Lepistes Canlı doğuranlar – Üretimi Beslenmesi Bakımı

Lepistes latince adıyla anılan Canlı doğuranlar sınıfından bu canlı türü köken olarak normandiya bölgelerinde yaşamaktadır. Doğal ortamlarında dere kenarı en çok zaman geçirdiği alanlardır. etobur bir yaşam sürerler. Kendi ebatlarında diğer sucul canlılara karşı sakin tavırlar sergilerler. Bireyler kendi aralarında agresif tutum içindedirler. Doğal hayatlarında olduğu gibi akvaryum ortamlarında da orta kısımlarda yüzmeyi yeğleyen türlerdir.

lepistes guppy üretim besleme akvaryumblog.com
Diğer canlı doğuranlarda olduğu gibi erkekler gonopodlu ,dişiler tombuldurlar. . Ortalama 1 batında 50 arasında yavru verebilirler. Yavruların sıhhati için akvaryum canlı bitkilerle veya kalabalık dekorlarla süslenebilir. Bu canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri ve verimli bir şekilde üretime alınabilmeleri için su sıcaklığı ortalama 26 -28 dereceler arasında olmalıdır.En fazla 7-9 cm arasında boylanırlar. Maksimum boyut akvaryum hacmine ve dengeli beslenme şekline göre değişebilir. Huzurlu bir ortam düşünülüyorsa akvaryum hacminin yaklaşık 45 litre civarlarında olması gerekmektedir. Bu verilen hacmin altında da yaşayabilir. Ama şartlar kötüleştikçe canlıdan beklenen tüm karakteristik özelliklerin kendini gösteremeyeceğini bilmenizi isterim.

10 -15 su sertliğinde ve 6-8 ph aralığında sıkıntı çıkarmadan yaşayabilirler. Ülkemizde musluk suları bu değerlere yakın olduğundan kullanılmasında sakınca yoktur. Buradaki hassas nokta suyun içilebilir ve klordan arındırmak amacıyla yeterince havalandırılmış / dinlendirilmiş olmasıdır.

Canlı doğuranlar Lepistes üretimi ,Canlı doğuranlar Lepistes bakımı ,Canlı doğuranlar Lepistes hakkında temel bilgiler

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada