım olsa 4 ayrı sobo2800 kullanırım yinede bu 4 çıkışlıya para vermem. Hani bunlar dandik marka ,genel anlamda öneride bulunayım. Hava motoru alırken sobo2800 e(veya eski motorunuza) bir taş ,alacağınız motorun ucuna bir taş bağlayıp suya sallayın. Farkı gözünüzle ayırdedebilme oranınız %50 nin üzerinde. Kutuda yazanlara aldırmayın. Bizati deneme şansınız varsa deneyip alın.

Ayrıca çekvalf testindede sobo2800 açı ara farkla öne geçmiş bulunmakta. Diğeri bastığı hava oranı yarı yarıya düşmesine rağmen sobo2800 pek etkilenmişe benzemiyor.

Paranız varsa ALMAN malı alın tabiki. Benim kıyasım kendim gibi bütçeyi cırtlatamayanlara 🙂

Bu yazıyı yazma ihtiyacı duyuyorum çünkü akvaryum piyasasında birileri bişeyler deneyip paylaşmadıkça olumsuzluklar zinciri herkesi sıradan yalayıp geçecek. Tecrübe denilen şey yediğimiz kazıkların bileşkesidir. Bu bağlamda sizlerle paylaşmak istediğim şey SOBO denen çin malı hava motorları arasındaki ciddi farklar.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. emre Aralık 7, 2012 9:05 pm  Cevapla

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, almayı planlıyordum ama vazgeçtim. Çok fazla elektrikten anlamam ama basit dediğimiz motorlar sadece bobin ve mıknatıs ile çalışıyor aslında motor bile değiller, traş makinelerindeki sistemde olduğu gibi ileri geri hareketlerle çalışıyorlar. Ve yüksek ihtimalle kullandığınız KGK(kesintisiz güç kaynağı) kare dalga olanlardan ki zaten tam sinüs olanları almanız da beklenmez çok ciddi fiyatları pahalı. İkinci ürün ise asenkron motor olarak geçiyor sanırım. İkincisinde gerçek motor olduğu için ve asenkron motorların özelliği, devirlerini tamamlayabilmek için sinüs dalgaya ihtiyaç duymalarıdır. O sebeple kare dalga üreten KGK lar ile çalışmamaları normaldir. hava hacmine gelince, yazdıklarınıza gerçekten şaşırdım, bende şeklini ve fiyatını görünce iyi bir performans vereceği kanısına kapılmıştım, yazdığınız iyi olmuş, almaktan vazgeçtim, başka markalara yöneleceğim. Teşekkürler.

  2. HİKMET ÖZTEKİN Şubat 15, 2016 11:40 am  Cevapla

    SOBO 948 4 ÇIKIŞLI MOTORUM VAR BİR AY KULLANDIM İKİNCİ AY MOTORDAN KULAĞI RAHATSIZ EDECEK DERECEDE SESLİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI DAHA SONRAKİ AYLARDA UYKU UYUTMAZ HALE GELDİ ALDIĞIM YERE GÖTÜRDÜM SEN BUNUN BALANS AYARINI BOZMUŞSUN DEDİ BEN HİÇBİRŞEY YAPMADIM Kİ NE AYARI BOZAYIM YANİ SAÇMALADI ARKADAŞLAR GARANTİ FALAN HİKAYE SAKIN SİZ SİZ OLUN SOBO-948 ALMAYIN DOST UYARISI

Bir cevap yazın

Yada