Cyprichromis leptosoma bakımı ,beslenmesi ,üretimi

Cyprichromis_leptosoma_uretimi_beslenmesi_bakim_akvaryumblog
Cyprichromis leptosoma latince adıyla bilinen Tanganyika Gölünün tatlı mavi tonlarla çevrelenmiş balığı, doğal ortamlarında yaşam alanı olarak açık alanları tercih eder , dağınık kayalık ve kumlu diplerin orta bölgelerinde yaşar. Etçil (Micropredator) beslenme eğilimindedirler. Birçok yemi severek tüketecektir ama diyetinin önemli bir kısmını canlı veya dondurulmuş yemler gibi protein değeri yüksek yemlerden oluşturulmalıdır. Ağzının küçük olması nedeniyle doğada mikro besin olan zooplanktonlarla beslenmektedir.Büyük sürüler halinde avlanmayı severler. Akvaryumunuza ilk eklediğiniz günler doyup doymadığını anlamak için dikkatlice izlemeniz gerekmektedir.

Akvaryumunuzda gerek kendi türleriyle gerekse başka türlerle barışçıl yaşayan balıklardandır. Bu da saldırgan balıklara karşı dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Anlaşamayacağı türlerle birarada barındırmamalısınız. Orta seviyelerde yüzmeyi severler.

Erkek dişilere nazaran daha parlak ve mavi ağırlıklı çeşitli renklere bürünürken dişiler aksi durumda renksiz sayılabilir. Üretilmek isteniyorsa ayrı geniş hacimli bir tanka alınmalıdır. Sertlik 8Ph civarlarında sabitlenmeli ,sıcaklık 22-26 derecelerde tutulmalıdır. Doğayı taklit etmek amacıyla kalabalık koloniler halinde tutulmalarında fayda vardır. 1 erkeğe 3 dişi şeklinde birkaç grup bir arada tutulmalıdır.

Üreme diğer chiclidae familyasında olduğu standart süreçlerden geçer.Erkeğin karın yüzgecinde yumurta şeklinde benekler bulunur ve dişi bu benekleri yumurta zannedip ağzına almaya çalıştığında ağzındaki yumurtalar da döllenmiş olur. 20 civarı yumurtayı serbest yüzüşe geçene kadar ağzında kuluçkaya yatırır. 3-4 hafta sürecek bu süreçte dişi yem yemez. Dişi strese girerse yavruları erken bırakır veya yiyebilir, eğer dişi başka bir akvaryuma taşınacaksa çok dikkatli olunmalıdır.

10 gün sonrasında dişiyi kusturup yumurtalıklarda yumurta çevirmek daha çok yavrunun kurtulmasını kolaylaştıracaktır. Eğer dişi yavruları kendi kendine ağzından bırakırsa, yavruları kayaların veya dekorların arasındaki yarıkların içine bırakacaktır. 12 cm ye kadar boylanacaklardır. EN az 150 litrelik akvaryumlarda barındırmanız gerekmektedir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada