Cüce Vatoz (Ancistrus dolichopterus)

cüce_vatoz

Birçok hobici vatozlarının aşırı büyümesinden ve buna bağlı tembellik yapmasından şikayetcidir belkide. Benim gibi 🙂 Leopar vatoz gibi ayarsız büyüyen vatozlara karşı bir süre sonra sempatilerini kaybeder akvaristler. İşleri cam temizlemek veya yosun kazımak olan bu hayvanların büyüdükçe hazır yemlere ilgileri artacaktır. Asli vazifelerini unutup gün boyu saklanmalarından ,sadece yemlemeden yemlemeye çıkmalarından şikayetci olabiliriz .Büyürler ve tembelleşirler. Veya çok büyüdüklerinden küçük akvaryumlarda görsel düzeni bozacaklar. Hem bedensel iriliklerinden ,hemde hareket ettiklerinde dağıtabilecekleri zemin düzeninden sıkılabiliriz. Bu tür vatozlar yaklaşık 30-35 cm boy atabilirler. Üremeleri için gerekli ortam bizim akvaryumlarımız olmadığından onlardan kurtulmak isteyebiliriz.

cüce_vatoz2

Bu tür vatozlarla bir başlangıç yapmaktansa cüce vatozları tercih edebiliriz. Eskisi gibi bulunmaları da çok zor değildir. Erkeği ile dişisini ayırmak görsel temasla çok zor değildir. Erkekler dikenimsi burun yapılarıyla dikkat çekerler. Yaklaşık 4 aydan sonra,veya 6cm den sonra çıkan dikenleriyle ileride hem bölgelerini savunacak donanıma sahip olurlar ,hemde çok eşli yavrulama dönemlerinde güç gösterisi yaparak dişileri etkilemeleri için bu silahlarını kullanmaktan çekinmezler. dikenler sağ ve sol yanaklarda olur. gerektiğinde dikleştirip tehlike anında batırmaya çalışırlar.

cüce_vatoz3
Yaklaşık 10-12 cm ye kadar boy atabilen bu tür vatozlar küçük akvaryumlar için de ideal birer zemin canlılarıdır. Erkek cüce kendine bir oyuk ,mağara,hindistan cevizi kabuğu,testi gibi bir bölgeyi sahiplenip uygun dişiyi yuvaya çeker. Üreme bittiğinde dişi yuvadan ayrılır ,erkek yavrularını yumurta döneminden larval döneme kadar her türlü canlıdan korur ,yuvayı havalandırır. Yavrular su şartına bağlı olarak 3-5 gün içinde larva olur . Keseleri eriyene kadar yemleme yapılmaz.Erkek küçük yavrularını kendi kendilerini idare edecekleri güne kadar gezdirip beslenmelerine yardımcı olur ve onları korur.
Ortalama 25-30 derece ısı yaşamaları için idealdir.Bu değerlerin dışında üreme duracaktır ,aşırısında ölmeleri kaçınılmazdır.Zeminde kayalardan veya kuytulardan hazırlanan girintilerden hoşlanırlar. Bölgecidirler. Kendi türleriyle sürekli rekabet içinde olacaklardır. Üremeleri ve yaşamaları için 40-50 litrelik akvaryumlarda barındırılmaları ideal olanıdır.

cüce_vatoz4
Zemine çöken her türlü yemi severek tüketirler. Ağırlıklı olarak bitkisel yemlerle beslenmeleri gerekir. Arada çiğ salatalık ,çiğ kabak ,çiğ patates ,haşlanmış kapya biber ,haşlanmış ıspanak gibi bitkisel desteklerle beslenmeleri iyi olacaktır. Ara öğünlerde protein ağırlıklı aparatiflerde verilebilir.Üreme için barındırılan tanklarda1 erkek 2-3 dişi gibi oranı sabit tutmanız verimlilik ve stres kavgalarının önüne geçecektir. Mümkünse başka canlı ,gereksiz dekorasyondan uzak durun. Akvaryum iyi havalandırılmalı ,aşırıya kaçmamak kaydıyla suda akıntı oluşturabilecek iç veya dış motor desteğini gözardı etmemeliyiz.

Ben alışkanlık gereği saz ve birkaç türden oluşan karma bitkili akvaryumda bu canlıları beslemekteyim. Riccia veya moss türevlerini tüketeceklerinden bunların koyulması gereksiz olacaktır. Ferez taşlarından mağaralar yapmak gibi bir fikre kapıldım .İstenirse küpler de kullanılabilir.

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada