Green Terror (Resim ve Video Ekleriyle)

Paylaşmak güzeldir...

Akvaryumun dik kafalı devlerindendir green  terrorler. Çok güzel renklere sahiptirler ,evcil köpeğiniz kadar bağlıdırlar size. Yalnız sert mizaçları ,geniş sahiplenme alanları ,özellikle yavru koruma içgüdülerinin ağırlığı sebebiyle estirdikleri terör sebebiyle Türkiye piyasalarında fazla yer edinenemiş ,hakettiği değere ulaşamamıştır. Gerçi bunda türk akvaristlerinde payı yok değil.Standart ölçüler 100 litreyi geçmediği sürece bu canlılar terör estirip diğer balıklarınızı katletmeye devam edecek.

 

Minimum hacim ihtiyaçları boylanmasına göre değişir. Çift çıkarmak için 10 lu bir grubu 300 litreye attığınızda çift çıkardıktan sonra bu geniş tank ancak ikisine yetecektir. Diğerlerini akvaryumcuların ekşimiş suratlarına bakarak ,onların green terrörmü ,ığğğ   naraları eşliğinde elden çıkarmaya çalışabilirsiniz.Yoksa ilk yavrulama seansında kayıplar vermeye başlamanız muhtemel. 25 cm ye kadar boylanan bu vahşilerin dokunuşu ölümcül olabiliyor.

Her türlü yemi iştahla tüketirler. Çok pasaklı yem yerler. Sağa sola saçalarlar ,kumları kazarak yerler ,parçalar dökerler. Suyu çabuk bulandırdıklarından arıtma sisteminiz yeterli olmalıdır. Et ağırlıklı beslemek ,haftalık düzenli dip çekimleri ,su değişimleri onları çabucak serpecek ,yılını doldurmadan göz doldurmaya başlatacaktır. Aynı batıon yavrularda erkek daha büyük ,daha renkli ve olasılıkla kafa hörgüçlü olacaktır.Dişi daha soluk ve küçük yapıda kalacaktır.

Üretim olayı eğer gerçek çiftiniz varsa sıkıntılı değildir. Akvaryumdaki düz bir dekora ,kayaya,yada toprağı kazıp zemindeki düzlüğe 300 -500 yumurta bırakırlar. Akılalmaz bir içgüdüyle korurlar yavrularını. Dişi o kadar hırçındır ki erkeği bile yaklaştırmaz bir süre. Size bile fitil olur cama tos vurmaya çalışır.Genel anlamda da koruma görevinin çoğunu dişi üstlenir. Yavrular serbest yüzüşe geçince tavuk – civciv nasıl geziyorsa bunlarda öyle gezmeye başlar. Yumak olmuş gezen yavruların üzerinde koruyucu bir melek gibi döne döne turlarlar akvaryumu. Karanlığa yönelme eyliminde olan yavruları kontrol edebilmek için gittiği bölgelere çukurlar kazar ,yavruları buralarda gruplamaya çalışır. Yem verdiğinizde parçalayıp yavruların üzerine dağıtır. İzlemesi keyiflidir. Bir süre sonra erkeği veya yavruları ayırmak yerinde olacaktır. Yeniden üreme içgüdüsüyle yavruları yeme ihtimali yüksektir.

Alternatif olarak yavrular ayrı bakılabilir.Yavrular serbest yüzüşe geçince ebeveynlerden ayrılıp artemia ile beslenebilir.Ağız genişlikleri müsaittir. Yalnız bu şekilde ebeveynlerin yavru koruma içgüdüleri zedeleneceğinden ,vede sağ çıkacak yavru sayısındaki azalma nedeniyle pek önerilmez.

Konuya son noktayı aşağıdaki resim ve videolarla yapmak istiyorum.Keyifli seyirler…

Videolar :

Green Terror (Resim ve Video Ekleriyle)
5 (100%) 1 vote

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

4 yorum

 1. Ali Özgül Temmuz 12, 2014 2:02 am  Cevapla

  herkeze iyi günler yaklaşık 2 gündür green teror besliyorum.iki gün içinde 3 balık öldü balıklar tam ölmüyor yüzgeçlerini hareket ettiriyorlar ama ters dönmüş bir şekilde suyun yüzeyine cıkıyorlar lutfen herkez yardım etsin akvaryumum 40-45 litre su alıyor 2veya3 gün içinde 250-300 litrelik bi tanka aktaracagım ölmelerinin sebebi akvaryum küçük olduğu için sitresemi giriyorlar lütfen bilenler yardım etsin …

  • ramazan Eylül 26, 2014 1:57 am  Cevapla

   merhaba ali, ilk önce balıkların her halde su değişimleri düzenli yapılmadığı için senin akvaryumundaki ph ve dh seviyesine uyum sağlamamış olabilir, bu yüzden balıkların ölüyor ölüyor olabilir.

 2. Ali Karakuzu Eylül 13, 2015 10:41 pm  Cevapla

  Merhaba Green terror beslemek istiyorum akvaryum 80 litre olurmi

  • admin Ekim 8, 2015 10:29 pm  Cevapla

   Green terror sert mizaclıdır. Tek başına sorun çıkarmaz. Diğer türlerle veya kendi içlerinde çatışmalar olacaktır. Ancak eş tutmuş 1 çift green terror o hacimde beraber yaşayabilir.

Bir Cevap Yazın

Yada