Kılıç Kuyruk (Xiphophorus Helleri)

kılıçkuyruk

Kılıçkuyruk

Cinsiyet Ayrımı : Dişiler erkeklerden daha iri ve vücut hatları daha yuvarlaktır. Erkekler daha zarif vücut hatlarıyla,kuyruklarının altında kuyruğun devamı olarak adını aldığı uzantılarıyla ve anüse yakın gonopod adı verilen üreme organı uzantılarıyla kendilerini belli ederler.

Ortam : 22- 28 derece arasında optimum yaşam ısısı sağlanmaktadır. Üzerinde veya altında üretim durur veya durma noktasına gelir. Toplu ölümler gözlenebilir. 100-150 litre den daha küçük akvaryumlarda bakılmaları onlar açısından sağlıklı değildir. Amaç görselliğin yanı sıra üretime de ağırlık vermekse akvaryum hacmi 200 litrenin üzerine çıkartılıp bolca bitkilendirme yapılmalıdır. 5-10 ay arasında nüfus kendini 10larca kat katlayacaktır.Çok dayanıklı canlılardır. 20-30 litreye 1 çay kaşığı kadar tuz eklemek bu canlıları daha dirençli ve mutlu edecektir. Tuz eklenecekse bitkiselden ziyade kayalık ,girintili çıkıntılı dekorlar eklenmesi yerinde olur.

Beslenme : Ağırlıklı olarak protein besleme yapılabileceği gibi sindirim sitemlerinin sıhhati için haşlanmış ıspanak veya kapya biber verilebilir. Pul yemi zevkle tüketirler. Granül yem verilecekse su üzerinde uzun süre kalabilen hafif yemler tercih edilmelidir. Bitkili veya yeterince korunaklı ebeveyn-yavru karışık akvaryumlarda yavrular için ayrıca yemlemeye gerek yoktur. Akvaryum dekorları ve camlar üzerinde oluşacak yosunları tırtıklayarak ayrıca öğün arası yapacaklardır.

Üreme : Canlı doğururlar. Doğurma süreci 1-1,5 ay arasında ortam ısısına ,beslenme düzenine göre değişir. Dişinin yaşına ,tecrübesine,beslenme düzenine göre yavru sayısı 10 lardan 40-50 lere varacak şekilde artabilir. Yavru yumurta evresini anne karnında tamamlayıp ,dünyaya geldiğinde kendi imkanlarıyla beslenebilecek ,korunabilecek statüdedir. Bu doğum yalancı doğumdur. Anne karnında barınan yavrular anneden herhangi bir besin alışverişinde bulunmazlar.  Su üstü bitkileri ,yosun türevleriyle veya sazlık bölgelerle zenginleştirilmiş akvaryumlar , yavruların doğum anında yenme ihtimalini azaltır. Yavruluk ,plastik aparatlar ,doğuma yakın başka akvaryuma tahliye gibi geçici çözümler yarardan çok zarar getirir. Ebeveynler bu izole ortamlarda yaralanabilirler,strese girebilirler ,yavrularını erken bırakıp ölmelerine neden olabilirler. Karakteristik olarak yavru avcısı bir türdür. Yavru alım döneminde ebeveynleri iyi beslemek önlem olarak iyi bir başlangıçtır. Yavrulara korunaklık edebilecek dekorları eksik etmeyiniz.

Uyumluluk : 1 erkeğe 4-5 dişi düşecek şekilde barındırılmaları gerekir. Bu sayede dişiler üzerindeki stres bölünecek ,anlamsız hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilecektir. Dar akvaryumlarda gücünün yettiği her canlıya dalaşacak potansiyeli vardır. Geniş akvaryumlarda birkaç erkeğin bulunması zarardan çok yarar sağlamaktadır. Bu sayede baskın erkek kafayı tek bir erkeğe takmayacak stres dağılacaktır.Zaten zamanla popülasyon artışıyla süratle artan kalabalık ilk kurulumdaki gergin ortamı kabullenmişlik ortamına bırakacaktır.

Yazar Yorum : Akvaristler zamanla erkekten dişiye / dişiden erkeğe dönüşen balıklarlar hakkındaki efsanelerden bahsederler. Ben yaşamadım.Ama genetik anlamda bir canlı hermafroditse bu ihtimalden ziyede olağanlıktır. Nasıl ki insanın bile transeksüeli baskın gelen genetiğine yatkınlık gösteriyorsa bu canlılarda da gözlemlenmesi kadar doğal birşey yoktur. Ama bunu bir genellemenin altına sokup ,özellikmiş gibi tanıtılması ayrıca düşündürücüdür. Beslemeyi düşünüyorsanız ve türünün tüm özelliğini yansıtsın istiyorsanız geniş akvaryum illakiler arasındadır.Hem büyük bir canlı doğurandır ,hemde besleyebileceğiniz en zarif canlılardandır.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada