Demasoni (Pseudotropheus demasoni)

Özet Külliyatı

Habitat: Malawi gölünün kayalık kesimleri. Yani bol bol kaya dekoru ,mağara eklemeliyiz anlamı çıkıyor buradan.Herşey balıklarımız için değilmi 🙂

Davranış Biçimi: Bölgeci olduğundan sert bir türdür ,geniş akvaryumlarda karma türlerle bakılabilirler ancak üreme zamanı etrafa olan baskısı dahada artar. O kadarda değil ,gözünüz korkmasın. Akvaryumunuz genişse sertliğinde bir limiti olacaktır. Relax..

Su Şartları ve Sıcaklık: 24-28 derece arası. Ph 7,5 – 8,5 arası. Bu bizim ülkemizin standart su sertliğidir. Ek birşey yapmaya gerek yok ,dinlendirilmiş musluk suyu yeterli olacaktır. Olayı netleştirmek için zamine midye kırığı karışımlı ince kum koymanız içinizi ferah tutacaktır.

Beslenme: Otobur beslenen bir türdür.Etobur beslenme sonucunda üreme verimliliği düşer,bloat hastalığına yakalanıp ölme riski artar.

Boylanma : Akvaryum şartlarında 8-9 cm ye kadar büyüyebilmektedirler.

Üreme  – Cinsiyet : 5 cm civarlarında ergen olup yumurta tutabilirler. Yumurtalar açılıp ,yavrular yüzebilecek duruma gelene kadar anne ağzında onları koruyacaktır. İlk üremelerde 5-10 yavru ile başlanır ,yetişkin bir bireyden en fazla 20-30 arası yavru alınabilir. Cinsiyet ayrımı vente bakılarak yapılabilir. Dişilerde vent açıklığı daha fazladır.Erkeklerin rengi daha canlıdır ,dişiler soluktur. Erkeklerin kafa yapısı düz ,dişilerinki daha yuvarlaktır .Ayrıca aynı bireyin aynı batın yavrularında erkeklerin daha büyük olduğu gözlemlenebilir.

Çekici rekleriyle ,hareketli ve üretken yaşamlarıyla dikkat çeken bir cüce Malawi gölü çiklitidir.Türkiyede yaygın olarak Pombo Rock denilen türü satışa sunulmaktadır.Mozambique denilen tür ara ara akvaryumcularda seyre sunulsa da bana kalırsa pek gösterişli olmayan soluk renkli bir türdür.

Eğer bu balıktan beslemek isterseniz yüksek akvaryumdan ziyade uzun akvaryum temin etmenizi öneririm(Ortalama 80 cm uzunluk) . Yükseklik o kadar önemli değil ama hareket kabiliyetini zorlamayacak en ve yükseklik 30-40 cm civarı yeterli olacaktır.Bunlar en fazla 8 cm ye kadar boylanırlar. Kalabalık gezmeyi severler. En azından 1+4 lük  gruplarda tutulması durumunda seyre doyurmaz insanı. Akvaryum hacminiz 300 lt üzerindeyse 2+8 lik gruplar yapmanızda da sakınca yoktur. Dar hacimlerde erkek sayısındaki çokluk baskın erkeğin pasif erkeği öldürmesine kadar gidebilir. Bu durumuda kayalık ve mağara sayısını artırırak sorunu aşabiliriz ama ortamdaki stresi yok edemeyiz.

Beslenmesinde ağırlıklı olarak bitkisel besinler tercih edilmeli.Protein besleme bunların ölümüne neden olacaktır(Bloat Hastalığı). Tercihiniz spirunalı yemlerden taraf olmalı ,ara öğün olarak haşlanmış havuç ,bezelye,ıspanak gibi sebzelerden verebilirsiniz.Bloat genellikle sonu ölümle biten bir hastalıktır.Etçil besinlerden uzak durulmalı.Zaten kaliteli marka yem kullanıyorsanız en bitkisel yemin bile %40 civarı protein içerdiğini göreceksiniz. Bu her türlü Demosoninizi tatmin edecektir.

Sağlıklı beslediğiniz sürece çok genç çağlarda yavru alabileceğiniz ,bir kez yavru aldığınızda daha fazla yumurtlamasın lütfen diyecek kadar coşan bir Malawidir kendisi. Kursturmanız durumunda 2 haftada 1 ,standart prosedürü takip etmek isterseniz 5-6 haftada 1 yavru alabilirsiniz. Kusturulan yavruların normal doğanlara oranla daha geç renklendiği gözlemlenmiştir.Bunu dikkate alalım. Bir defada alacağınız yavru sayısı yetişkin bireylerde 20-30 civarıdır. Yavrularına karşı çok merhametli ,diğer akvaryum sakinlerine karşı bu dönemde çok acımasız olabilirler. Tek tür beslenmesi bu bağlamda gereklidir. Yoksa istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Demasoni (Pseudotropheus demasoni)
4.8 (95%) 4 vote[s]

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

3 yorum

 1. yusuf Mart 16, 2013 5:53 pm  Cevapla

  bende 2 adet dişi 6cm 1 adet erkek 8cm var sizce üremeye başlarlar mı teşekkürler

  • admin Mart 18, 2013 8:21 am  Cevapla

   Üreme boyutuna gelmişler. Ama diğer etkenlerde çok önemlidir. su sıcaklığı 28 dereceden fazla olmayacak. beslenme kürü kesinlikle bitkisel olacak. Protein takviyeli yemler kısırlık yapabilir veya canlının sağlığını bozabilir. Ayrıca akvaryum hacminizin yeterli olması dişilerin rahatı için önemlidir. Aşırı dar ve agresif ortamda üreme gerçekleşmeyecektir. Göreceğiniz her kovalamaca üreme belirtisi değildir. İyi gözlemlemelisiniz.

 2. yusuf Mart 23, 2013 5:34 pm  Cevapla

  akvaryum hacmi 300lt. tamamen bitkisel yemle besliyorum

Bir cevap yazın

Yada