Eyvah,balığım doğurdu (Üretimde ilk adım)

maxresdefault

Panik yok ,olur böyle şeyler diyerek başlamalı cümleye 🙂  Canlı doğuran besliyorsanız ,ve bu hobideki ilk zamanlarınızsa bu sorun her an başınıza gelebilir. Gerçi bu bir sorunmudur ,yoksa lütufmudur tamamen size kalmış. Yanlış hareket ,gereksiz acele hazır yaşayacak yavrularında yaşam haklarını ellerinden almanız demek. Belkide çok geç kaldınız . Birkaç yavru görünüyor etrafta. Belkide doğum yeni başladı ,anneye odaklanmalı mı ? Akvaryum çok çıplak ,yavruları mı taşımalı ,anneyi mi? Kollarınınızı sıyırın operasyon saati.

Öncelikle temel bilgilerden başlamalı. Belki önce farketme olasılığımız olurda panik denilen bombanın pimini çekmeden yola koyulabiliriz. Bir çok insanın hayali beslediği balıktan yavru almaktır. Bu heyecanla sarılırlar hobiye. Bu nedenle akvaryumcudan illaki doğumu yakın balık isterler ,illaki de adam balığını satmak için gerekirse erkek olana bile az kaldı doğuracak diyecektir 🙂 Yaşamadığım olay değil. Bu durumda ön bilgi ;dişi ve erkek nasıl ayırdedilir bunu bilmeliyiz. Canlı doğuranlarda genel olarak cinsiyet ayrımı 4 aylıktan büyük balıklar için çok basittir. Erkeklerin gonopodu vardır. Gonopod karın yüzgecinin yuvarlanmış ,kalem gibi uzamış halidir ve döllenmede aktif bir rol oynar. Bu organ sayesinde dişiye sperm paketleri göndererek yalancı gebeliği* başlatır.Yalancı gebelikten kasıt ; aslında yumurtalar onları canlı tutacak her türlü besine,ve donanıma sahip bir yapıya geldikten sonra döllenebilir. Öyleki döllendikten sonra anneden herhangi bir destek görmezler. Sadece balık formuna kavuşuncaya kadar anne karnında koruma altında olmuş olurlar. Dişilerdegonopod bulunmaz. Bunun yerinde standart 2 yana açılmış yüzgeç olur.Dişi ile erkeği ayırdedebileceğiniz diğer belirgin özellik ise vücut formlarıdır. Genelde erkekler daha ufak yapılı ve zarif,dişiler daha tombul ve bir erkeğe göre daha büyük olurlar. Türlere özgü farklar kendini daha çok ortaya koyar ; mesela lepisteslerde erkekler daha gözalıcı renktedir,daha uzun yüzgeçler bulunur. Veliferalarda ve balonmolilerde erkeklerin sırt yüzgeçleri daha uzundur ,genelde daha canlı renklere sahiplerdir gibi.

kilickuyrukyavrufh5

Dişi balık alarak üretime geçme gayemiz var. Seçim yaparken dikkat edeceğimiz klasik noktalar,canlı renkler ,hareketlilik ve hasarsız bir vücut. Daha sonra türlere göre farklı belirtiler gösteren doğuma az kaldı mesajları. Mesela karın şişkindir.Solungaçlara kadar yuvarfak gelen hatlar olmalı. Lepistes dişisinde karındaki siyah leke belirgin olmalı ,veliferalarda turuncu leke oluyor,molilerde ve koyu renkli balıklarda ayırtetmek güç.Karnın şişlik derecesine bakarak şansımızı zorlayacağız.

Eğer erkek almak istiyorsak kurallar tepetaklak olacak. En azından 1 erkeğe 3 dişi almanızı tavsiye ederim.Bu sürekli çiftleşme baskısı kuracak erkeğin sıkıştırmasından etkilenme oranını düşürecek.Bu sayede dişi strese girmeyecek. Akvaryum kurallara uygun kuruldu varsayarak ,balıklarımızı eklediğimizi hayal edelim. Geçelim karşısına izleyelim. İlk birkaç gün stresli olacak. Yeni ortam,yeni su şartları,yeni komşular,yem bile değişti balık ne yapsın. Biraz ürkek ,biraz durgun,yem yemez,çok gezmez. Sanki seçtiğimiz balık bu değil.Sabırla bekleyeceğiz. Suyada alışacak,sizede. Bu süre içerisinde hakettiğinden az yem verin. Gerekmiyorsa ilk gün aydınlatma açmayın. Akvaryumda saklanabilecek dekorlar,bitkiler bulundurun,suya çok müdehale etmeyin.

Balıkları koyduk aradan günler geçti.Birbirimize alıştık.Yem yemeye başladılar,geziyorlar ,oynuyorlar. Artık yavru hayaline başlama zamanı. Nasıl anlaşılır diye kafamızda bin  tilki gezdiriyoruz.Eğer bir hastalık belirtisi yoksa ilk belirtiler ,dişi kuytulara kaçma eğilimine girecek. Herkesten uzaklara loş bölgelere gibip bekleyecek. Bazen onu titrerken görebilirsiniz. Garip salınımlar yapıyordur. Eğer şanslıysanız ilk yavruların çıkışı uzun sürer ,görebilirsiniz. Yarısı dışarda yarısı içerde öylece doğmaya çalışan ilk yavrular. Belki diğer kardeşlerin gelmesi günler sürecek bir sürecin başlangıcına girmiş olduk.Bu noktaya geldiğimizde akvaryumumuz çam ,elodea ,pistia gibi bitkilerde dekore edilmişse hiç müdehalede bulunmuyoruz. Normal doğum ,normal ortam şartları ,sağlıklı yavru demek. Ama akvaryum çıplaksa veya yeterli saklanma alanı bulunmuyırsa şiddetle bitkilendirmenizi tavsiye ediyorum. Bunun başarı yüzdesi yüksek girişimi budur. Önermediğim acil çözüm yollarıda mevcut ;yapacak başka birşey yoksa tabiki.Aşağıdakilerde birini deneyebilirsiniz.

guppy20frys2yt

1-Rafya (Hediye paketini bağladığımız yassı plastik ipimsi şey) ,kıvır kıvır edilen rafyayı akvaryumda bir öbek olacak şekilde tutmak.

2-Su hortumu. Bildiğiniz su hortumunu5er – 10 ar -15 er cm halinde  yaklaşık 20 parça kesip akvaryumun zeminine ,mümkünse akvaryumun ortasına gelecek şekilde dağınık bırakmak.

3-Varsa plastik akvaryum aksesuarı ,plastik bitkiler.

4-Orlon ipinin karmaşıklaştırılmış yumakları.

5-Mümkünse sineklik tarzı birşeyle akvaryumu bölmek.

 

Peki ya hazır değilsek ,ya aldığımız gün doğum başladıysa,ya tahminimizden önce etrafta yüzen yavrular görüyorsak. İnsanlık namına seri hareket etmemiz şart.Sonuçta canlı kurtarma derdindeyiz.Değilsek panik yok 🙂 Ama etik bir hareket değil. Yapmamız gereken duruma göre acele etmeden çözüm aramak. Akvaryum kalabalıksa dişiyi ve doğan yavruları ,aynı ısıda dinlendirilmiş sulu başka bir ortama taşımak. Akvaryum kalabalık değilse ,dişi hariç diğer bireyleri aynı ısıda dinlendirilmiş sulu başka bir ortama geçirmek. Durum müsait değilse akvaryumda acil tarafından saklanacak bölgeler oluşturmak. Bakınız yukardaki 5 madde.

Doğum birkaç saat de sürebilir 1-2 gün de. Bu dişinin yaşına ,tecrübesineortam sıcaklığına ve stres faktörüne bağlıdır. Doğum genelde gece başlar.Doğumu hızlandıracak en güzel hareket sıcaklığı 2 derece artırmak. Bunu belirli aralıklarla 34 dereceye kadar artırabilirsiniz. Abartıp balıkları haşlamamak gerekir 🙂

Yavrularımız doğdu ,aklımızda yine sorular beliriyor. Nasıl beslemeli ,ne kadar sürede büyür ,ne zaman olgunlaşır ,renklenir ,ana tanka ne zaman almalıyım gibi. Eğer bitkili bir akvaryuma sahipseniz ve anaçlarla beraber kalıyorlarsa ayrıca yem atmanıza gerek yok. Onlar artan yemlerden ,oluşan yosunlardan didikleyerek bir şekilde büyürler.Ayrı akvaryumdalarsa anaçların yemini ufalayıp toz haline getirerek verebilirsiniz. Azar azar vermeli ,5-10 dk içinde bitecek şekilde günde 3 defa yemlenebilir.Artan yem suyu zehirler ,artarsa toplanmalı. Hızlı boylanmasını istiyorsak geniş akvaryumda bakmalıyız. 3 günde 1 ,%10 luk su değişimleri ,yemleme sayısı günde 7-8 e çıkarılmalı (Azar,azar yem eklenmeli tabiki.)Mümkünse canlı yemler verilmeli .Ortama ,artemia ,su piresi,peri karidesi ,kankurdu eklenebilir. Yavrular 2. haftadan sonra renk tutmaya başlıyacaklar,3-4 haftalıkken cinsiyetler belli olmaya başlıyacak. Ortalama 3 ay geçince üremeye başlıyacaklar. Verimli bir nesil istiyorsak ve imkanlarımız da müsaitse 2 ayı bitirmeden cinsiyete göre ayırmak. Dişiler ayrı erkekler ayrı büyütülürse dişilerin sakat kalma olasılığı azalır. Erkekn yaşta doğum dişilerin omurgasını yamultur veya direkt ölümle sonuçlanan durumlar oluşur. Eğer ana tanka alma düşünceniz varsa göz kararı ,ana tanktaki en büyük balığın ağzına sığmayacak kadar olmuşsa taşıyabilirsiniz demektir.

 

Bundan sonrası zaman ve sabır.Tecrübe kendiliğinden geliyor arkanızdan. Yaşayarak göreceksiniz .

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. Ceren Aralık 19, 2012 7:26 pm  Cevapla

    Benim balıklarım hepsi yeni doğdu. 3günlükler. bazıları motorun filtresine takılıp ölüyolar. yavru balıklarda motor kullanımı nasıl olmalı. Çok fazla akıntı oluşturuyor motor. Motoru kapattıgımda bütün balıklar saklandıklarında yerlerınden cıkıyolar. Ayrıca ölmüş olan balıklar diğer balıklar için bakteri üretirmi ? diğer balıklarımda ölürmü ? teşekkürlerrrrrrrr <3

    • admin Aralık 20, 2012 8:54 am  Cevapla

      Motorun suyu çektiği yere bayan çorabı(parizyen) geçirmek yavruların korunmasında çözüm olacaktır. Akıntıyı azaltmanın yolu, suyun akvaryuma döndüğü ucunu cama döndermek. Bu sayede cama çarpan akıntı hız kaybeder ve daha rahat bir ortam oluşturur.Motoru kapatmak yerine eğer gerçekten rahatsızlık verdiğini düşünüyorsanız daha küçük bir motor edinin. Gece veya gündüz çok uzun süreli filtre kapatmaları amonyak patlamaları ,çürüme ve benzeri suyun kalitesini olumsuz etkileyen sonuçlar doğurur. Canlılığı tehlikeye sokar.Ölmüş balıklar çürümeyle suyu bozar. Eğer akvaryumunuzda elma salyangozu ,karides gibi ölüleri tüketecek çürükçül canlılar yoksa bu ölü balıkları akvaryumunuzdan uzaklaştırmanızı tavsiye ederim. Bir hastalıktan dolayı ölen balıklar diğer balıklar tarafından yenildiğinde hastalığın yayılma olasılığını artırır veya ölüler tüketilmediğinde zeminde çürüyüp amonyağı artırır. Suyu kokutur. Kısacası ölülerden kurtulmanın yollarına bakın.

Bir cevap yazın

Yada