Canlıdoğuran balığım hamile mi, doğuma ne kadar var?

Bazı canlı doğuran türlerde doğuma yakın bariz belirtiler gözlemlenir. Bu belirtileri göz önünde bulundurup yeni yavrular için yer sağlama ,ve anne adayları için daha az stresli ortamlar hazırlama telaşına düşebiliriz. Bunlardan birkaçına değineceğiz.
baligim_ne_zaman_dogurur_akvaryumblog

Harekerlere göre gözlemler:

1- Eğer canlıdoğuran balığınız hamileyse sessiz, köşelere kaçma eğilimdedir. Bu hareketi gözlemliyorsanız aynı gün doğum yapma olasılığı yüksektir.
2- Erkek canlıdoğuranlar dişileri sürekli kovalama derdine düşerler. Doğuma yakın dişi erkekler için daha cazip kokular yaydığından rahat bırakılmazlar. Doğuma 24 saat var demektir.
3- Dişi bir yerde sabit duruyorsa doğum başlamış olabilir. Hafif titriyorsa doğum net olarak başlamıştır.

Görüntüye göre gözlemler :

1-Genelde dişiler patlıyacak gibi şiş olduklarında doğuma 1-2 gün var demektir. Bunu normal gebelikten ayırt etmenin en kolay yolu şişkinliğin alt karından kafaya kadar olan kısmı dairesel değil küt olmasıdır.
2-Dişilerin genital bolgelerinde yoğun karartı gözlemlenir.

Doğuma çıkacak dişi genelde yemden kaçınır. Doğum başladıktan sonra 2 gün sürebilir. Doğum başlamışsa su sıcaklığını yavaş yavaş 4 derece artırmanız doğumu kolaylaştıracaktır. Canlı doğuranlarda doğum sürecinin kaç gün süreceğini belirleyen en büyük etken su sıcaklığıdır. 24 derecede 6 haftada doğuma varan dişi ,28 derece 4 haftada hedefe ulaşabilmektedir. Daha soğuk veya daha sıcak sularda geçici kısırlık görülebilir.

Doğuma yakın dişileri yavruluğa almak dişiye ve yavrulara zarar verebilir. En isabetli tercih bolca bitkilendirilmiş veya dekorlarla saklanacak ortamlar oluşturulmuş akvaryumlardır. Doğum haricen bir akvaryumda gerçekleşecekse ortam şartlarına yavaş yavaş alıştırarak dişiyi aktarmak akıllıca olacaktır. Bir çok canlı doğuranda yeterli saklanacak yer varsa ve ebeveynler düzenli besleniyorlarsa yavru yeme eğilimi gözlemlenmez. Zaten tok olan balık ciddi bir yem arayışında değildir.

Bazen iç parazitlerden veya kabızlıktan kaynaklı karın şişmeleri olabilir. Bu durumun gebelikten farkı ; balığın sağa sola sürtünmesi ,yan veya eğik yüzmesi ,çırpınır gibi atılımlar yapıp ölü gibi düşmesi gibi fiziken rahatlıkla kontrol edebileceğiniz rahatsızlıklardır.

Eğer karma tanklarda canlı doğuran bakılıyorsa akvaryumların hacminin yeterince büyük olduğuna emin olmalısınız. İzlenmesi keyifli bir ortam hazırlamak yerine işkence odaları kurgulamış olabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada