Zebra Cichlid (Amatitlania nigrofasciata)

zebracichlid
Minimum Akvaryum Hacmi: 50-200+litre
Zorluk: Kolay
Su parametre: PH 6-8
Sıcaklık: 20-27 C
Boyut: 12-15 cm erkek, 8-10 cm dişi

Zebra cichlid Amerika kökenli ,geniş bir habitada dağılmış yayılıcı bir cichlid türüdür.Doğada yaşam yeri olarak nehirleri ,küçük gölleri ,seyrek bitki yapılı suları tercih ederler. Barınak ve üreme alanı olarak dal parçaları ,kayalık gibi sade oluşumları kullanırlar.Bir erkek zebra cichlid 15 cm ye kadar boy atabilir ve dişi zebra cichlid 10 cm ye kadar boylanabilir.Üreme erginliğine gelmiş bir dişinin karın kısmında hafif bir kırmızı ton gözlemlenir, bu da zebra cichlidlerde cinsiyet ayrımı yapabilmenizin en açık şeklidir.

Bu balıklar kimi zaman pasaklı olabiliyorlar ,bu yüzden geniş akvaryumları tercih etmek akıllıca olacaktır. Her ne kadar 20-30 litrelik akvaryumlarda barınabildiğini söyleyenler olsa da bir taraftan da bölgeci olan agresif bir balığı bu dar kaplara sokmak sıkıntılar doğurur.Özellikle amaç üretimse agresifliği ve popülasyonu hızla artacak, kendilerini sizin hazırladığınız işkencehanelerinde yaşam mücadelesi verirken bulacaklardır.

Zebra cichlid üretmeyi hedefliyorsanız ya da bu türü karma akvaryumlarda beslemek gibi bir gayeniz varsa akvaryum hacminizi  200 litrenin altına indirmemelisiniz.Bir çift zebra cichlid bölgelerini korumak adı altında terör estirecekler; bölgelerine yaklaşan kendi türü veya başka türden ne varsa barışçıl veya değil ölümüne saldıracaklardır.Bu çok nadir bir durum da değildir üstelik ,besleyenler bilirler ki kendi boyutlarının 2 katı ve üzerinde balıkları da önlerine katıp kovalayabilirler.Bölgelerini belirleyip temizliğe başlayan ,kumu kazan bir görüntü ile karşılaşırsanız çıkacak yavruların güvenliği için güçlü dış filtreler yerine daha pasif filtreleri aktif etmelisiniz. Mesela şelale filtre ,pipo filtre gibi. Günlük %5-%10 gibi dinlenmiş su ile yapacağınız değişimlerle de suyun tazeliğini desteklemiş olursunuz.

Beslenme olarak bu balıklar doğada böcekler ,küçük balıklar ,yosun tabakaları gibi geniş bir perspektif içindedirler. Akvaryumunuzda beslerken de hiçbirşey ayırt etmeyen bu canlılara dilediğiniz etobur ,otobur yemlerden verebilirsiniz. Tabi bunu kaliteli markalar sınıfından seçmeye özen gösterelim. Açık yem diye tabir edilen bir çok yem türevi ne yazıkki çoğunluğu nişasta ,un gibi ,tabiri caizse tatlandırılmış ekmekten ibaret sağlıksız yemlerdir. Bu yemler balıklarınızı öldürmüyorsa bile verimlerini düşürecek ,sağlıksız bireyler zamanla artmaya başlayacaktır. Böyle bir popülasyondan yavru beklemek fantaziden ibarettir. Arada dana yüreği ,kan kurdu ,su piresi ,artemia gibi dondurulmuş ,kuru veya canlı şekilde vereceğiniz yemlerle doping yapmanız amacınıza ulaşmanız açısından faydalı olacaktı.

aqua63

Zebra cichlidler şüphe yokki dünya üzerinde üretilmesi en zahmetsiz,en kolay cichlid türlerinden bir tanesidir.Eş seçerken seçici değillerdir. Rasgele 1 dişi ve 1 erkek alındığında haftalar içinde eş tutma ve üreme başlayacaktır. O kadar ısrarla diyoruz hani üretimde geniş hacim diye ; 10 litrede dahi yavrulayacaklarını söyleyebiliriz. Tabi bu canlılık açısından düşündüğümüzde canilik olarak adlandırılacağından denemek bile yanlış olur. Doğada yumurtalarını taşlık ,kayalık mekanlar üzerine yerleştirirler. Bu durumu taklit açısından akvaryuma bir kaç kaya koymak yerinde olacaktır. Pvc boru koyduğunuzda da tabiki bunları mağaralar gibi kullanıp yavrulayacaktır. Ama imkan varsa bu şekildeki oluşumları kilden aksesuarlarla oluşturmanız, ortamını taklit  ve sizin göz zevkiniz açısından daha iyi sonuçlar verecektir.

Bölgeyi belirleyen çiftimiz hummalı bir şekilde orayı ve etrafını temizlemeye başlayacaklardır.Yakınlarda bitki varsa ,kumluk arazi varsa kendi kafalarına göre söküp kaldırıp yeniden düzenleyeceklerdir. Bu aşamada saldırganlık ciddi saldırganlık hareketlerini görmeye başlarsınız. Kim olursa olsun ,siz dahil herşeye saldırma eylimi gösterirler. Tankı paylaştığı arkadaşlarıyla huzuru bozup savaş başlatırlar. Çiftimizin dışında kalan bireyler için zor günler kapıdadır.İmkanınız varsa diğer balıkları başka yere nakletmeniz akıllıca olur. Kendi bölgelerini güvene aldıklarına emin olduklarında dişi sıra sıra yumurtalarını dizer ve erkek ardından döller.Ebeveynlerin ikisi de yumurtadan larvalar çıkana kadar veya larvalar büyüyüp yeni bir çiftleşme ile yeni yumurtalar çıkana kadar korumacılığa devam edeceklerdir. Yavrular birkaçgün ile hafta dolana kadar tamemen serbest yüzüşe geçmiş olacaklardır. Ebeveynler sürü halinde tankı dolaşıp beslenmek için gezinirler. Bu aşamada yavrulara infuseria ,yeni çıkmış artemia gibi destekli besinler verebilirsiniz. Hiç imkan yoksa pul yemi toz haline getirip vermek te karınlarının doyması için yeterlidir.

Yeni yumurtlama hadisesinden sonra işler zorlaşır. Eski nesil yeni yavruları kapmaya çalışır ,ebeveynler bir önceki nesli püskürtmeye çalışır. Kısaca aksiyon tam gaz akvaryumunuzun zeminini sarmaya başlamıştır.Ebeveynler cichlid türlerine kıyasla kaliteli birer anne babadırlar. Kolay kolay yavru kaptırmazlar, yavruları etrafında dolanan her türlü tehlikeyi yok etmeye çalışırlar. Çok fazla ürerler. Elden çıkaracağınız bir akvaryumcu ,eş ,dost ,akraba yoksa bu balığı üretmek canlıya eziyetten öteye gidemez. Dere ,göl gibi su kaynaklarına balık bırakanları duymuşuzdur. Bizim habitatımızdaki canlılık için bu sert balıkları doğaya salmak saldığınız bölgede nesil katliamı yapmakla eşdeğerdir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada