Canlı Artemia Kültürü Oluşturmak

Salt Lake Aquafeed ince yumurtalarından kullanmaktayım.  Tuz olarakta Billur Tuzun yıkanmış ,işlenmemiş deniz tuzunu kullanmaktayım.

Her zaman dinlendirilmiş musluk suyu kullanmaktayım. Safi akvaryumdan çektiğim sudan yeterince verim alamıyorum ,çoğalmıyorlar ,zamanında büyümüyorlar. Karışım yapmanında mantığını kavramış değilim. Nasıl başladı öyle gitsinciyim,ilerde ek su değişince popülasyonun seyri değişiyor. Osmosdan çıkan saf su ile oluşturduğum kültür ortamında ise bir süre sonra toplu ölümlerle karşılaştım. Belkide benim şansıma denk geldi ,birdaha denemedim.

1,5 litreye 1 yemek kaşığı yıkanmış ,işlenmemiş deniz tuzu kafi gelecektir. 1 yemek kaşığı 1 litreye abartı olduğu gibi tuz oranı arttıkça artemiaların sıhhati azalacak ,kızaracak ,genelde yumurta dökeceklerdir. Ama tuz oranı azaldıkca bembeyaz ,mutlu ve yumurtlamadan canlı doğuran artemalarınız olur.Su piresi gibi. Tuz olarakta mineralden yoksun kaya  tuzlarını önermiyorum. Göl veya özelikle işlenmemiş deniz tuzu daha sağlıklı bir şeçim olacaktır.En sevdikleri sıcaklık 20 -25 derece civarı .Bu çizginin dışında sıkıntı yaratıyorlar. Olabileceğinden az ürüyorlar.

Gelişme evresinde ciddi anlamda deri değiştirdiklerinden zemin bir süre sonra deri artıklarıyla pislik içinde kalacak. Hafif ortamları dalgalansa ,çalkalansa zemindeki suyu mahvediyor.Düzenli olarak hava hortumuyla sifonlama yapmazsanız balıklarınıza canlı artema verirken deri artıklarıda süzekte kalabilir. Eksilen suyu herzaman içme suyu ile yapmalısınız ,tuzlu su karışımı ile tamamlarsanız zamanla tuz birikmesi oluyor ve artemalar kızarıyor. Ölüyorum diyor ,hazırlık yapmaya başladım diyor yani.Bazı yabancı forumlarda tuzluluk arttıkça daha dayanıklı bireylerin ortaya çıktığı savunulmakta. Benim kişisel gözlemim tuzluluk arttıkça nüfus artış hızı azalmakta. Önemli olan kalıcılık mıdır? ,hızla genişleyen popülasyon mudur?, bu kişiden kişiye değişir.

Ben 2 yıldır yoğun ışık altında havasız ,arada bir yumurtayı karıştırarak çıkardığım artemaları daha sonra saniyede 1-2 kabarcık olacak şekilde onları rahatsız etmeyen hava taşı ile havalandırmaktayım. Ölümden çok doğum olmakta ,kültür ortamı su piresinde olduğu gibi çabuk bozulmamakta. Bunun sebebi tuz olabilir. Tatlı suda malum tuzlu suya nazaran daha geniş bakteri kitlesi oluşabilmekte. En azından bizim odalarda 🙂 Tuzlu suda ise sadece kahverengi yosunumsu yüzeyler oluşuyor kabın muhtelif yerlerinde. Bununda bir zararını görmüş değilim.

1 bardakta da büyütülebiliyor ,20 litrede de. Hacim genişledikçe daha kararlı  bir popülasyona ulaşabilirsiniz. Geniş hacimlerde malum dengeler hızlı değişmiyor.

Besleme olayını kuru  mayanın üzerine kaynar su döküp ,balık yemiyle boca yapıyorum. Soğumasını bekleyip dolapta saklıyorum. Miktar olarak ,suyu hafif bulandıracak kadar atıyorum. Zaten bu yemleme onlara 3-5 gün yetiyor.Hazırladığım maya yeminin kokusu bozulunca döküp yenisin, hazırlıyorum.

Tuzlu su olduğundan belkide keskin bir koku alıyorsunuz kültürü kokladığınızda. Su bozuluyormu acaba diye geçmişte %90 taşıma yapmıştım. Geride kalan %10 luk kültür gelişmeye devam etmişti. Bu bağlamda o kokuyla suyun bozulması arasında bir bağ kuramadım.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada