Velifera (Poecilia velifera)

Çok fazla varyasyonu vardır. Hatta bazı inanışlara göre orjinal velifera kalmamıştır.Ben altın velifera denilen turuncu gözlü sarı gövdeli türünü seçtim beslemek için. Arada dalmaçyalı yavruda çıkıyor. Demekki karma bir akvaryumdan geliyor bizim anaçlar :)

Özünde velifera moli ailesinin en iri ferdidir. Bu yüzden molilerle çifleştirip dalmaçyalı velifera ,silver velifera, siyah velifera gibi türleri mevcut. Hatta labaratuar ortamında üretildiği söylenen balon molide esasında velifera kırmasıdır. Her türde olduğu gibi nesiller bozuldukça türler küçülmeye ,bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Yani 10-15 cm boy atar dediğimiz veliferalardan 15cm sini görmek imkansıza yakındır (Ben uğraşıyorum o boy için ya ayrı mesele.Başarırmıyım bilmiyorum :) ). Ve 10 sene yaşayan varyatayı artık bulmak zor gibi.

Velifera besleyecekseniz yüksek bir akvaryum,sürekli bir akıntı,bitkilendirilmiş alan ,Suyun üzerinde kapak şart. Akvaryum yüksek olmazsa erkek kur yaparken sıkıntı çekecektir. Sırt yüzgeci tam gelişemeyebilir. Kur yaparken sırt yüzgeci ile dişiyi kıstırır ,sarar .Buna sürekli engeller çıkması ,sığ su gibi hayvanı strese sokar. Akıntıyı seviyorlar. Dış filtreniz varsa az yukardan verin geliş hortumunu.Oluşacak akıntıya karşı yüzüyorlar bazen. Strese iyi geldiği kanaatindeyim. Bitkili akvaryum şart . Ebeveynlerin ve yavruların strese girmesini engelliyor. Yavrular kaçabiliyor ,saklanabiliyor. Aslında saklanmasalarda velifera yavrusunu yiyebilecek bir tür değil. Hantal bir beslenme tarzı var.Hazırki yemi yutarken tuhaf bi ağırlık sezimliyorum. Pul yemi kovalıyor resmen xD  . Yeseler bile emin olun yavru bunu hakedecek kadar zayıf doğmuştur. Büyümesi gelecek türleri tehlikeye sokabilir. Bk.Doğa kanunları :)

Dişiler gördüğüm kadarıyla sadece hamileyken erkekten büyük duruyorlar (yaklaşık 2 kat iri duruyor, gövde kalınlaşıyor). Doğum bitince erkeğin yarısı kadar kalıyorlar :) Doğum yapan dişiyi diğer canlı doğuranlarda olduğu gibi erkek çok rahatsız ediyor. Dibe çöküp dinlenen dişiyi resmen erkek kafasıyla kuyruğuyla taciz edip yüzeye çıkarmaya çalışıyor. Bi yerden okumuştum dişi doğumdan sonra bir koku bırakırmış ,buda erkeği cezbedermiş. Bu yüzden 1  erkeğe 4 dişi düşürmelisiniz. Yoksa vay o dişilerin haline. Hayvan 1 dk boş durmazmı durmuyor.Çok sosyal hayvandırlar, erkek dişileri ne kadar rahatsız etsede hep sürü halinde gezmeyi yeğlerler.Aşırı büyüyenlerde diş çıkıyor deselerde henüz bunu gözlemlemedim.

Doğum anında dişiler kuytulara, yaprakların aralarına kaçarlar. 28 derecede 1-2 gün süren doğum süreci başlar. Yavrular göz kararı lepistes yavrularının 4-5 katı kadardır.Gözle görülür derece büyüklerdir. 6 haftada bir doğururlar.şu ana kadar aldığım en fazla yavru 50 civarı olmuştu. Şu şehir efsanesi boya ulaşabilirse 150 civarı yavru alabilirim diye tahmin ediyorum. Ama dişi 15 cm olmalı ,bakalım olacakmı :)

Yavrular dahil hiç bir toz yemi ,pul yemi ,tubifexi reddetmezler.Yosun kemirmeyi seviyorlar ama adam gibi haşlanmış ıspanak yemiyorlar. Size alıştıklarında sürü halinde sizi takip edip elinizden düşecek yemleri beklerler. Pirana sürüsü misali su köpürür ,çok güzel bir görüntüdür.Ortalama 2-3 haftalık olan yavrular ebeveynlerle beraber su üzerinden yem yemeye başlıyor. Tabi bu 1 metrelik bir akvaryumda gelişen yavru için sözkonusu. Küçük akvaryumlarda olasılıkla yavru geç gelişecek ve ilerde güdük kalacak. Su piresi kurusu ve ıspanak hariç herşeyi yiyorlar. Dip yemlerini pek sevmiyorlar ama kabuksuz artema döktüğümde hiçbiri kafasını yerden kaldırmıyor. Sanırım lezzetle alakalı bir durum var :) Canlı yeme bayılıyorlar ,alternatif olarak pul yemide zevkle tüketiyorlar ,ama granül yemleri sevdiremedim.

Dişiler kendi aralarında bazen agresifleşebiliyor.Çoğunlukla kavga ediyorlar ,zayıf tarafın kaçması gibi bir durum çok nadir gözlemledim. Canla başla kavga ediyorlar ve gördüğüm en ilginç görüntü bu kavgaları genellikle erkek araya girerek bitiriyor.Diğer türlere karşı (lepistes ,plati ,çöpçü ,vatoz vs.vs.) çok sakinler. Sataşma bile görmedim henüz.

Sert suyu severler , bitkili akvaryumda suyu sert tutmanın en etkili yolu akvaryum kumuna midye kırığı kum karıştırmaktır. Suyunuzun rengi az bişey sararacaktır. Bunun zararı yoktur ,aksine o sarımsı renk ekzantrik bi görünüm olabilir sizin için.Bitkiler için midye kırığı önermezler ama profesyonel anlamda bitki bakmıyacaksanız bununda bir önemi yok.

Büyük bir akvaryumunuz varsa ve canlı doğuranlara karşı zaafınız tamsa tereddüt etmeden besleyeceğiniz bir tür diyebilirim. Boyut olarakta ,sosyal anlamdada göz dolduran bir balık.Üretilmesi zor densede sakin bir köşe ,bitkili büyük bir akvaryum (100 litre ve üzeri) çeşit yemlerle kaliteli bir beslenme üretilmesi zor olan bu canlının elinizde patlıyacak kadar çok yavrulamasına yetecektir. İmkansız diye birşey yoktur ,imkanlar dahilinde herşey mümkündür.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

1 Yorum

  1. plati Ağustos 9, 2012 10:57 pm  Cevapla

    daha çok canlı doğuran yazısı okumak istiyorum,çok güzel bir blog defalarca plati,canlı doguran akvaryum yazılarınızı okudum ama sıkılmadım lütfen daha çok yazın,daha güncel olsun blog,haftada bir kere plati yada velifera vs akvaryumları,yavru maceraları yazsanız mükemmel olurdu…..

Bir cevap yazın

Yada