Canlı Doğuranlarda Yaşam Alanı

a9qoZ

Her canlıda olduğu gibi canlıdoğuranlarda aşırı hareketli ortamlarda strese girerler.Akvaryumun konumu insanların çok geçtiği ortamlardan soyutlanmalıdır. Bu stresi tetikler. Stres kondisyonu olumsuz yönde etkiler. Hayvanlar saklanma eylimi içine girerler ,üremeleride olumsuz yönde etkilenir.  Dışardan gelecek darbeler ,etkilerde aynı tesidedir. Mesela birileri camlara tıklıyor ,ellerini veya cisimleri suya sokup balıkları rahatsız ediyorsa o akvaryumda ölümlerin veya hastalıkların görülme sıklığı artacaktır. Kişisel görüşüm akvaryum ruhu dinlendiren rahatlatıcı bir ortamsa bunu en iyi evinizin en sakin köşesinde icra edecektir. Ve bana kalırsa akvaryumunuz günün belli saatlerinde bir miktar güneş almalı. Yapay ışıklandırmadan çok farklı bir faydası olduğu kanaatindeyim. Mesela bırakın yosun oluşumu olsun camda taşta. Canlıdoğuranlarınız sağlıklıysa zaten yosun oluşumu nerdeyse yok denecek kadar az olacaktır. Afiyetle yiyeceklerdir bunu. İstenmeyen yosunlar balıklarınız için muazzam bir besin kaynağıdır.

Dış mekanda olduğu kadar akvaryumun içindede bazı şeyler yolunda gitmelidir ki hayvanlar huzuru yakalasın. Mesela canlı doğuranlar için en kusursuz ortam şüphesiz bitkilerle donatılmış bir akvaryumla sağlanabilir. Bitkiler balıklarınıza doğal ortamlarında hissini uyandıracak ,stresi azaltacak ,küçük ve zayıf balıklar için korunak görevini üstlenecektir. Ayrıca bitkiler sudaki fazla besini ve zararlı materyalleri bünyesine katarak suyun kalitesinin korunmasında etkili bir rol oynayacaktır.

Başlangıç aşamasında bakımı kolay ,üretimi kolay bitkiler seçmeli. Mesela tilki kuyruğu iyi bir başlangıç olacaktır. İnce yaprakları ve sıklığı sebebiyle çok iyi bir barınaklık edecektir. Büyüme hızıda hiç azımsanmayacak kadardır. Kısa sürede akvaryumunuzu saracak, ihtiyacınız olan yeşil alana sizi en az maddi kayıba uğratarak kavuşturacaktır. 6 dal tilki kuyruğu, 2 ayda geldiği boyla oranlarsam 60 dal kadar olmuştu. Bir budamaya 5 litrelik yoğurt kabını dolduracak kadar bitki kesmiştim.

Yüzey bitkisi olarakta pistia (su marulu) kullanılabilir. Bu bitki çok hızlı ürer ama çok yavaş gelişir. Bir kaç ayda 10 kök pistia 100×50 lik alanı işgal etmişti. Bu bitki ayrıca yüzey gölgelenmesi yaparak balıkların strese girmelerini engeller. Ayrıca su altında bulunan köke benzer uzantılarıylada yeni doğan yavrulara barınaklık eder.

akvaryumum_1

Canlı doğuranlar için bitkili akvaryum kurmak zorundayız. Evet net bir cümle. Doğal ortamı taklit etmeliyiz bu canlılar için. Tuz olayından kaçınmalıyız. Plati,kılıçkuyruk ve velifera gibi canlılar tuzlu suyu sevselerde bitkiler için tuzdan feragat etmeliyiz. Onlara sorsaydınız emin olun onlarda bitkiyi tercih edeceklerdi. Yapay bitkilendiririm ve tuz kullanırım demeyin sakın. Bunun yarardan çok zararı olur. Yapay bitkilere sürtünürken balıklar zarar görebilir ,plastik parçalar salınım yapıp suyu zehirleyebilir.Ve bana kalırsa çok çirkin duruyorlar

Birkaç günde bir %10 su değişimlerini aksatmadan yapmak ,Bazen 100 litreye 1 şişe maden suyu (soda) katmak hem bitkilere hem balıklara muazzam kondisyon sağlıyacaktır.

Filtre olarak iç filtreyi kesinlikle önermiyorum. 60 litreye kadar olan akvaryumlara pipo filtre 60 dan büyük akvaryumlara dış filtre uygun olacaktır. Ayrıca biyolojik dengenin devamı için akvaryumunuza birkaç  elma salyangozu ve birkaç karides atmak çok keyif verebilir. Balıklarınız ölürse su bozulmadan bu canlılar tarafından cesetler yokedilecektir.

Işıklandırma hem bitkiler için hem hayvanlar için belirli saatlerde açılıp kapanmalı. Onlara gece gündüzü yaşatmazsanız sağlıkları bozulacak,strese gireceklerdir.Veya gelişimleri aksayacaktır. Teşhir amaçlı ışık aç-kapa yapılmamalıdır.

Canlı doğuranlar dere balıklarıdır. Sert suyu severler. Bunuda sağlamanın en kolay yolu akvaryum kumuna 2-3 cm kalınlığında midye kırığı kumu eklemektir. Her ne kadar çoğu akvarist buna karşı çıksada  Ben pistia ,tilki kuyruğu ,limon ,saz ,eledoe gibi bitkilerle bir sıkıntı yaşamadım. Arada 5mm lik kalın kumda kullandığımdan bitki kökleri ince kuma saplanıp kökleri çürümüyor. Midye kırığının yan etkisi suyu sarartmasıdır. Açıkçası bu beni rahatsız etmekten çok ayrı bir keyfe sürüklüyor

Su sıcaklığı 28 derece civarlarında olmalı. Net sınır 26-30 arası. Daha soğuk olursa üreme yavaşlar , anaçların doğum süresi uzarda uzar. 4 haftada doğuran balık 6 haftada doğurmaya 1 günde olgunlaşan tüm yavruları çıkaran anaç 2-3 günde yavru çıkarmaya başlar,balıkların hareketleri yavaşlar,canlılar strese girebilir ,daha sıcak olursa sudaki çözünen O2 de azalacağından balıklar asabileşir ,bitkiler ölebilir ,hastalık başgösterebilir,ani ölümler olabilir.Canlı doğuranlarda en verimli sıcaklığın 28 olduğunu bilin yeter

İç ortama daldık asıl konuyu atladık. Hangi tür balık olursa olsun 50 litreden küçük akvaryumda sakın balık beslemeyin. Eziyettir hayvanlara.Kendi zevkiniz için hayvanlara eziyet etmeyin.Velifera besleyecekseniz veliferanın canlı doğuranların en büyüğü olduğunu unutmayacak ebatta akvaryum seçmeniz ve erkek veliferaların kur yapıp yelken açmalarını rahatça kontrol edebilecekleri kadar yüksek akvaryumlar edinmeniz gerekecektir.Akvaryum yüksekliği az olursa emin olun o namını  aldığı muazzam sırt yüzgecini geliştiremeyecek ,çirkin çirkin gezip sizide strese sokacak

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada