Kristal Köpek Balığı (Balantiocheilos Melanopterus)

Akvaryumunuza katacağınız renkli simalardan birisidir Kristal köpek balıkları.  Pangasuslar gibi şuursuzca yüzmezler. Araştırmacıdırlar ,akıntıyı severler , karma akvaryumda tek beslediğinizde bölgeci takılmazlar ,istenmediklerini anladıklarında o bölgeye yaklaşmayacak kadar da akıllı olduklarını düşünüyorum. Biraz haylazdırlar. Discuslara hareket katsın diye yanına koyduğum kristal köpek balığı onların yumurtlama bölgesinden uzaklarda kendi çapında takılmayı seviyordu. Discuslar yeme çıktığında yada dikkatleri dağıldığında yıldırım hızıyla ne kaparsa bikaç yumurta hüpletip yerine kaçıyordu. Bu bağlamda karma beslenecekse hangi türlerle ne amaçla beslenecek iyi sentezlenmeli.Geniş akvaryumlarda beslenmeli ,30 cmden fazla boylanırlar.Her türlü su şartlarını tolere edebilen güçlü bir yapısı vardır.

Ağız yapıları daha çok vatozları andırır ,yosunları ve dip yemlerini daha çok severler. Yüzen yemlere karşı bu bağlamda gıcığı vardı. Fazla obur değiller. Gereğinden fazlasını yemez. Didiklenerek beslenmeyi daha çok seviyorlar. Salyangozları kabuğundan çıkararak yemede üzerine yok. Genel anlamda hiç bir yemi ayırt etmezler.

Tropikal karmalarda tek olarak beslenmesi zevkli olacaktır. Parlak gümüş rengi ,hiç bitmeyen enerjisiyle akvaryumunuza ayrı bir neşe katacaktır. Yavruyken alırsanız adaptasyon boyunca ortalıkta pek göremeyebilirsiniz ama boylandıkça kendini gösteren bir balıktır. Çok barışçıldır ama bu özelliği ağzına sığabilecek herşeyi yem olarak görmesini engellemez. Kendi gibi ciddi boylanan balıklarla beraber bakılmasını öneririm. 1 yıl içinde akvaryumunuzda lepistesleri hüpletecek boya erişebilmektedirler.Aşırı bölgeci ve sert balıklarla bakmamanızı öneririm.

Kendi kristal balığımdan birkaç kare aşağıdadır ;

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

3 yorum

 1. Yasin Kaşıkcı Aralık 29, 2015 12:10 am  Cevapla

  Kardesim hala yasiyormu bilmiyorum benim balik yem yemio dip yemiyle besleniyo demissiniz acaba kuma dusn yemleri yerlemi yesil kirmizi olan yemlerden birde akvaryumun suyunu degistirecektim yakalamak icin an ariyodum bi zipladi sudan cikti ben bunu nasi yakalayim teleskopla beraber yasiyor

  • Akvaryum Blog Aralık 29, 2015 9:30 pm  Cevapla

   dibe çöken her türlü yemi yerler ,sorun olmaz. Hızlı balıkları yakalamanın en iyi yöntemi zemindeki tüm aksesuar ve fileye takılacak taş ,kütük gibi nesneleri çıkarın. Zaten akvaryumun suyunu değiştireceksiniz.Su seviyesi biraz inene kadar yakalamaya çalışmayın. Su azalınca yakalaması daha kolay olacaktır.

 2. Yasin Kaşıkcı Aralık 30, 2015 6:34 pm  Cevapla

  Tamam kardes saol ben yem yemedigini goruyorumda ondan endiselenmistim

Bir cevap yazın

Yada