Hydra (Hidra)

Başımızın belası hidralar. Nasıl oluştuğu pek belli olmayan ,bir çok etkene bağlı olarak ansızın çıkan yeşil ucubelerden bahsedelim biraz. Biraz temel bilgiyle ,biraz kişisel çözümlerle bu hayvanat hakkında kafamızdaki bazı soru işaretlerini kaldıracağını umut ediyorum.

Bizim konu aldığımız hidra tatlı suda yaşayan ,ters dönmüş şemsiye tipiyle,zehirli dokunaçlarıyla ,birkaç mm boyuyla ,yeşil rengiyle can sıkan bir hayvanımsı. Yokedici hayvanlar grubuna girer.Saçak dokunaçlarıyla yakaladığı ,ağzına göre her türlü canlıyı bir lokmada yutar.Yuttukça gövdesinden tomurcuklanarak yeni bireyler oluşturur. Bireyler yeterli olgunluğa geldiklerinde ana gövdeden ayrılıp neslin devamındaki çarkta yerini alır. Az hareket ederler ,eğer yerleri güzelse hiç hareket etmezler.Onları hareket ederken görmek ayrı bir tecrübedir.Taklalar atarak giderler.  Genelde yosunlu ,mikroorganizma zengini   sığ sularda gözlemlenirler. Çıplak gözle seçilebilirler yalnız en sağlıklı gözlem mikroskop altında veya iyi bir büyüteçle yapılabilir. Biyolojik anlamda yaşlanmazlar ,kendilerini yenilemede ,kopan parçalarını yerine getirmede kusursuz canlılardır.

Ortam şartları uygun ,besin bulma sıkıntısı yoksa hidra kendinin bir kopyasını gövdesinden tomurcuk gibi çıkartır demiştik.Ortam şartları bozulursa ; hava soğur veya besin azalırsa eşeyli üremeye geçerek gelecekteki neslini garanti altına alır.Basit bir yumurtalık ve testis yapısına sahip olan hidralar şartlar kötüleşince ,suya kendi başına hareket yeteneğine sahip gametler bırakırlar. Bu gametler başka hidraların yumurtalığına yerleşip orada dayanıklı yumurtalar(kistler) haline dönüşür. Anaç birey ölünce su birikintisinin tabanına düşerler ve şartların düzelmesini beklerler.Yumurtadan çıkan bireylerin larval dönemi yoktur. Anaç bireylerin minyatürü gibidirler.Hidralar hermafrodittirler ,aynı anda hem gamet(sperm) hemde yumurta geliştirebilirler.

Akvaryum ortamında en sık camlarda ve zeminde gözlemlenir. Bir kere musallat olmuşsa kurtulması çok zordur. Akvaryumunuzdaki temel besinleri; cycloplar ,su pireleri (daphnia) , diğer gözle görünmeyen canlılardır. Tamamen yoketmek istiyorsanız zahmetinede katlanmalısınız. Komple akvaryum suyunu boşaltıp ,kumunu ,camını ,aparatlarını çamaşır suyu karışımlı su(litreye 1 kapak) ile iyice ovarak temizlenmelidir,akabinde durulama işi itinayla yapılmalıdır. Çamaşır suyu hariç başka tür deterjan veya kimyasalları akvaryumunuzun hiç bir bileşenine bulaştırmamalısınız. Bu diğer canlılarınız için büyük risk teşkil eder. Bitkilerinizi de yeniden akvaryuma almadan önce 1 litreye 1 çay kaşığı tuz karıştırdığınız solüsyonda birkaç dakika kadar bekletmeniz temizliğin anlamını dahada güçlendirecek. Geniş yapraklı bitkilerinizin yapraklarını elinizle süpürür gibi sıyırarak varsa buradaki oluşumunda yokolması sağlanır. Su birkaç gün berrak tutulmaya çalışılırsa gözden kaçan birkaç hidrada açlıktan ölecektir.Unutmayınızki besin kaynağı mikroorganizmalardır.

Benim gibi sıfırdan başlamaya gönlünüz elvermiyorsa kontrol altında tutmakta bir çözümdür. Haftada bir camdaki hidra grubunu diş fırçası ile süpürüp ,zemindeki kumu kalem gibi birşeyle tarla sürermiş gibi sürüyorum. Bu sayede gözle görülür ciddi bir temizlik yapmış oluyorum.Rahatsızlık verecek kadar çoğalamıyorlar.

Su piresi bakıyorsanız ve hidra oluşumu gözlemlemişseniz şiddetle kültürünüzü yenilemenizi öneririm.Zaten su piresi kültürleri basit düzenekler olduğundan çok üzerine düşmenin anlamı yok,dökün gitsin . Suyu çok çalkalandırmadan üstten alacağınız bir kepçe(20-30 adet) su piresi, yeni yerinde çok daha hızlı bir gelişim gösterecektir.Hidralar su piresinin küçüklerini yakalayıp yediklerinden zamanla genç nüfusunuz yokolacak ,yaşlı nüfusta zamanı gelince öleceğinden elinizde pek birşey kalmayacaktır. Başımıza gelen bu hidra faciasının faili olarak ta aşırı yemleme ile bozulan su şartları ve oluşan mikro organizmalar olduğunu düşünüyorum. Daha berrak ve oturmuş su  hidraların yaşamasını sekteye uğratacaktır.

Bazı kaynaklarda elma salyangozlarının hidraları yediklerinden bahseder. Bu bağlamda eklediğim nohuttan büyük elma salyangozu ,hidraların yanından geçerken ateşe basmış gibi refleks gösteriyordu ,onları yemeyi bir tafara bırakın ,onların bulunduğu alana yaklaşmıyorlar.Hidraların zehirli dokunaçları elma salyangozunu ciddi anlamda rahatsız ediyor olmalı. Belki daha büyük salyangozlar başarılı bir temizliğe sebep olabilirler ,denemedim. Aşağıdaki video mercek altında yaklaşık 60 kat büyütülmüş hidra ya aittir.

[hdplay id=14 ]

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada