Canlıdoğuranlarda Üreme Periodu

Balığım ne zaman doğurur klasik bir soru haline geldi artık. Bu başlığın olduğu forumlarda göz kararı herkes birşeyler söyler. Ama karında gelişen embriyoyu göremediğimizden cevap veriyoruz derken azda olsa sallamış oluruz. Karnındaki siyahlık koyuysa ve davul gibiyse 1-2 günü var deriz. Tam tersi durumlarla karşılaştığım oldu. 1-2 güne doğurur diye düşündüğüm balıklarım 1-2 haftada ,karnında leke veya şişlik gözlemlemediğim balıklarımında aynı gün doğurduğuna şahit oldum.

Doğum demişken bunun aslında yalancı olduğunuda belirtmeden geçmeyelim. Anne karnında döllenen yumurtalar burada anneden bağımsız olarak gelişirler ve hareket kazanacakları güne kadar beklerler.

Sıcaklığın doğum üzerinde etkisi var şüphesiz. Yalnız bu etki 1-2 günde değil genel anlamda doğum sürecini etkileyecektir. Bir örnekle açıklayacak olursak ,26 derecede canlıdoğuranın doğum periyodu 45 güne kadar uzayacaktır. Ama aynı şartlarda sıcaklık 30 derece olursa bu süreç 25-30 güne gerileyectir.Daha erken doğum olacaktır. Ama siz tutupta doğumun son aşamasında sıcaklığı artırmaya kalkarsanız olasılıkla ebeveynleri kaybedersiniz veya gelişimini tamamlamamış ucube yavrularınız olur.

Verdiğiniz yemin kalitesi ve suyun kalitesininde doğum sürecine etkisi ve alacağınız verime etkisi tartışılmaz. Zor şartlarda veya düzensiz tek tür besinlerle beslediğiniz canlıdoğuranlar az sayıda ve düzensiz yavrulayacaklardır. Veya dişi erkek oranı yeterli olmasına rağmen üreme gözlemlenmeyecektir. Haftada 1-2 gün protein ağırlıklı veya canlı tabir edilen besinlerle beslemeniz kafi gelir. Ben dana yüreğinden hazırladığım yemlerle besliyorum.

Geniş hacimler üretim için zorunlu ihtiyaçlardır. Rafya kullanımı ,yavruluk kullanımı ,ebeveyni başka bir akvaryuma taşımak ,yavruları doğumdan sonra taşımak riskli ve sonucu istenmeyen olaylarla bitecek sorunlar çıkarabilir. Bu bağlamda geniş ,iyi dekore edilmiş veya bitkilendirilmiş akvaryumda gidişata karışmadan ,doğal yollarla yavru almak dilediğiniz hedefe ulaşmanızda en iyi yol olacaktır. Zayıf olan yavrular zaten bu süreçte elenecek ,geriye genç ,dinamik ,yaşama azmi dolu bir nesil kalacaktır. Siz ebeveynleri beslemek için yem attığınızda onlarda bi yolunu bulup artan yemlerle besleneceklerdir.Ayrıca beslemenize gerek kalmaz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada