Poecilia reticulata (Lepistes, Guppy,Endler)

Lepistes

Erkek lepistes balığı

Erkek lepistes balığı

Cinsiyet Ayrımı : Dişiler erkeklerden birkaç kat daha iri ,vücut hatları daha yuvarlak ,renkleri daha soluk ve desensiz olur. Karnının anüse yakın kısmında yumurta yaşına göre pembelikten siyah renk aralığına doğru leke bulunabilir. Yüzgeçler ve kuyruk kısa ve gösterişsizdir. Erkekler rengarenk vücutlarıyla ,zarif hatlarıyla ,küçük cüsseleriyle dikkat çekerler. Anüs yüzgeci(gonopod) kıvrık ve uzun yapısıyla dikkat çeker.  Ve en belirgin özellikleri bir dişinin ardına takılıp bıkmadan usanmadan kovalamalarından tanınabilirler. Cinsiyet ayrımı tecrübeli akvaristlerinden gözünden ,doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde yapılabilir. 3 ay içerisinde ise net olarak ayırt edilebilir boya ulaşırlar.

Ortam : 22- 28 derece arasında optimum yaşam ısısı sağlanmaktadır. Üzerinde veya altında üretim durur veya durma noktasına gelir. Toplu ölümler gözlenebilir. Her ne kadar küçük yapılı balıklar olsalar da 30-50 litre den daha küçük akvaryumlarda bakılmaları onlar açısından sağlıklı değildir. Amaç görselliğin yanı sıra üretime de ağırlık vermek ise akvaryum hacmi 100 litrenin üzerine çıkartılıp bolca bitkilendirme yapılmalıdır. 5-10 ay arasında tripleden elde edeceğiniz popülasyon 100 lerce olacaktır. Ortam ne kadar dar ve savunmasız ise doğan yavruların yenme olasılığı o kadar fazladır. Ard arda gelen nesiller bir önceki nesli tehtid edeceğinden üretim amaçlı dar akvaryumlarda bir süre sonra popülasyon artışı duracak ,kayıp verme olasılığı dahi olacaktır. Lepisteslerin hakettiği saygıyı onlara vermenizi tavsiye ederim. Karşılığını sabrınızla eşdeğer bir zamanda sizlere vereceklerdir.

Beslenme : Ağırlıklı olarak protein besleme yapılabileceği gibi sindirim sitemlerinin sıhhati için haşlanmış ıspanak veya kapya biber verilebilir. Pul yemi zevkle tüketirler. Granül yem verilecekse su üzerinde uzun süre kalabilen hafif yemler tercih edilmelidir. Bitkili veya yeterince korunaklı ebeveyn-yavru karışık akvaryumlarda yavrular için ayrıca yemlemeye gerek yoktur. Onlar artan yemlerden veya yosun parçacıklarından bir şekilde beslenebilirler. Yavrulara 1 aylık oldukları zamandan sonra doping amaçlı kabuksuz artemia ıslatılıp verilebilir.

Üreme : Canlı doğururlar. Doğuma yakın dişinin karın bölgesi daha şişkin ,anüse yakın karın boşluğu siyahlaşmış ve boğazının altına denk gelen karın kısmı çıkıntılı olur. Doğurma süreci 1-1,5 ay arasında ortam ısısına ,beslenme düzenine göre değişir. Dişinin yaşına ,tecrübesine,beslenme düzenine göre yavru sayısı 10 lardan 50-60 lara varacak şekilde artabilir. Yavru yumurta evresini anne karnında tamamlayıp ,dünyaya geldiğinde kendi imkanlarıyla beslenebilecek ,korunabilecek statüdedir. Bu doğum yalancı doğumdur. Anne karnında barınan yavrular anneden herhangi bir besin alışverişinde bulunmazlar. Yavrular doğdukları anda savunmasızlardır. Su üstü bitkileri ,yosun türevleriyle veya sazlık bölgelerle zenginleştirilmiş akvaryumlarda , yavruların büyük bir kısmı hayatta kalabileceklerdir. Yavruluk ,plastik aparatlar ,doğuma yakın başka akvaryuma tahliye gibi geçici çözümler yarardan çok zarar getirir. Ebeveynler bu izole ortamlarda yaralanabilirler,strese girebilirler ,yavrularını erken bırakıp ölmelerine neden olabilirler.

Dişi Lepistes Balığı

Dişi Lepistes Balığı

Uyumluluk : 1 erkeğe 2-3 dişi düşecek şekilde barındırılmaları gerekir. Bu sayede dişiler üzerindeki stres bölünecek ,anlamsız hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilecektir. Kendi aralarında  bazen ufak tefek kavgalar yaşayan ama ciddi sonuçları olmayan barışçıl canlılardır. Hassasiyetleri gereği tek tür beslenmeleri daha uygun olacaktır. Çeşitlilik açısından salyangoz türleri ,zemin için çöpçüler ,veya vatozlar eklenebilir. Diğer canlı doğuranlarla bakılması birlikte yaşama çoğunlukla sakınca doğurmayacaktır.Ama popülasyonun gelişmesini önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Örneğin kılıçkuyruk tam bir yavru avcısıdır ,platiler hızlı hareket ederler ve lepistes yavruları için tehlike arz ederler. Veliferalar bölgeci yaklaşımları sebebiyle yetişkin lepistesler için dahi tehlikeli olabilirler.

Yazar Yorum : Eski lepistesler ne yazıkki kalmadı. Yurtdışından gelen elenmiş türler ,yurtiçinde yapılan kardeş üretimleri gibi etkenler bugün bu canlıları zayıf ,kırılgan bir hale sokmuştur. Dişi alırsınız stres ,sıcaklık farkı,ortama uyum problemi derken erken doğum akabinde ölümler gerçekleşir. Erkeklerin kuyruk ve yüzgeç erimeleri başlar . Eskisi kadar iri ve sağlıklı olmayan bu türler satılmaya başlandığı bu günlerde lepistes bakmak kolaydır diyemeyeceğim. Genelleme yapmıyorum ama imkanınız var ise bu işi hakkıyla yapan hobicilerden temin etmeniz sizi daha çok mutlu edecektir. Lepistesler de diğer canlı doğuranlar gibi hızla üreyen ,renk varyasyonlarındaki çeşitlilik nedeniyle gözden düşmeyen bir türdür. Yem olarak ısrarla kaliteli pul yem öneririm. İllaki haşlanmış ıspanak bu türün olmazsa olmazlarındandır.

 

cift_lepistes

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada