İceman / Aysmen (Pseudotropheus Acei)

100_3836

İceman lar mora çalan renkleri ve sarı veya beyaz bir tonla biten yüzgeçleri bakımından güzel balıklardır. 9-10 cm kadar olduklarında yetişkin özelliklerine kavuşurlar.Erkekler dişilere nazaran daha geniş vücut formuna sahiptirler.Malawi gölünün mbunalarından olan iceman (aysmen) ler diğer sp türlerine göre oldukça agresiftirler. Eskiden nadiren karşımıza çıkan pahalı türler olsalarda günümüzde her yerde rastlayabiliyoruz. Bunun kolay üretilebilmesi ve bakım zorluğunun çok olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Akvaryumunuzda oldukça sosyal bir ortam oluştururlar. Çok ürkek olmadıklarından sürekli bir hareketlilik size keyif verecektir. Tek tür beslemenizi tavsiye ederim ,ama anlaşma olarak diğer mbunalarla da uyum içinde yaşayabilirler. 120 litrenin altındaki akvaryumlarda rahat etmeyeceklerdir.

100_3824

Cinsiyet ayrımı için bazı faktörleri bilmek kesin sonucu verecektir. Erkek ve dişilerin anal yüzgeçlerinde ortak bulunan yumurta benekleri erkeklerde daha parlak ve fazla sayıda olmasıyla dikkat çeker. Erkeklerin hareketlerini incelediğinizde daha baskıcı ve agresif olduklarını gözlemlersiniz.Eğer dişiler ağızlarında yavru tutmuyorlarsa üst kısımlarda serbest yüzüş yaparlar ,erkekler dişileri kovalar , onları üremeye ikna etmek için önlerinde titreme hareketleri yaparlar. İkna olmadıklarını gördükçe kovalamaya devam ederler. Tam yetişkin bir erkek 14-15 cmlere kadar boylanırken ,dişiler 12-13 cm civarında kalırlar. Aynı batın yavrularda aynı şartlarda bu gözlem kabaca cinsiyet ayrımı yapmanıza olanak sağlar. BAskın erkek daha koyu renkte daha alımlıdır. Dişiler ve diğer pasif erkekler daha soluk renktedirler.

100_3865

Kayalardan oluşturulmuş girinti ve çıkıntıları severler. Dekoratif amaçlı birkaç anubias eklemek ortamı daha doğal kılacaktır.Sert sulardan hoşlandıklarından midye kırığı kum veya mercan kırığı kum kullanmak onları daha mutlu eder. Midye kırığı kumların zamanla suyu sararttığı bilinmektedir. Çok sık su değişimi yapmıyorsanız ki yapmanızı öneririm ve de suyun sararmasından hoşlanmıyorsanız mercan kullanmanız yerinde olur. Su sıcaklığı 25-27 dereceler arasında sabitlenmeli. Haftalık %30 veya 2 haftada 1 %50 su değişimi yapmanız sudaki nitrat ve diğer artık materyallerin sudan uzaklaşması ,suyun tazeliğini koruması açısından önemlidir. Bu şekilde kurulan sistemlerde balıklarınız optimum oranda gelişecekler ,yavrulama safhasında verimli ve çok sayıda yavrular edinebileceklerdir.

100_3873

Erkek çok eşlidir. 1 erkeğe en azından 5 dişi düşecek şekilde ortam kurarsanız her bir dişi üzerine düşen stresi azaltmış olursunuz. Yumurta tutan dişilerin de strese girip yumurta atmalarını engellemiş olursunuz.

Eğer geniş ve düz bir taşın/kayanın üzerinde erkek ve dişinin titreyerek daireler çizdiğini gözlemliyorsanız çiftleşme sahnesine şahit oluyorsunuz demektir. Ürkütmemeye özen göstermelisiniz. İki balık ta birbirinin anal yüzgeçlerini takip ederek dönerler. Dişi yumurtayı bırakır ,çıkan yumurtayı ağzında toplar ,erkek döller.  Dişi bu şekilde tüm yumurtaları ağzında biriktirip çenesini şişirir. Uzun bir ağızda yumurta koruma dönemi başlamış olur. Bu dönemde dişiler yem yemeyi keserler veya nadiren de olsa pul yem tarzı  alımı kolay yemleri kabul edebilirler. Koruyucu içgüdülerinin gelişebilmeleri için üremeden sonra dişileri tanktan ayırmamalıyız. Yumurtalar ergin olup serbest yüzüşe geçene kadar ortalama 20-25 gün anne ağzında korunacaklardır. Yetişkinliğin ilk safhalarında yumurta sayısı 20 civarıyken bu sayı tam damızlık dişilerde 100 ü bulabilmektedir.
100_3878
Bazı akvaristler ilk haftadan sonra sağma denilen yöntemi kullanarak yavruları tüplere (yumurtalık) alıp fokurdatırlar. Dişinin kondisyon kaybetmemesi için faydalı bir yöntem olsa da sağlıklı bir yavru alma şekli değildir.Akvaryumunuz yeterince taşlı ,girintili çıkıntılı ,bitkilerle kör noktalar oluşturulmuşsa bir çok yavru hayatta kalacaktır. Zaten sağma yöntemindede yüzde yüz başarı elde etmek başlangıç seviyesinde bir akvarizt için hayalden öteye gidemez. Ben üretimde kendi haline bıraktığım 14 bireylik koloniyi 8-9 ay sonra 150 küsür yetişkin (4-12 cm) birey olarak akvaryumdan çıkartmıştım. Amaç hobihane değil de keyifse doğallığına bırakılmış habitat kadar güzel birşey yoktur. Kısacası işini bilen yavru güzel kurulmuş bir akvaryum ortamında kendini yedirtmez.

100_3880

Yavruların büyüme grafiği çok hızlıdır. Destekleyici olması açısından artemia çıkartmanız faydalı olacaktır. Günlük 5-10 dakika içerisinde tüketebilecekleri miktarca 1 öğün artemia 4-5 öğün spirulina ağırlıklı otobur yemleri kullanmanız 1-1,5 ayda yavrularınıza 2 cm nin üzerinde boy attıracaktır. Haftalık su değişimlerini de ihmal etmezseniz bodur kalma veya geç gelişim sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Dayanıklılık bakımından bir çok balığa taş çıkartan malawinin bu güzede balıklarının yavruları da yetişkinleri kadar dayanıklıdır.

Malawi Yavrularıyla ilgili Resim ve Video  Yazıma Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. amerikan zebra Mart 2, 2014 2:06 am  Cevapla

    faydalı yazı,zebralar hakkında yazı varmı?

Bir cevap yazın

Yada