Akvaryumda Termometre

Civalı Termometre

Civalı Termometre

Sudaki sıcaklık değişimlerini gözlemlemek için termometre kullanmanız gereklidir. Bir yaz günü artan sıcaklarla beraber sudaki canlılık tehlikeye girebilir ,veyahut kış günü su sıcaklığı olması gerekenin altına düşebilir . Isıtıcı suyu haddinden fazla ısıtıyor olabilir. Aşırı sıcaklarda suda çözünen oksijen miktarı azalacağından balıklarımız solunum yapmakta zorlanacaktırlar. Yada önlem almaz isek bitkilerimiz yaprak eritmeye başlayacak ,zamanla çürüyüp gidecekler. Su değişimlerinde eklenecek su ile akvaryum suyu arasındaki uçurum sıcaklık farkı balıklarımızı hasta edebilir. Belkide akvaryumumuzu sık değişmeyen bir sıcaklık aralığında tutuyor olabiliriz. İleride sıcaklık farkından yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için bugün akvaryumumuza termometreyi koymuş olmamız gerekir.

Yapışkan Termometre

Yapışkan Termometre

Piyasada termometreler ihtiyaçlara göre ve kalitelerine göre çeşit çeşit bulunmaktadır. Bunlardan en az önerebileceğim bant şeklinde olan cama dışardan yapıştırılan yapışkan türlerdir. Toleransı nerdeyse 6 derecelere varan bu termometre hassas ölçümlerden ziyade sanki dekor amacıyla satılıyor gibi.İçerideki su dahilinde dış ortamla da birebir temas halinde olduğundan; kışın su sıcak, dış ortam soğuk veya tam tersi durumlarda verdiği sonucun toleransının daha da artacağını düşünüyorum. Civalı termometreler popülerdir.Toleransları ortalama 2-3 derece olan ,ucuz ve önerebileceğim termometrelerdir. Dijital termometreler ebay gibi yabancı sitelerden 2 dolara temin edilebilir ve hassasiyetleri 1 derecenin 10 da 1 i kadardır.Hatta bunların 10 dolar fiyata bulabileceğiniz belirli sıcaklık aralıklarında akımı açıp kapatacak modüler tipleride vardır. Bu sayede sıcaklık düşerse ısıtıcıyı aktif edebilir ,sıcaklık yükselirse fanları açtırabiliriz.

Dijital Termometre

Dijital Termometre

Tropikal akvaryumlarda su sıcaklığı 24-35 derecelerin dışında sıkıntı doğurur. 18 derecenin altında veya 35 dercenin üzerinde canlılık tehlikeye girer. Ortam sıcaklığının değişken olduğu yerlerde suya bakarak bunu anlamak mümkün değildir. Termometrenin yazı kışı yoktur ,bir dekor değil mecburiyettir. Baktığınız canlılarınız sizin paranızın karşılığı değil ,canları emanet edilmiş yoldaşlarınızdır. Onlara elimizden geldiğince konfor sunmak görevimizdir.

Modüler Termometre

Modüler Termometre

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada