Papağan Cichlid

papaganbalik

Papağan cichlid hibrid ,doğada örneği olmayan bir akvaryum canlısıdır. Böyle olması çok tartışmalara neden olsa da aynı zamanda popüleritesini koruyan ,çokca talep edilen cichlid türüdür.İlk defa Tayvan da 1980 lerde dişi ateş kafa chiclid ile erkek midas kırması olarak doğmuştur.  Çoğunlukla ağzı yamuk ,vücudu top gibi yuvarlak ,gözler kocaman,bazılarında yüzgeç kısmı tuhaf görünümlüdür. Dalgalı sularda zor yüzüyor gibi izlenim uyandırırlar.

Akvaryumda herşeye karşı meraklı ,sahibine alışan etkileşimli bir balıktır. Ortamına göre barışcıl olabilir ama unutmayalım ki her cichlid te olduğu kadar bölgeci agresiflikler sergileyecektir. Ağız kavgası dediğimiz öpüşüyor gibi olma durumunu bolca görebileceğiniz bir türdür.
Ağızlarını kapatamadıklarından yem yemekte ve ısırmakta yeteneksizdirler. Bu sorun kısmen onları savunmasız kılar. 20-25 cm lere kadar boylanan papağan cichlid ler başlangıçta 50 cm ,yetişkin safhada 100 cm altında akvaryumda tutulmaları hem onlar için hem de komşuları için eziyete dönüşecektir. Sonradan akvaryuma eklendiklerinde utangaç balık olduklarından adaptasyon problemi çekebilirler. Küplerin ,kayaların içine yuvalanmayı severler. Bu tarz girinti çıkıntılar hem alışma sürecinde hem de ileride dahi zaman geçirmeleri için işe yarayabilir.

Karma akvaryumlarda düşünüyorsa daha az bölgeci türlerle beraber bakılmalıdır ; tetra grubu ,dev daniolar,çöpcüler,kedi balıkları, vatozlar, kribensis, severum ,melek balıkları gibi.

Yemlerken pul yem seçimi hayvanın ağız özürü bakımından daha iyi olacaktır. Ağzını kapatamadığından yemi direkt boğazda çiğneyen hayvan bu yumuşak beslenmeden hoşnut olur. Ama genel anlamda yem seçmeyen bir türdür. Karotenli besinler renklerini koyulaştıracaktır. Daha alımlı ,daha turuncu papağanlarınız olacaktır.

Üretim  düşünülüyorsa papağan cichlid lerin erkeklerinin genelde kısır olduğunu bilmemiz gerekli. Dişilerini Midas ,Green Terror,Severum ,Zebra cichlid gibi türlerin erkekleriyle çiftleştirmek gerekir. Çıkacak yavruların babasına göre şekli ve rengi değişiklik gösterebilir. Üreme şekli diğer cichlid lerde olacağı üzere geniş bir akvaryum ,birkaç küp veya pvc boru ,bol havalandırma ,az dalga ile mümkün olacaktır. Su sıcaklığının 26-28 derecelerde olması üretim için gereklidir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada