Japon Balıklarında Yumurta Alımı ve Kuluçka Dönemi

Doğal Havuz Veya Tankta Üretim

süs-balıkları-ve-hastalıkları

5 damızlık balık (3 erkek 2 dişi) için en az 1,5-2 m²lik bir havuz yüzeyi gerekir. Derinliği 1-1,2 m olması uygundur. Erkek dişi olarak ayrılan damızlıklar havuza konmadan 15 gün boyunca canlı yem ile beslenir. Bu besi sayesinde balıklar iyice kondisyon kazanmış olurlar. Bu arada havuzun suyu 20-22 ºC’de olmasına özen gösterilir. Japon balıklarının yumurtaları yapışan yumurtalardır. Havuzlara yumurtaların yapışabilmesi için rafyadan yapılmış yapay kakabanlar konulmalıdır. Balıkların havuza bırakılmasından birkaç gün sonra yumurtalarını bu kakabanlara yapıştırdıkları görülür. Yumurtladıktan hemen sonra anaçlar havuzdan alınmalıdır. Aksi takdirde yumurtlama işini tamamlamış anaçlar kendi yumurtalarını yer.

 

Yapay Üretim

japon_baligi2-300x225[1]

Yapay üretimde en önemli konu damızlıkların yumurta olgunluğuna ulaşmış olmasıdır. Erkek balık nerdeyse her mevsim hazırdır. İyi kondisyon kazandırılmış dişide karnına hafif bastırıldığında yumurtaların kolayca çıktığı görülür. Yumurtalar hafif sarımtırak ve ovaldir. Olgunlaşmamış yumurtalar ise köşeli gibidir. Sağılacak balıklar belirlendikten sonra sağım yapılacak kap belirlenmelidir. Ufak bir kap olmasında fayda vardır. Takribi 4-5 litrelik bir kap olmalıdır. Kap içinde balığın şekli baş kısmı suyun dışında anüs kısmı su içinde olmalıdır. İlk olarak erkek balık kabın içinde gezdirilirken bir taraftan da karnı sıvazlanarak sperm sağınımı yapılır. Sperm tüm kaba yayılmış olur. Sağım işlemi karnından anüse doğru hafif bastırılarak olur. Vakit kaybetmeden dişi balık alınır ve aynı şekilde sağılır. 4-5 saat sonra kabın içindeki su boşaltılıp yerine temiz su doldurulur. Bunun esas nedeni sudaki kalan spermler ve pul parçaları suyu bozarak yumurtaların bozulmalarını sağlar. Yumurtalar çok yapışkan oldukları için ilk deydiklere yere yapışıp kalırlar. Yumurtaları yapıştıkları yerden çıkarmak oldukça zor ve zararlıdır.
Sağım kabı temiz su ile doldurulduktan sonra geniş bir akvaryuma konulur. Akvaryum su yüksekliği 10-15 cm arasında tutulur. Yumurtaların bozulmaması için suya metilen mavisi ve kuvvetli bir hava taşı konulur. Böylece yumurtaların mantarlaşması engellenmiş olacaktır
Larvalar 3-4 gün içinde yumurtadan çıkarlar. Akvaryum camına yada havuz tabanına tutunur. 3-5 gün boyunca besin keselerinden beslenir ve hareketsizdirler. Larvalar 3-5 gün içinde yüzmeye başlayacaklardır.
Larvalar karın altı yumurta sarısını tükettikten sonra kaynatılmış yumurta sarısı bir kapta biraz su ile ezilir. Tülbent yardımı ile süzülerek larvalara verilir. Yumurta sarısı ile beslenme 7 günü geçmemelidir. 7 gün sonunda Artemia salina ve yavru su piresi verildikten sonra toz yeme geçilebilir. Yavrular irileştikçe ağız çapına göre yemleme yapılmalıdır. Yavrularınızı belirli periyotlarla boylamak gerekir.
Su değişimi ani şekilde yapılmamalıdır. Su ilaveleri yavaş yavaş yapılmalıdır. Çok acil ve kötü durumlar dışında %50 su değişimi yapılmamalıdır.

 

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

4 yorum

 1. Esra Mart 7, 2018 3:16 pm  Cevapla

  Ben japon balıği aldim dört tane biri teleskop gozlü bitanesi aslanbaş diger ikisinin ismini bilmiyorum ama onlarda japon baliğı yumurtladıklarında yumurtalari nasıl muhafaza edebilirim eğer yumusrtladiklarini cok sonradan gorürsem suyu nasil degistirmeliyim?

 2. metehan Nisan 11, 2018 7:16 pm  Cevapla

  yumurtadan 400 falan yavru çıktı şuan 13 günlükler %70 e varan ölüm oldu lepistesler için toz yemler var onu bıraz daha ufalayarak veriyorum ama ölme sebebini bulmadım japonlarım yumurtladıklarında suda ısıtıcı yoktu bugun taktım acaba dereceden mı dıye şuan 24 dereceye ayarladım yardımcı olabilecek var mı bu konuyla ilgili

 3. Jello Mayıs 25, 2019 2:05 pm  Cevapla

  Merhaba sağımdan hemen sonra ısı ve ışık nasıl olmalıdır ? Ve su değişimini sağımdan kaç gün sonra yapmalıyız?

 4. Roza Ocak 8, 2021 1:53 pm  Cevapla

  Yeni almıştım balığımi karnı şişti sağım yapmadan da yumurtlar mı

Bir cevap yazın

Yada