Malawiler ve Kaya Aşkı

Akvaryum zeminine ilk kez taş koyduğumda iceman ve sp lerim meraklı gözlerle etrafına toplandıyorlardı. Sonra taşların sanki sıcaklığında ısınmaya çalışıyorlarmış gibi hiç ayrılmamaya ,bölge tutmaya ,kazmaya başladılar. Direkt  kum üzerine koyduğum taşın altını kazmaya çalışırken baskın sp erkeğim taşın çökmesi sonucu ezilerek can verdi.
Sonuç olarak taşları çıkarma kararı aldım. Uyduruk bikaç aksesuarla mağara benzeri yapılar oluşturup bıraktım. Balıkların bu dönemde aşırı ürkekleştiğini ,yeme bile gelirken yusuf yusuf naraları attıklarını gözlemledim.Gel zaman git zaman taşları yeniden koymanın gerekli olduğu kanaatine vardım. Bu sefer toprağın altına camla taş arasına sünger koyarak kaya ekledim. Ürkeklikleri gitmeyince daha cesur bir tür olan green terrorleri sisteme ekledim.Ehlileştiklerini görmek güzel. 2 ay kadar oldu ,elimden yem yiyorlar. Ama gt ler 2-3 cm den ,10-15 cm ye doğru yol aldılar. Tehlike arzetmeye ,bölge kapatma yolunda kavgalara başladılar. Şimdi başka bir sorunum var 🙂

Konunun özü, malawiler için kaya yemlemek kadar önemli. Mümkün olacaksa zeminden yüzeye  basamaklı kaya döşemek gerekir. Yemek içmek kadar önemli yer tutuyor psikolojilerinde. Dizayn yaparken mağaralar oluşturmaya çalışın. Çok iyi kazıcılardır. Taşları zemine direkt oturtup üzerine kum ekleyin, bu sayede ölme ihtimalleri azalacaktır. Ben taşları sokaktan topladım. Bildiğiniz kaymak gibi olan pürüzsüz taşlardan. Daha profesyonel görüntü için mağara tipli taşlara para vermeniz gerekmekte.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada