Midas Cichlid (Amphilophus citrinellus)

 

midas2Ortam : Midas cichlid musluk suyunda yaşamaya elverişli oldukça sağlam bir balıktır. Sert alkalin sularda rahatlıkla bakılabilir. Agresifliği almak ve rahat bir gelişim sağlamak için 400 litreden az 100 cm den kısa akvaryumlarda barındırmamak yerinde olur. Yetişkin bir midasın gerçek karakterini gösterebilmesi için çok daha büyük tanklara ihtiyacı vardır. Akvaryum düzeni kayalıklardan girintili ve çıkıntılı tasarlanmalıdır.Midas cichlid sayısı arttırılacaksa  eşdeğer olarak akvaryum hacminide artırmak yerinde olur. 24-28 derece su sıcaklığı midaslarınızı daha huzurlu yapacaktır.

Yeterli hacminiz varsa kendinden büyük balıklarla komşuluk edebilir. Geceleri takılan kedi balıkları ,vatozlar gibi canlılar tank arkadaşlığı için elverişli değildir. Bunlar gece yem arayışına girdiklerinde midas cichlid lerinizi rahatsız edebilirler.Bazan barışcıl gibi görünen Oscar lar bile midas Ciclid in karakteri üzerinde pozitif etkilerde bulunup kavgalara neden olabilir. Bunun sonucunda ciddi yaralanmalar gerçekleşebilir.

Beslenme : Midas cichlid ler beslenme olarak çok seçici akvaryum balıkları değillerdir. Kaliteli cichlid çubuk yemler ve discus granul yemlerin yanısıra evde kendinizinde hazırlayabileceği protein karışımlı yemleri de zevkle tüketeceklerdir.Diyete havuç eklemek midasınızın daha canlı ,yoğun renkler almasına yardımcı olur. Piyasadaki renklendiricili diye tabir edilen yemlerinde bol miktarda havuçta bulunan karoten içerdiğini düşünüyorum. Tabiki tek tip besleme hiç bir canlı için yeterli olamayacağından sağlıklı bir diyetin bol çeşitlilikten geçtiğini unutmamalıyız. Ben etobur balıklarıma daha yüreği ,ıspanak ,havuç,sarımsak,kırmızı kapya ve spirulina gibi karışımlı hamurlar hazırlıyorum. Bunu ince tabakalar halinde poşetleyip lazım oldukça kırıp veriyorum. Bu şekilde hobinin daha keyifli hale geldiğini düşünenlerdenim. Dikkat edilmesi gereken nokta etobur olduğunu düşündüğünüz balığınıza sürekli et ürünleri vermemeniz gerektiğidir. Yem hazırlanırken sebze/et oranını yarı yarıya tutmak Midasınızın iç organlarının daha sıhhatli olmasına ve parazit ,kabızlık gibi sıkıntılar yaşamamasına yardımcı olacaktır.

midas1

Üreme : Midaslar tek eşilidir ve yumurtlama anından yetiştirmeye kadar yavrularına beraber bakarlar.1 çift balık için en az 1 metrelik akvaryum hazırlanması yerinde olacaktır. Erkeğin dişiden büyük seçilmesi ,kafa yapmış olması ve ebeveyn adaylarının iyi beslenmiş, bakımlı olması gerekir. Bir batında 400-500 yavru alabileceğiniz gibi bu oran midaslarınızın tecrübesine ve boyuna göre  1000 lerceyi bulan sayılarda değişiklik gösterebilir. Yurtdışında üretim çiftliklerinde 20 cm ye gelen midasları üretime alıyorlar.Verim açısından yetişkin bir birey tabiki daha iyi bir seçim olacaktır.
Üretim için seçtiğiniz akvaryum sade ,yumurtlama için bir kaç küp barındıran iyi havalandırılmış ortam olmalı. Yavruların sıhhati açısından dış filtre ,iç filtre gibi ciddi dalga oluşturabilecek aparatlardan uzak durmalı. Emin olabilirsiniz ki üretim filtresi dediğimiz gösterişsiz sünger filtreler de temizlik işini hakkıyla yapmaktadırlar. Zaten balık sayımız ortada ,teferruata gerek yok . Bir çok cichlid de olduğu üzere bu arkadaşlarda yumurtalarını hazır olduklarında küpe dizecekler. 3-4 günün ardından çıkacak yavrular serbest yüzüşe 6. gün geçmiş olacaklar. Anne ve baba tarafından korunan yavrular gerek sizin vereceğiniz öğütülmüş yemlerle gerekse ebeveynlerini didikleyerek çok hızlı bir şekilde boylanmaya başlarlar.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada