Akvaryum Aydınlatma

FB,5045,39,hopar-led-akvaryum-aydinlatma-kapagi-66-watt-100-cm

Profesyonel anlamda olmasa da yüzeysel ihtiyaçlarınız için aydınlatma meselesini irdelemek istedim. Aydınlatma olmadan akvaryum olur mu ,tek kelimeyle olmaz. Akvaryumunuzun içindeki canlıların renklerini gösterebilmeleri için ,sizin keyifle akvaryumu inceleyebilmeniz için ,varsa bitkilerinizin gelişimi için aydınlatma şarttır. Aydınlatmanın şiddeti kabaca bitkili akvaryumlar için 1 litreye 1 watt floresan lamba diyebiliriz. Tabiki bu akvaryumdaki su yüksekliğine ,bitki türüne göre değişiklikler gösterebilir. En doğru sonuca kendiniz deneyerek ulaşabilirsiniz. Bazen bitki olmaz sadece balık rengini göstersin isteriz. Ucuz yollu pembe gün ışığı floresanlar bu işi fazlasıyla yapacaklardır.

FB,5015,39,hopar-yuksek-cikis-ho-t5-akvaryum-aydinlatma-kapagi-6-x-24-watt-60-cm

Alacağınız floresanın renk sıcaklığı 6500 kelvinden düşük 10000 kelvinden yüksek olmamalı. Farklı renkte floresanlar kullanılacaksa mavi ve pembe floresanlarla karışık renk tayfı yaratılabilir. Yeşil ve sarı floresanların bitki gelişimine önemli katkıları olmayacağından bunları kullanmak anlamsız olacaktır. Işık kaynağı ne kadar parlak olursa faydası o derecede etkili olur. T8 diye tabir edilen floresan lambanın 36 watt enerji harcayanı ile T5 floresanın 35 watı arasında ciddi parlaklık ve performans farkı vardır. T5 ler T8 floresanlara nazaran pahalı olsalar da verim – fiyat ilişkisinde tercih sebebi olmalıdırlar. Dimlenebilir metal halide sistemler de verimli ışık kaynaklarındandır. Aşırı ısınmaları , watt ile artan devasa armatür boyutları ve fiyatlarındaki pahalılık nedeniyle genelde çok büyük akvaryumlarda tercih sebebidir.

Son zamanlarda alternatifler oldukça çoğaldığından seçim yapmak güçleşebilir. Yaz günü eviniz sıcak oluyorsa metal halide sistemler ,floresan sistemler ,ampul sistemleri suda sıcaklık artırıcı etkisiyle akvaryum canlılarınıza zarar verebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için led düzeneklerle oluşturulmuş kapaklardan kullanabilirsiniz. Maliyet açısından hayli masraflı olacağını düşünüyorsanız normal aydınlatmanızda sıcaklık tahliyesi için ek fan ve sıcak hava tahliye delikleri açmalısınız.
HQI-36a
Bitkilerin ihtiyaçlarına göre akvaryumda satılan tüp içinde adaptörlü floresanlar da iş  görebilir. Mesela elodea,çam,saz gibi bitkiler düşük ışık ve ısı şartlarına dirençli bitkilerdir. Işık sistemlerine fazla masraf etmenin anlamı yoktur. Aydınlatmanın olması gelişimlerini pek tabiki pozitif yönde etkileyecektir ,ama imkanlar kısıtlıysa olmaz kardeşim sen bu işi unuttan ziyade ,oluruna bakalım o zaman demek kişinin bu hobiden zevk alması yönünden önemlidir. Aydınlatma tek başına doyurucu bir unsur değildir. Aydınlatma ile birlikte hızlanan fotosentez sudaki besini tüketecek ,karbondioksiti azaltacak kısa vadedeki gelişimi zamanla çürümeye doğru gidecektir. Ek gübreleme ,karbondioksit desteği veya yeterli miktarda canlı yükü ile sistemi döndermeniz gerekecektir.

zamanli_priz2_356x600
Aydınlatma süreleri bitki ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir.Aydınlatmanın aynı zaman diliminde açılıp kapanması için sayaçlı priz almak illakilerdendir. Büyük marketlerde cüz-i fiyatlara satılıyorlar. Elimizle her zaman aynı saatte aç kapa yapamayız ,ya da evde olmadığımız zamanlar olacaktır elbette. Genel olarak kullanılan yöntem günlük 4+4+4 12 saat ,6+6 12 saat olacak şekildedir. Bu şekilde parçalı aydınlatma uygulayarak sürekli aydınlanma ile oluşacak yosunlanmanın önüne geçilmeye çalışılır. Halaa yosunlanma oluyorsa akvaryumdaki demir ,azot gibi besinlerin ölçümü yapılmalı ,gerekirse gübreleme veya karbondioksit verme olayına ara verilmelidir. Kullandığımız lambaların bir ömrü vardır. Bu sebeple 6 ila 8 ay kullandığımız lambaları yenileriyle değiştirmemiz faydalı olacaktır. Aydınlatmanın arkasına yansıma yapması için reflektör ve ya benzeri aliminyum folyo tarzında parçalar koymak verimi artıran etkenlerdir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada