Lepistes -Guppy (Poecilia Reticulata)

Akvaryum almayı mı düşünüyorsunuz ? Gözünüze ilk çarpacak balığın adını verelim bu yazımızda. Lepistes. Bakımı kolay ,üretimi kolay ,yem ayrımı yapmayan otobur ,etobur sevimli bir canlıdan bahsediyoruz.Ortalama 3 yıl yaşar.Erkekleri 4-5 cm arası dişileri 6-7 cm arası boylanabilir. Piyasada en çok görülen türleri alman lepistes,leopar lepistes ,karma denilen yerli üretimdir.Yerli üretim göze pek hitap ettikleri söylenemez ama dayanıklılık babında ilk başlayanlara önerebileceğim türdür.Biraz ufak tefektir ama lepistesleri anlamaya çalışmak istiyorsanız bununla giriş yapın derim.

Bu balıkcıklar ne kadar ufak görünsede bakılacak ortamı biraz geniş tutmamız zorunludur. Eğer amaç teşhir akvaryumuysa bu kural biraz ihlal edilebilir. Bu durumda önermesemde bakılacak cinsiyet sadece erkek olmalıdır. Dişi alıpta ondan doğan yavrular canlı yem olsun diyeyiniz vardır belki arada. Bu pek etik bir davranış değildir. İmkanlarınız doğrultusunda ve hedeflerinize uygun bir kurulum yapmanızı tavsiye ederim. Benim önereceğim akvaryum hacmi uzunluğu 50 cm olan 30 litrelik akvaryumlar. Akvaryumun daha kısa veya daha az hacimli olması bu hayvanların sizin hayal dünyanıza yansıtacağı güzellikleri kısıtlar. Hayvanları strese sokar ,yeni doğan yavrulara yaşama şansı tanımazsınız.

Mutlu bir lepistes akvaryumu en az 30 litre olur demiştik. Bunun yanında bakımı kolay 3-5 tür bitkide olsa akvaryumu izlemek ayrı bir keyif haline gelecektir. Mesela elodea,tilki kuyruğu,pistia(su marulu) gibi. Bunların faydasından kısaca bahsedeyim. Hızlı büyürler ,bu büyüme eğrisi sudaki organik ve inorganiklerinde hızla tükenmesi demek. Bu bağlamda istenmeyen yosun oluşumu ve suda dışkıdan veya fazla beslemeden kalan su bozulmaları gözlemlenmez. Bu bitkilerin ışık ihtiyacıda azdır. Başlangıç seviyesinde herkes tarafından rahatca bakılabilir.

Gelelim fasulyenin faydalarına. Bu bitkilerden elodea ; sarmaşık gibi hızla boylanması nedeniyle küçük ,zayıf balıklara ve yavrulara barınaklık eder. Tilki kuyruğu iğne yaprakları ve gerçekten sıkı yapısıyla yavrular için muazzam bir  barınaktır. Akvaryumunuzda olması gerektiğini düşündüğüm bitkidir kendisi. Ve pistia ,canlı doğuran akvaryumlarının gülüdür. Su üzerinde yüzer. Durduğu bölgede gölgelik alan yapar. Balıkların stresini alır. Uzun saçak kökleriylede ilk doğum anında piskolojik olarak su yüzeyine yönelen yavruların hayatını kurtarır. Bu çok önemlidir. Başarılı üretim yapacaksanız pistiasız 1 puan geriden geliyorsunuz demektir.

Çok hızlı türemeleri nedeniyle bakılacak akvaryumların bu bağlamda geniş olmasını tavsiye etmiştik. Bunu şu şekildede algılayabilirsiniz. Bir dönem gelecekki balık sayınız 100 leri bulabilecek. Bunların yediği yem miktarı artacak. tam olarak ayarlasanız dahi attığınız yeme paralel suya bir miktar besin karışacak. Suyunuz güneş ışığı alan bi yerdeyse yeşil su problemi ortaya çıkacak.Floresan ışık şiddeti kuvvetliyse aynı olay yine olur. Yok ışık yetersizse suyunuz bulanmaya ,sararmaya başlıyacak. Buna kısa kirlilik diyoruz. Amonyak oranı artacak ,nitrat tavan yapacak. Ve sonra bir forumda yazacaksınız. Anlam veremiyorum lepisteslerim ölüyor diye.Ve diğer olay ,100 küçük lepistes toplu iğnenin başı kadar pislerse ne olur dersiniz ,en azından 1 şeker kaşığı pislik olur. Akvaryum hacminizi artırmadınız ,filtre ekibiniz aynı seviyelerde ,bitkiler deseniz akvaryumunuzun sınırları kadar genişliyor. Amonyak tavan yapar ,su bulanıklaşır ,toplu ölümler başlar. Her güzel başlangıcın göreceğiniz üzere acı bir sonla bitnesi muhtemel. Çöüzm basit ; ya eş dost akrabaya sürekli balık dağıtacaksınız ,yada akvaryum hacminizi genişletip daha kuvvetli filtreler kullanacaksınız.

Bu balıklar ne yer diye bir soru yönelttiğinizde ,koparabilecekleri her şey diyebilirim.  Yalnız şunu belirteyim kırmızı et,ciğer,tavuk eti gibi şeyler balıklarınızda uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Dikkatli olmalısınız. Pul yeme bayılırlar. Suyla temas edince oldukça yumuşayan bu yem türü lepisteside yormadığından ilk tercih sebebiniz olsun. Granul yemelrlede beslenebilir. Sağlıklı ve uzun bir yetişkinlik süreci istiyorsanız bitkisel ağırlıklı kür uygundur. Ama daha az yavru alacağınız aşikar. Protein yemler daha hızlı büyümeye ,daha canlı renklenmelerine neden olur ve yavru verimini çok artırır.Ama kısacık hayatlarını dahada kısaltmış olursunuz. Bazen ıspanak haşlayıp verin .Her mevsim bulmak mümkün artık.Olmadı haşla şokla yaz geldiğindede verirsiniz.Bezelye,mısır haşlayıp vermekte bir alternatiftir. Sağlık çemberi çerçevesinde sınır yok. Toprak kurdunu 1 gün saf suda bekletip kumunu attıktan sonra doğrayıp verin .Su piresi verin , ama kurusunu pek sevmiyorlar.Artemia kabuksuz kisti veya açılmış larvaları verebilirsiniz. Kan kurdu ,küp tubifex(canlı satılanlarda ciddi anlamda parazit sorunu yaşayabilirsiniz) filan. sınır yok.

Hangi türü besleyeceğinize karar verirn. Tavsiyem zor bulunsada tuxedo türleridir. Saftır ,renkleri cezbedicidir.Veya daha dayanıklı alman lepistes türleri akvaryumunuza güzel bir hava katabilir. Lepistesler akıntıyı pek sevmezler ama şelale filtrenin vereceği akıntı kadar da akıntı olsun. Kaslarında gelişmeye ihtiyacı var değilmi. Durgun suda yetiştireceğiniz lepistesleriniz ilerde iç filtre bağladığınızda problem çıkarabilir.

Başınıza gelecek en kötü hastalıklar kuyruk erimesi ve yavrularda okkkuyruk olabilir. Dikkat etmeniz gereken şey  melek balığı gibi kuyruk tırtıklayan türlerle birarada tutulmamalıdırdırlar. Japon balığı ,ciklet türleri ,iri vatozlar gibi türlerde ciddi anlamda tehlike arzeder. Mümkünse lepistesi tek tür besleyin. Olmadı birkaç çöpçü artan yemi tüketmek için alınabilir.

Üreme peryodları oldukça kısadır. Isaıya bağlı olmakla beraber bu süre 25-45 gün arasını bulabilir. Yani 24 derecede 45 günde bir yavru alabilirsiniz. Sıcaklık 30-32 derecelerde ise bu süre 25 güne düşebilir. Yavrular doğduklarında çok kılcak bir yapıda oldukça ufaktır. Saydamdır. Işığa yönelir. Pistia (su marulu) bu aşamada oldukça faydalıdır. Doğan yavrulara özel olarak yem vermek gerekmez. Tabi bu seçenek geniş ,iyi bitkilendirilmiş tanklar için geçerlidir. Yavrular yem artıklarıyla ,yosun kırıntılarıyla gayet iyi gelişirler. Eğer imkanlar kısıtlıysa farklı bir akvaryumda ebeveynlerin yediği yemleri ufalayarak veya bütün halinde yeterli miktarda granül yemde iş görecektir. Yavrular çok ufak olabilir ama yumuşan yemi yiyemiyecek kadarda aciz değillerdir. İmkanlar yeterliyse artemia ilede beslenebilir. Bol protein ,geniş yüzme alanı  çok kısa zamanda boylanmak,renklenmek demektir.Yoksa güdük bir nesil sizi bekliyor.

Erkek Lepistes Galerisi İçin BURAYA Tıklayın.

Dişi Lepistes Galeri İçin BURAYA Tıklayın.

Yavru Lepistes Galeri İçin BURAYA Tıklayın.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

5 yorum

 1. deniz Mart 31, 2014 5:53 pm  Cevapla

  merhaba benim leopar lepisteslerden oluşan bir akvaryumum var fakat dün 2 balığımın kuyruğunun uç kısmının kopmuş olduğunu gördüm balıklarmın yüzmesinde bir sorun yok herşey normal kuyruğunun iyileşmesi için ne yapmam gerek lütfen yardımcı olabilirmisiniz…

  • admin Mart 31, 2014 6:28 pm  Cevapla

   Akvaryumunuzu yeni kurmuşsanız veya balıklar akvaryuma yeni katılmış ise ortam değişimi nedeniyle erime başlamış olabilir. Bu süreçte akvaryuma metilen mavisi eklemek olası bir parazit oluşumunu engellemek maksatlı faydalı olabilir. Metilen mavisini ana tanka veya bitkili tanka uygulayabilirsiniz. 10 litreye 1 veya 2 damla gelecek şekilde kullanabilirsiniz. Su bariz mavileşecek.

   Akvaryuma yeni balık/balıklar katılmışsa bunlar tarafından tırtıklanıyor olabilir. Hatta yemleme düzenindeki eksiklikler birbirine alışmış türlerde bile bu yamyamlığı başlatabilir. Tetra türevleri varsa kesinlikle bunlar tırtıklamış olabilir. Olası enfeksiyon durumu için metilen mavisini aynen uygulayabilirsiniz. Ek olarak zararlı olduğunu düşündüğünüz canlıları ayırmalısınız.

   Akvaryumunuzda su şartları kötüye gidiyor olabilir. Uzun süre değiştirilmeyen ,tazelenmeyen su ,aşırı yemleme ve buna bağlı artık yemlerin kokuşması ,dip çekimini ihmal etmeniz veya elinizde bitki varsa popülasyonun çıkardığı artıklara yeterli gelmiyordur. Filtreleriniz sağlıklı çalışmıyor veya yeterli gelmiyordur. Buna benzer bir durumdaysanız 2 günde bir suyun 3 veya 4 te 1 ini değiştirin. Yani mesela 20 litre akvaryumunuz varsa 5 litresini dipteki tortuyu pisliği alacak şekilde çıkartıp yerine dinlenmiş su ekleyin. Taze suyu her eklediğinizde önlem amaçlı metilen mavisi uygulamaya özen gösterelim.

   Kopan eriyen kuyruk ve yüzgeçler balıklarınız sağlıklarına kavuşunca kendini yenileyecektir. Bu konuda moralinizi bozmamanızı tavsiye ederim.

   Acil şifalar

 2. deniz Mart 31, 2014 6:33 pm  Cevapla

  bu akvaryum bende yaklaşık 6 aydır var ve içerisine başka bir balık koymadım suların ayda 1 defa değiştiriyorum.diğer balıklarala ilgili bir sıkıntı olsuğunu düşünmüyorum

  • admin Mart 31, 2014 6:41 pm  Cevapla

   sera baktopur veya bio mikofish ilaçlarından birini kullanabilirsiniz.

 3. akvaryumblog Mart 31, 2014 7:29 pm  Cevapla

  Kuyruk erimesi için sera baktopur veya bio mikofish ilaçlarından birini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yada