Akvaryum da Plati Beslemek , Üretimi ve Yavru Almak

Akvaryumun sevimli stres topları platiler. Lepistes severlerinde illakileri arasında yer almaktadır. Klasik renkleri, kırmızı gövdeye siyah kanat kuyruk ,dişilerde tombik bir vücut formu ,çoğunlukla çok yemiş ve çatlayacakmış görünümü mevcuttur. Erkekler geniş vücut formu ,alt karın yüzgecinde yuvarlanmış gonopudu ile dikkat çeker. Ve genelde önüne bir dişi katıp kovalamasıyla kendini belli eder 🙂

Başlıbaşına akvaryuma renk katan bu balıklar bana kalırsa çok hareketli ,sevecen ,canlıdoğuranlar arasında yeri doldurulamaz bir renk doyumuna sahiptir. Kırmızı gövdeye siyah yüzgeçler ,sarı gövdeye siyah yüzgeçler ,yeşil vücut beyaz yüzgeçler,siyah vücut beyaz yüzgeçler ,alacalı beyazlı türler en yaygın olanları. Lepistesler kadar büyüyebilir ama lepisteslerden geniş vücutlu olduklarından daha dikkat çekicidirler.

Çok barışçıldırlar.Lepisteslerde bile kavga eden erkeklere rastlamanız mümkünken bunlar arasında kavga sobeleme şeklinde jet hızıyla akvaryumu baştan başa turlamayla son bulur. Birbirlerine zarar vermezler.Oyuncudurlar. Diğer türlerle çok iyi geçinirler. Ağızlarına sığmayacak hiç bir canlıya ,yavruya ilişmezler. Büyük ve vahşi balıklarla bakılmaması önerilir.

Çok hızlı türerler. Her batında ortalama 40-80 arası yavru verir. yavrular genellikle renkli doğarlar. Bu onları lepistes yavrularına nazaran daha savunmasız yapar. Çabuk dikkat çekerler.Çok küçük olduklarından her tür balığın mönüsünde yer alırlar. Bitkili bir akvaryum yaşama olasılıklarını artırır. Önerdiğim bitkiler elodea,pistia(su marulu) ,tilki kuyruğudur. Bunlar hem yapıları gereği hemde dayanıklı olmaları nedeniyle çok tutulan bitkilerdir.Sıkı yapılarıyla canlı doğuran akvaryumlarının gözdeleridirler. Çok hızlı büyürler. Eşe dosta hediyelik bitki büyütmüş olursunuz. Özellikle bu türün yavrularında gözlemlediğim bir özellik sürekli yüzeyde gezme dürtüleridir. Bu şekilde çok kolay av olabiliyorlar. Pistia denilen su üstü bitkisi olmadan bu yavruların çoğu yem olacaktır.Yavruları beslemek için ekstra bir efor sarfetmenize gerek yoktur . Ebeveynlerle beraber bakılıyorsa onlar artık yemleri bulur. Ayrı bakılıyorlarsa normal yemi ufalayıp vermek yeterlidir.

Bunların beslenme kürü diğer canlı doğuranlara nazaran çok basittir. Her türlü kuru yemi nazlanmadan yerler. Ot niyetinede akvaryumda tutmuş yosunları kemirirler.. Sürü halinde plati bakıyorsanız akvaryumunuzun neden yosunlanmadığını şimdi anlamışsınızdır. Ben zevk için bile camı yosunlandıramıyorum 🙂 Bitkileri tırtıkladıklarına şahit olmadım. Ama yinede lokmalık bitkilerin bunlarla beslenmemesi daha sağlıklı olacaktır. Mesela javamoss gibi.

En fazla 5-6 cm ye kadar büyüyebilen bir türdür. Canlı doğuranların hobbiti kıvamındadır. Çok fazla alan istemezler diyemeyeceğim çünkü aşk oyunlarında o kadar hızlı hareket ediyorlar ki dar ve de aksesuarlı akvaryumlarda yaralanmaları mümkün. Bunun olmasını istemeyiz değilmi. En az 50cm uzunlukta 40 litrelik akvaryumlarla giriş yapmak azda olsa yeterlidir. Asidik suyu sevmezler ,suyu sertleştirmek için midye kırığı ve tuz ekleyebilirsiniz. Bitki bakıyorsanız tuz sıkıntı yaratabilir. 1 senede 1 adet dişiden 100 yetişkin  bireye çıkmak mümkündür. Hacminizi yada psikolojinizi buna göre hazırlamanızı tavsiye ederim. Su sıcaklığı 24-32 arası olursa sıkıntı olmaz.  Sonuç olarak her tür balığı besleyip sıkılıp sıkılıp tür değiştireceğinize alın bunu ,koyun köşeye ,renk cümbüşünü görüp bana dua edin. 🙂

Erkek Plati Galerisi İçin BURAYA Tıklayınız.

Dişi Plati Galerisi İçin BURAYA Tıklayınız.

Yavru Plati Galerisi İçin BURAYA Tıklayınız.

http://www.akvaryumblog.com/yavru-plati/

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada