Akvaryum da Lepistes Balığı Beslemek ve Lepistes Üretimi

lepistes balığı üretimi,lepistes beslemek,lepistes yavruları,lepistes ne zaman doğurur,lepistes çeşitleri,lepistes kaç derecede yaşar,lepistes akvaryumu

lepistes balığı üretimi

Akvaryum da Lepistes Balığı Beslemek ve Lepistes Üretimi

Akvaryum balıkları içerisinde en çok tanınan türdür. Bu kadar yaygın olmalarının birçok nedeni vardır. Öncelikle bakımı kolay olan bir balıktır. İkinci önemli özelliği ise üretimlerinin kolay olmasıdır.
Lepistes balıkları dişli sazanlar ailesine dâhildir. Amerika Kıtası kökenlidir. Çok renkli balık türlerindendir. Özellikle erkeklerin kuyrukları şekil ve renk bakımından akvaryum balıkları dünyasının en güzel ve renkli canlılarıdır. Bu renk zenginliğinden dolayı çok yaygın ve tutulan bir balıktır. Avrupa’ya akvaryum balığı olarak ilk kez 1908 yıllarında getirilmiştir. Akvaryum dünyasına 70–80 yıl kadar önce girmiş olmasına rağmen çabuk üretilebildiklerinden iki yüze yakın varyetesi geliştirilmiştir.
Erkekler çok güzel renklere ve gonopodium denilen üreme organına sahiptir. Döllenme dişi balığın üreme açıklığındaki kesede gerçekleşir.
Üretim için iyi özellikli dişi ve erkeklerin ayrılmaları gerekir. İyi bir yemleme ile balıklara kondisyon kazandırılır. Üretim için çiftleşme akvaryumları kullanılır. Seçilen erkek ve dişiler aynı akvaryuma konulur. Sıcaklık 24–26 oC olmalıdır. Çiftleşmeden önce dişi ve erkek yan yana gezer ve bir ara erkek ile dişi çiftleşerek spermalar bir torba içinde dişiye bırakılır.
Dişi yumurtaları döllendikten ortalama 28 gün sonra yavrular doğar ve dişi bir aylık aralıklar ile yumurtlamaya devam eder. Sıcaklık düştükçe yavrulama aralığı uzar. Doğumdan sonra yavru dip kısma çöker. Kısa süre dipte kalır. Bir süre sonra da yem aramaya başlar. İlk yavrusunu veren balık, 10–15 tane yavru doğurabilir. Yaşlandıkça yavru verimi 100–200 arası olabilir. Normal verim ise 70–75 arasıdır. Sayı arttıkça doğan yavruların da cüssesi küçülür. Gebe dişilerin anüse yakın kısımlarındaki koyuluk dişinin karnının yavru ile dolu olduğunu gösterir.

Birçok balık türüne kıyasla lepisteslerin cinsiyeti çok kolay ayırt edilebilir. En dikkat çekici özellik, erkek lepisteslerin dişilere oranla ciddi şekilde küçük, dikkat çekici oranda renkli ve gösterişli olmasıdır. Tüm canlı doğuranlarda olduğu gibi lepistesler de anal yüzgeçlerinden ayırt edilebilir. Dişi lepisteslerde anal yüzgeç geniş ve yelpaze şeklinde, erkeklerde ise ince ve uzundur. Erkeklerde bulunan üreme organına gonopodium denir.

 

Anahtar Kelimeler: lepistes türleri,lepistes fiyatları,lepistes balığı üretimi,lepistes bakımı,lepistes yavruları,lepistes balığı,lepistes doğumu,lepistes akvaryumu,lepistes yemi,lepistes yavrusu kaç günde büyür,lepistes yavrusu ne zaman renklenir,lepistes yavrusu besleme,lepistes yavrusu bakımı,lepistes yavrusu nasıl beslenir,lepistes yavrusu yemi,lepistes yavrusu fanusta yaşar mı,lepistes yavrusu ne kadar zamanda büyür,lepistes akvaryumu nasıl olmalı,lepistes akvaryumu için bitki,lepistes çeşitleri,lepistes doğumu,lepistes akvaryumu kurulumu

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada