Mavi Botia (Botia Modesta)

Gerek rengi olsun gerek hareketleri olsun geniş akvaryumların şımarık yaramazlarıdır mavi botialar.  30 cm ye kadar boylanabilen ,akvaryumun zemininde hınca hınç daireler çizen bu sevimli,nazar boncuğu kıvamındaki canlılara zemin genişliği ve hacim çok önemlidir. Kendi aralarında çok didişirler ,dar hacimler onları mutsuz eder. Diğer türlere ilişir gibi olsalarda karma akvaryumlarda sıkıntı çıkarmazlar. Dikkat edilesi nokta tank arkadaşları mümkünse aynı ebatta veya daha büyük olmalıdırlar. Ciddi anlamda olmasada bölgeci ,üstünlük taslayan tavırlarıyla başlarken pişman olmamanız için botialarınızı küçüklerinden seçin. Oyunları ,girinti ve çıkıntıları çok severler. Loş akvaryum ortamında optimum hareket ederler. Sizin nabzınıza alıştıklarında yem kapma yarışlarını izlemek seyre değerdir. Her türlü yemi severek tüketirler.

 

Tropikal olduklarından 26 dereceden düşük sıcaklıklarda tutulmamaları gerekir. En azından 3-4 lü gruplarda beslenmesi medeni cesaretlerini artırıp zemininizi hareketlendirir. Çocuklar gibi kıpır kıpır dırlar.Zeminde güreşirlerken garip şakırtı ses çıkartırlar. Buda sanırım gözlerinin hemen altındaki bıçaklarını açıp kapamalarından kaynaklanıyor. Evet botiaların göz altlarında gizlenmiş ,savunma amaçlı bıçak benzeri oluşumları vardır.Bu yüzden yetişkin botiaları elinizle yakalamaya çalıştığınızda canınızı yakabilirler. Bazı kişiler balığım boynuz çıkardı olarak nitelendirir bu durumu. Panik yok ,bu onların doğasındadır.

Genel olarak , akvaryumun zeminini hareketlendirmek istiyorsanız ,geniş akvaryumunuz ve aynı ebatlarda balıklarınız varsa botialar tam sizin aradığınız balıklardır. İlk başta çekingenlik göstermeleri sizi yanıltmasın ,onların bitmek  bilmeyen enerjileri size fazlasıyla keyif verecektir.  Ben 3 tane besliyorum .Şu an akvaryumda White Tail Acei ve Sarı Prenseslerle mutlu mesut yaşamaktalar. Ve malawilerimden düzenli yavru almaktayım.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada