Canlı Doğuranlarda Tür İlişkisi

Bir çok akvaryumsever tek tür beslemekten kaçınır.  Tek türün daha sıkıcı olduğunu düşünürler. Etik olarak tek tür beslemek daha güvenlidir. Türlerarası özel bağışıklık sistemleri vardır. Bazı hastalıklara bazı türler daha dirençliyken bu hastalık başka bir türü öldürebilir. İllaki farklı tür besleyecekseniz bunun aynı habitat olmasına önem gösterin. Canlı doğuranlarla japon balığını aynı akvaryuma koymayın mesela :)

Kılıçkuyruk ve Velifera aynı akvaryumda olmaz. Her ne kadar yaşam tarzları aynı olsa da iki türünde erkeklerinin agresifliği yüzünden huzur kaçacaktır bir süre sonra. Lepistes ,plati gibi daha barışçıl türlerle  bu iki türden birisi bakılabilir. Lepistes ve plati erkekleri arasında hiç bir zaman rekabet yoktur ,yada o kavga gibi gördüğünüz şey aslında basit bir dalaşmadır desek yeridir. Bir veliferayı saldırırken görseniz ne demek istediğimi anlarsınız . Onlarca erkeği tek bir akvaryumda barındırmak mümkün. Ama velifera veya kılıçkuyrukta akvaryum ne kadar geniş olursa ollsun ikinci erkeğin varlığı strese yol açar. Sürekli kovalamacalar yaşanır. Zayıf düşen taraf hastalanır ,ölebilir. İllaki 1 den fazla erkek olacaksa bu sayıyı en azından 4 yapmak baskıyı dörde bölmek demektir.Ve stresi azaltır.Tabi bu dediğim oranı ortalama 100 litre ve üzeri akvaryumlar için konuşuyorum. Daha düşük akvaryumlarda velifera,kılıçkuyruk beslenmemelidir. 10-15 cm arası boy atan bir balığa eziyetten başka birşey yapmamış olursunuz.

Çok yapılan hatalardan biriside lepistesin yanına melek balığı veya japon balığı koyulmasıdır. Akvaryumcu tavsiye eder. Para kazanmak amacı. Örneklemek gerekirse ; Melek balığı sıkı bir avcıdır. Lepistesin üremesine izin vermez. Lüp lüp yutacaktır zamanla tüm yavrularınızı. Ve yeterince yetişkin olabilirse anaçlarınızada saldıracaktır. Doğasında bu vardır. Japon balığı lepistes ilişkiside ,lepistes japonu kovalayacak ,kuyruğunu yüzgecini didikleyecek ,şansınız var ve japonunuz ölmemişse ilerde japon büyüyüp lepistesi hüpletecektir. Ki en küçük halinde bile lepistesiniz doğurduğunda yavruları japon balığı tarafından afiyetle tüketilecektir. Veya japon beyaz beneğe ve mantara karşı çok hassastır ,canlı doğuranlar daha dirençlidir. Canlı doğuranlar taşıyıcı olabilir, buda japon balığınızın ölümü demek. Doğru olan aynı türleri tek akvaryumda bakmak.Çikletlerin böyle bir akvaryuma girmesi zaten yasak arkadaşlar hatırlatayım. İllaki 2. tür isteniyorsa çöpçü balığı diye tabir edilen ufak ve bıyıklı arkadaşlardan veya küçük boy vatozlardan tavsiye ederim.Bu sayede yemin fazlası da ziyan olmamış olur.

Bir diğer kafada kalan soruda canlı doğuranların yavruları nasıl doğmalı ,nerede barınmalı. En net cevabım bol bitkili bir akvaryum kurun ,gerisini düşünmeyin. İçinizde bitki pahalı diyenler olacaktır. Tarih 06.12.2010 ,6 dal tilki kuyruğu alışveriş sitelerinde 10 tl ,daha ucuza satan yerlerde var. 10 tl 10 adet simit parası. Siz bu bitkiyi alın 3 ay sonra budamaktan yorulursunuz. Bitkili akvaryum kurmak zor değildir ,zor olan birçok tür bitkiyi aynı akvaryumda yaşatma mücadelesidir. Amacımız canlı doğuran üretimiyse çözüm 10 TL. Diyeceksiniz yavruluk alırım. Yavrulukta 10 tl. Anacı strese sokup ölümüne yol açan veya strese sokup erken doğum yaparak ucube veya ölü yavru doğurtan yavruluk 10 TL. Rafya denilen kıvır kıvır hediyelik paket bantı kullanan veya öneren vardır. Plastik malzeme suyu zehirleyebilir ,zehirlemediğini varsayın balık buna dolanabilir ,sağını solunu kesip yaralanabilir. Plastik bitkiler içinde aynı şey geçerlidir. Bazı arkadaşlar yavruları ayrı akvaryumda doğurtuyor. Bu eylem su değişimi sebebiyle anne ve/veya yavruları hasta edebilir ,öldürebilir. Ortam değişimi en büyük stres ve ölüm nedenidir. Doğan yavrular ana tanka bağlı tül yavrulukta bakılıyor bazen. Bu yavruların boy atmasını ciddi oranda yavaşlatır. Yayıldıkları alan ne kadar genişse o kadar hızlı boy atar. Sonucu girişle bağlıyorum ,en etkili ve en az kayıpla yavru almanın yolu bol bitkili akvaryumdur. İyi beslenen ebeveynler bitkiler arasında yavru kovalamıyacak kadar miskin olurlar.Hep beraber mutlu mesut büyürler. Habitat olarak zaten canlı doğuranları bitkisiz ortamda büyütmek asla başarıyla sonuçlanmaz. Şu an akvaryumumda ortalama 0.5 cm -4 cm arası 100 küsür plati,lepistes,velifera yavrusu ebeveynleriyle mutlu mesut yaşamaktalar. Arada kayıplar olmuyor değil ,ama doğal dengenin bir parçası. Zayıf olanın canı çıksın :)

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada