Canlı Doğuran Akvaryumu Kurmak

Alabileceğiniz veya bir köşede atıl duran 50 litreden fazla akvaryumunuz mu var. Zahmetsiz bir dere kenarını odanızamı taşımak istiyorsunuz. Olasılıkla bu başlangıç canlı doğuranlarla olacaktır.

300 litrede ortalama 10 canlı doğuranla başlayan maceram 8 ay sonra damızlık(6 -11cm) 200-300 canlı doğuranla son bulmuştur ,akvaryumu dağıtırken yakalayamadığım onlarca yavruyu hesaba katmıyorum. Sakın gaza gelip kalabalık başlamayın. Çok hızlı üreyen bu grubun yavrularının gelişimide çok hızlı olacaktır.Balığa yatıracağınız yatırımı bitkilere harcayın. Yavruluk kullanmadan bitkili ortamda yavruların kurtulma olasılığı %90. Çok hızlı türesin isterseniz moli ve plati türevlerine girişin. Moliler kolay yavru yemez ,plati yavrularıda lepistes yavrularına nazaran daha uyanık olurlar. Moli yavrusu dibe çöker ,lepistes yavrusu ortalıkta aylak gezer ,plati yavrusu yüzeyde saklanır. Seçiminize göre bitkilendirme yapın. Karmada çam ve su marulu yeterli olacaktır.

Çok ürediklerinde su sıcaklığını 25 dereceye düşürmeniz(kış günleri) ve yemlemeyi azaltmanız yeterlidir. Bu hem enerjiden tasarruf  hemde bitkileriniz açısından güzel bir  uygulama olacaktır. Kesinlikle tuz kullanmayın. Tuz yardımıyla hastalıkları kırma düşüncesi her ne kadar kalıp halini almış olsada vatoz ,çöpçü ,lepistes ,plati,kabuklu canlılar gibi türler ve bitkiler tuzlu suyu pek hoş karşılamıyorlar.

Başlarda alacağınız elma salyangozu gibi elit salyangoz türleri zamanla yok olacak. Bunun sebebleri olasılıkla ya adi salyangozlardaki artış ,yada canlı doğuran nüfusundaki patlamalardır.Bitkili bir tank kuracaksanız buna hazır olmalısınız. Elma salyangozu beslemeyecekseniz salyangozdan kurtulma yolları basit. Hızla artan ramshorn veya adi salyangoza karşı ilk etapta balıklarınıza verdiğiniz yemi azaltarak başlayın.Aşırı yemleme ile oluşan yem artıkları salyangozların üremesini ciddi anlamda tetiklemekte. Yemlemeyi azalttıktan sonra gördüğünüz salyangozları toplayıp atın. Ben 7 adet platimin bulunduğu akvaryumu 2 günde bir ,1 defa olacak şekilde yemlemekteyim. Bu salyangozların ve canlı doğuranların üremesini ciddi sekteye uğratıyor. Az yemlemek canlı tutar ,sıhhatli balık beslemek istiyorsanız çok yemlemekten uzak durulmalı.
İç dekorasyonda aşırılığa kaçmamak gerekiyor. Geniş yer tutan biblolar yerine daha ince daha az yer kaplayanlarını tercih etmek hacimden kazandıracaktır. Küçük balıklara saklanacak alanları biblolarla değil mümkün mertebe bitkilerle yapmaya özen göstermeli.

Canlı doğuranlar akıntıyı pek sevmezler. Filtreleme seçeneklerinden iç filtreyi otamatik elemenizi tavsiye ederim. Ya haciminize göre bir dış filtre edinin yada şelale filtre. Eğer iyi bitkilendirilmiş bir akvaryum kurma düşünceniz varsa hava motoruyla çalışan yavru filtresi diye tabir edilen sünger filtrelerinden kullanabilirsiniz.Bitkili tercihinizde dip çekimi ve su değişimi yapmanız mantıklı olmayacaktır. Eksilen suyu tamamlamanız oturmuş olan su dengenizi ve canlılarını mutlu edecektir.

Yem olarak tubifex küpleri ,kankurdu kurusu ,su piresi,seranın vipagran  gibi kaliteden ödün vermeyecek yemler kullanmaya özen gösterdim.Seranın yemi suyu kızartıyor. Bunu sera bittikten sonra tetrayı denemem sonucunda keşfettim.

 

Şu an tarih olan akvaryumumdan görüntüler :

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada