Mavi Prenses (Pseudotropheus Socolofi)


Malawi gölünün kayalık kesimlerinde yaşayan ,otçul beslenen bir türdür.Sarı prenseslere nazaran daha agresif ,daha iri bir türdür. 150 lt ve üzerinde bakılması tercih edilmelidir. Agresifliğini özellikle üreme zamanında daha çok belli eder. 1 erkeğe 4-5 dişi düşecek şekilde barındırılırsa ortamdaki stresi alacaktır. Akvaryum hacminiz darsa baskın olan erkek diğer erkekleri şiddet altında bırakacağından strese maruz kalan grup rengini belli etmeyecektir. Bazen erkekten iri olan dişi erkeklere de baskı yapabilir. Canlı seçimi yaparken erkeğin dişinin ayarında olmasına özen gösterilmedir. Dip ve orta seviyeyi işgal edecek ,hareketli ,oyuncu bir türdür.

Kumla oynamayı sever ,bu yüzden ince kum tercih edilmelidir. Kayalar çok hafif olmamalı ,dekor bolca mağara ve kaya içermelidir.Sarı prensesler kadar saklanmaya düşkün olmasalarda üreme zamanında ve dinlenirken bölge için agresif bir tutum içine girebilirler.Aynı aileden gelselerde sarı prenseslerle aynı tür değillerdir.SP ler karma yemlerle beslenebilirler ama mavi prenseslerin diyeti otçul besinler içermelidir. Yoksa bloat hastalığı kaçınılmazdır.Bloat hastalığına yakalanan balıkların genellikle sonu ölümdür. Kayalık balığı olduğundan 7,5-8,5 PH arası sert sulardan hoşlanır. Ülkemiz suları bu balıklar için gayet uygundur. 24 -27 arası sıcaklıklar yaşamaları için yeterlidir.

Cinsiyet ayrımları için anal yüzgece bakılır. Yumurta noktası fazla olan ve ventral(karın) yüzgeci daha uzun olan erkektir. Yinede kesin sonucu vent-anüs açıklığına bakarak yapabilirsiniz.Dişilerde vent açıklığı anüsten daha büyük ve belirgindir. Yeni yetişmiş genç dişi 5-10 arası yumurta verirken damızlık boya geldiğinde bu sayı 30 a çıkabilir. Kuluçka evresini ağzında geçiren yavrular 3.haftadan sonra kendi başlarına yüzmeye başlarlar.Yeni yüzmeye başlayan yavrular beslenme kürüne bağlı olarak ayda ortalama 1 cm boylanabilirler. Erkekleri çok hareketli olduğundan dişi sayısı mümkün olduğunca fazla olmalıdır. Yeni kuluçka yapmış bir dişi erkeğin bakısına maruz kalmışsa yumurtaları yutabilir veya bırakabilir. Yeni yumurta tutmuş tecrübesiz dişileri kusturmak dişilerin ilerde yumurta tutamamasına neden olmaktadır.Bu bağlamda dişi belirli bir olgunluğa ve tecrübeye sahip olmadan bu hareketten kaçınmanız gerekir.

Akvaryumcularda ,petshoplarda teşhir edilirken mavi rengini göstermeyebilir.Bu bulunduğu stresli ortamın ondaki olumsuz etkileridir. Seçim yapılırken karnının çökmemiş olduğuna ,yüzgeç ve vücut formundaki kusursuzluğa ,hareket kabiliyetine bakılırsa daha etkili seçim yapılmış olacaktır.Çok saklanan ,olduğu yerde sallanan,yem atıyormuş gibi yaptığınızda tepki vermeyen balıklardan uzak durmalısınız. Aydınlatmanıza fazladan 1 mavi floresan eklerseniz görsel anlamda kendini çok ileri seviyelere taşıyacaktır.

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada