Akvaryum Kumu / Çakılı

hagenKUM VEYA ÇAKIL
Akvaryumun içini güzelleştirmek ,ve pek tabiki balıklarımız için üremek ,beslenmek ,sosyal iletişimlerini desteklemek,sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame etmelerini sağlamak amaçlı bazı zorunluluklarımız olacaktır.Kum bunlardan birisisidir, hatta en önemli bileşenlerinden birisi zeminde kullandığımız kumdur şüphesiz. Ama nedense en az üzerine düşülen mevzuda budur. Akvaryumcuya gidersiniz ,renkli taşlar hoşunuza gider , veya size boyanmış mavi kum ile sarı japon balığının ne kadar güzel duracağından bahseder falan filan. Eğer bir akvaryum kurulacaksa tek mevzu görsellik olmamalı. Orada bakacağımız canlılara doğada bulabilecekleri kadar serbest bir ortam sunamasak ta ,benzeri birşeyler yapmaya özen gösterebiliriz. Biraz kum ,birkaç dekor kaya parçası ,biraz yeşillik ve canlılar gibi bileşenler hem canlılarınızın moralini yüksek tutar ,hem de sizin… Boyalı kumlar ,plastik oyuncaklar veya emutasyonlar /biblolar değil. Hakettiği şekilde ,olması gerektiği gibi imkanlar sunmalıyız. Ticari düşünen beyinlerin etkisi altında kalmamalıyız. Plastik taş ,mavi-yeşil-pembe kum,oyuncaklar tamamen para kazanmak amaçlı insanların zaafları üzerine üretilen materyallerdir.

A5DE17E76B0341CC48F6AC29A8B025A0

Bazı durumlarda kum kullanılmaz. Üretim akvaryumları ve yavru büyütme tanklarında olduğu gibi. Bu tarz ortamlarda günlük dip çekimi yapılarak amonyak patlamasının önüne geçilir ,asıl amaç ta zaten zeminde, sağda solda balık artığı ,yem artığı kalmaması olduğundan kum kullanılması sıkıntı doğuracaktır.

Kum eklenecekse iyi kalite bazalt veya quartz kum gibi alternatifler faydanıza olacaktır. Bu tarz kumlar akvaryum suyunda çözülmez ve su parametrelerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Ph ve iletkenlik değişimleri bitkileri ve balıklarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.
Eğer midye kırığı ,boyalı çakıl taşı gibi tiplerden eklerseniz suda eriyen materyalleri  bitkileriniz ve balıklarınızda rahatsızlıklar veya gelişim bozukluklarına neden olacaktır. İstisna durumlara yine bakacak olursak ,bazı cichlid türleri sert sulardan hoşlanırlar. Bu gibi durumlarda deniz kabuğundan bir zemin veya dekorlar kullanmak bu canlıları daha mutlu edecektir. Seçimlerimizi seçtiğiniz canlıların yaşam ortamlarına göre yapmaya özen gösterelim.
quartz
Zemin kumu veya çakıl karışımı akvaryumun yüzey esaslı çalışan en önemli filtrasyon kaynaklarından bir tanesidir. Canlı artıklarını içine hapseder ,oluşturduğu bakteri kültürüyle zararlı madde emilimine katkıda bulunur. Tabiki tek başına yeterli değildir ,ama illakilerdendir. Köklü bitkilerinizin can damarıdır ,eğer bitki bakılacaksa zemine en azından 5-6 cm derinlikte kum döşemelisiniz. Balıklarınızın eşelenmesi ,eğlenmesi ,beslenmesi için en önemli şey zemindir ve balıklarınızın türüne ,cinsine göre zemine kum eklemeniz önemlidir.

Köklü bitkiler için önerebileceğim kum çeşitleri camsı yapısıyla siyah hagen kum veya bol gözenekli ince kıyım lav kırığıdır. Beyaz renkli quartz kumlar ışık yansıması yapacağından hassas bitkilerin gelişimleri olumsuz yönde etkilenebilir. Veya en iyimser ihtimalle zamanla yeşil bir yosun tabakası oluşup kötü  görünüm oluşturabilir.

Kumu eklemeden önce tozundan ,kirinden arındırmanız gerekecektir. Bunun için hazır ürünler petshop ve onlara ait web sitelerinde mevcuttur. Elde olan imkanlarla da temizlik mümkündür ,kumun inceliğine göre kumu geçirmeyecek bir kevgir ve leğen işinizi görecektir. Kumda sis kalmayıncaya dek yıkamalısınız. Yıkarken kaya tuzu kullanmak olası bakteri veya parazit canlı riskini en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Yıkanmış kumu akvaryuma aldıktan sonra suyun oturması için birkaç gün beklemelisiniz. Bu süreçte akvaryum suyunu çevirecek ,hareket ettirecek hava taşı ,hava motoru gibi bileşenler eklemeniz gerekecektir. Hazır bakteri kültürü satan siteler ve petshoplardan  bunu temin edip su oturma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada