Odun ,Kütük Ve Kök Parçaları

mangrowkökü

ODUN ,KÜTÜK VE KÖK PARÇALARI
Birçok balık türü odun parçalarına yuvalanmayı severler. Koyacağınız kütük parçasının şekline ,büyüklüğüne ,karmaşasına göre güvenli bir yuva,saklanacak geçici bir ortam,besin depolayan yosun tarlası ve ya görsel şölen sunan bir bölge olabilmektedir. Vatozlar,karidesler gibi bazı türler odun ve kütük parçaları üzerinden kazımayı ,beslenmeyi severler. Bu balıklarınızın sindirim sistemi için de faydalı olur. Suda zamanla çürüyen kütük parçası suyun alkali seviyesini azaltacak ,asidik seviyesini yükseltecektir. Bu sebeple kütük kullanacağınız havuz,akvaryum ve tanklarda asidik sulardan hoşlanan canlılar barındırdığınıza emin olmalısınız.

Mangrow kökü,mango kökü ,yati kökü gibi piyasada adlandırılan ,bu şekilde bilinen kökler popülerdir. Bazen bu isimle satılan standart ağaç köklerine rastlamak ta mümkün. Dikkat etmeniz gereken kökün veya odun parçasının sık lifli olması ,sert olması ,suya koyduğunuz da, zaman içinde küf ,mantar gibi parazit /zehirli çürükler oluşturmamasıdır. Bu kaş yaparken göz çıkarmak olacak ,sadece canlılarınızın hayatını tehlikeye sokmakla kalmaz ,akvaryumunuzu boşaltıp, komple baştan kurmanıza neden olabilir.

Kökler zamanla akvaryum suyunu sarartır veya kahverengileştirir. Bu renk tonunun şiddeti kökün daha önce ne kadar suda beklediğiyle alakalıdır. Bir çok akvarist/hobici koyu tonlardan hoşlanmaz. Bu sebeple akvaryuma kök veya odun parçasını koymadan önce suda kaynatırlar. Bu sayede hem parazit varsa bi nebze kurtulmuş olunur ,hemde kaynamanın etkisiyle yoğun bir çözülme olacağından akvaryuma aldığınızda salınım azalır.

yatikök
Kökün kullanım amaçları arasında dekorasyon da önemli yer tutar. Bitki ve kök kombinasyonu oldukça zevkli görünümler ortaya çıkarır. Suya bırakacağı renk ile akvaryuma farklı bir derinlik katacaktır. Kökler üzerinde en çok yosun çalışmaları yapılmaktadır. Piranha akvaryumlarında bitkisiz ,su yumşatma/karartma amaçlı da kullanılabilir. Alkali sularda yaşayan canlılarınızın akvaryumuna kütük eklerken dikkat ediniz. Gerekirse suyu dengelemek amaçlı filtrenize midye kabuğu ,mercan kırığı gibi ekler yapabilirsiniz. Ama bu barındıracağınız kök miktarını artırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Suyun bir doyum noktası vardır ve partikül miktarı arttıkça canlılığa sıkıntı olacaktır. Yati kökü kullanımı suyun alkali kalmasını istediğiniz akvaryumlarda bi nebze daha az sıkıntı çıkaracaktır. Bazı durumlarda sadece sertliği (pH) düşürmek amaçlı kök kullanan arkadaşlar olabiliyor. Kökün yeterli gelmediği noktalarda kuru meşe yaprağı eklemek  görselliğe derinlik katmanın yanısıra istenilen hedefe çabucak ulaşmanızı sağlar. Bazı cüce cichlidler ve beta balıkları meşe yaprağı ile desteklenmiş sularda daha çok rahat etmektedirler.

Suyun renginin değişmesi hoşunuza gitmiyorsa köklerden uzak durmalısınız. Bu meraka bulaşan birçok insan kökü aldığıyla kalır ,akvaryumdan çıkarıp bir köşeye atar. Canlılarınızın ve sizin göz zevkinize hitap edecek ortamı iyi ölçüp tartmalısınız ona göre alıp almamak üzerine kendinizi sorgulamalısınız. Bildiğiniz üzere ülkemizde kökler pahalıdır. Denemek için odun parçasına ciddi paralar harcamak ve vazgeçince bir kenara atmak bir çok arkadaşı derinden sarsabilir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

 1. Osman Ağustos 29, 2017 6:44 pm  Cevapla

  Kaldır at ozman

 2. Yunus Şubat 8, 2021 8:42 am  Cevapla

  Dişbudak Ağacı Odunu ve Kabuğu (Ash Wood and Bark)
  Bambu (Bamboo)
  Mantar Meşesi Kabuğu (Cork Bark)
  Hindistan Cevizi (Coconut)
  Kocayemiş Ağacı ve Kabuğu (Madrona Wood and Bark)
  Mopani (Mopani)
  Akçaağaç Odunu ve Kabuğu (Maple Wood and Bark)
  Üzüm Ağacı Odunu (Grape Wood)
  Köknar Ağacı Kabuğu (Fir Bark)
  Hurma Ağacı (Date Palm)
  Kaktüs İskeleti (Cactus Skeleton)
  Bataklık Servisi (Bald Cypress)
  Çınar
  Söğüt
  Yeni Dünya
  Dut
  Kayısı
  Elma
  Tespih Ağacı
  Bu agaclarin dali veya koku olur arkadaslar ama kaynatip oyle koyun yoksa pamukcuk yapar vatoz veya salyangoz varsa temizler gerci o pamukcuklari

Bir cevap yazın

Yada