Canlı Doğuranlarda Beslenme Kürü

Akvaryumda balık beslemek apayrı bir konudur. Ve bana kalırsa bunu 1 başlık altında incelemek konuyu daraltmak olur. İlerde daha kapsamlı incelemelerde bulunacağım.

Kullandığınız yem çok önemli. Özellikle çeşit önemlidir. Tek tip yem sadece balığınızın hayatta kalmasını sağlar. Canlılık ,renkler ,verimlilik isteniyorsa kuru yemlerin yanı sıra kurutulmuş canlı yemlerde vermek iyi olacaktır. Hatta mümkünse taze karides ince ince doğranıp verilebilir ,balık fletosunun kıyması ,haşlanmış ıspanak ,haşlanmış ve kıyma edilmiş havuç filan liste uzar gider. En ucuz yem her zaman en kötü yemdir. Benim kamlumbağa yemi diye tarif ettiğim kapsül yemleri özellikle canlı doğuranlara önermiyorum. Pul yemlerle yapacağınız besleme çok daha kaliteli olacaktır. Ve inanın balıklarınızın en sevdiği kuru yem budur. Tabi bazı markalar öne çıkıyor pul yem deyince ; Ben ağırlıklı olarak Tetramin kullanıyorum.12 gr lık paketler halinde alıyorum. Bittikçe yenisini açıyorum. Elbetteki pahalıya geliyor ama taze taze yediklerini düşünmek beni mutlu ediyor. Balıklarımda mutludur umarım :) Tetra Rubin diye satılan diğer 12gr lık pakettende almıştım ama bu yemi Tetramin kadar sevmediler. Bazen kabuksuz artemia yı suda 10 dakka bekletip veriyorum ,yavrular dahilinde anaçlarda kapış kapış yapıyor. Bu yem çok hafif olduğundan vermeden önce tüm hava ve filtre ekipmanlarını kapatıyorum. Artemia yumurtaları başı boş uçuşmadan dibe çöküyorlar. Sonra balıklar tavuk gibi dipte didinerek yemi bitiriyorlar. Ara ara su piresi kurusu versemde sanırım kabuklu bir yapı olduğundan bunu pek hoş karşılamıyorlar. Tubifex küplerine deli oluyorlar. Bloodworm diye satılan sivrisinek larvasının kurusunada banamısın demiyorlar. Ciddi oranda yosun tüketiyorlar. O yüzden akvaryumumda zerre kadar yosun oluşmuyor. İzin vermiyorlar. Ve galiba bu yüzden haşlanmış ıspanağa fazla rağbet etmiyorlar.

Beslenme önemlidir. Siz ne kadar çeşit yem verirseniz balıklarınızda isze o kadar çeşit güzellikte dönerler.Mesela akvaryumcudan ilk aldığımda 1 hafta sonra doğuran veliferam ortalama 30 yavru vermişti. 6 haftalık yukarda anlattığım beslenme küründen sonra yavru sayısı 50 ye çıktı. Tabi sadece yem değil olay ,geniş bir akvaryum ,arada yapacağınız taze su değişimleriyle suyu sağlıklı tutmak ,bitkilendirilmiş bir akvaryum sebebiyle stresi azaltmak gibi nedenlerde yok değil. Balık bu şartlar sağlanınca ciddi oranda hacim kazanıyor ,tam anlamıyla damızlık diyebileceğimiz ebatlara çok kısa sürede çıkıyor. Sonrası malum. Kusursuz bir vücut formu ,sayısı her doğumda artan yavru verimi.

Marka önerisi yapmak gerekirse ; Tetra ve seranın pul yemleri ,Aim firmasının tubifex kurusu,sivrisinek larvası( bloodworm ) ,su piresi kurusu(daphnia),tropical firmasının spirunalı pul yemleri. Besleyicilik ve fiyatı teraziye koyduğunuzda emin olun markasız yemlerde zararınız çok fazla. Bozuk yemler balıklarınıza zarar verir ,suyunuzu bozar kurduğunuz dengeyi altüst eder ,kullanılan malzemeleri bilmediğinizden sizi bile hasta edebilir. İster istemez elinize değiyor ,havaya karışıyor soluyorsunuz.

Özetle Kaliteli yem + Çeşit = Sağlıklı ve Huzurlu Canlılar= Bol Üretim = Huzurlu  Bir Hobici .

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada