Zebra cichlid bakımı ,beslenmesi ,üretilmesi

Zebra cichlid bakımı ,beslenmesi ,üretilmesi

Zebra Cichlid Bakımı Üretilmesi Beslenmesi akvaryumblog.com

Zebra Çiklitleri olarak da bilinen cikletler, düşük bakım ihtiyaçları ve güzel boyaları nedeniyle balık tutma hobisinde inanılmaz derecede popüler olan bir balık türüdür. Başlangıçtaki akvaryumcular için mükemmel olan Zebra Cichlid, erkekler için 15cm uzunluğunda, dişiler için yaklaşık 12 cm uzunluğunda büyüyen nispeten küçük bir balıktır. Zebra Çiklitleri için tavsiye edeceğimiz minimum depo miktarı 100 lt civarındadır. Daha önce hiç Çiklit balık tutmadıysanız, size tavsiyede bulunacağımız tür budur.

Zebra Çiklit doğal ortamlarında, Orta Amerika’nın tüm uzunluğu ve genişliği boyunca derelerde ve nehirlerde bulunur. Bunlar farklı su koşullarında hayatta kalabilen ve gelişebilen inanılmaz sağlam balıklardır. Zebra Cichlid akan nehirlerde sık rastlandığı için, bu balıkların oynamaları için biraz akım sevmesinin yanı sıra saklanabilecekleri kayalar, bitkiler ve kaba yemler iyi olacaktır.

Başka bir ifadeyle ‘Hükümlü’ ismi, siyah ve beyaz çizgileri gibi mahkumlardan alınmıştır, bu yüzden Zebra Çiklidi bu şekilde de adlandırılmaktadır, ancak Siyah Mahkum Cichlid gibi popüler hale gelen bir çift varyasyon daha bulunmaktadır. Pembe mahkum Cichlid !. Evinizdeki akvaryumuna biraz Zebra Çiklit eklemeyi düşünüyorsanız, onları nasıl üreteceğinize, onları nasıl besleyeceğinize, ve cinsiyet konularına değineceğiz.

Zebra Çiklit Tank Değerleri

zebra ciklit akvaryumu akvaryumblog.com

Çiklit genel olarak, farklı tank koşullarına karşı dayanabilen çok dayanıklı bir balıktır. Sıcaklık açısından, doğal yaşantılarının suları gibi olabildiğince yüksek öneriyoruz, bu nedenle 70 – 82F (21 – 28C) arasındaki her ortam ideal olacaktır. Suyunuzun pH’sı, Zebra Cichlid’leri barındığınız sırada çok fazla dikkat edilecek bir şey değildir; zira hemen hemen tüm pH dengesinde gelişebilirler. Başka türde balıklar barındırıyorsanız, pH’larını ihtiyaçlarına göre nötr tutun ve Çiklitlerin iyi olmasını sağlayın. Cichlid’leri barındırıyorsanız  o zaman 6-8pH’den herhangi bir deger sorun olmayacaktır.

Hükümlü Cichlidler, kayaların altına, dallara ve diğer kaba nesnelerin ardına gizlemekten hoşlanıyorlar, bu yüzden tanka mümkün olduğunca eklemenizi öneririz. Bitkiler gerekli değildir, ancak Java Fern veya Amazon Kılıçları gibi bazı güçlü bitkiler koyulabilir. Bununla birlikte, Hükümlü Çiklitlerin tankı kendilerine uygun bir düzene göre yeniden düzenlediği için ünlüdür, bu nedenle bitkilerinizin uzun süre temiz ve düzenli bir şekilde kalmasını beklemeyin. Bu karışıklığın ve hareket eden şeylerin çokluğundan dolayı, tankınızın bulanıklaşmasını çabuk bir şekilde gözlemleyebilirsiniz, bu nedenle Çiklit balıklarını evde isterseniz her zaman çok yüksek kaliteli bir filtreleme sistemi önerebiliriz. İyi bir iç filtre yeterlidir, ancak bütçeniz izin veriyorsa, her zaman kaliteli bir dış Filtre öneririz.

Zebra Çiklet Tank Arkadaşları

Bu tarz balık türleri genellikle çok çekingen olsa da, özellikle  üredikleri zamanlarda, olduklarından kat kat aşırı agresif hale gelebilirler. Herhangi bir sorunu önlemek için Cichlidi kendi ayrı tanklarında  tutmalarını öneririz, ancak bunları bir topluluk tankında tutmak isterseniz, daha büyük minimum depo boyutu 200 lt  ve üzeri akvaryumlarda aşırı kalabalık olmayacak şekilde barındrımalısınız.

Zebra Cichlidler, bölgeci bir balıktır ve mülklerini korumak için herhangi bir boyuta sahip balıklara saldırır. Üreme sırasındaki bir çift Zebra, tank arkadaşlarının kalanını tereddüt etmeden yoketmeye çalışarak adlarının haklarını verirler. Çiklit’lerle daha büyük balıkları tutmak önerilir, ancak bunlar bile bizce güvenli değildir.

Eğer bu balıkları topluluk tankımızda tutmak istiyorsan, geri kalan balıkların, Cichlid’ler agresifleştiklerinde, herhangi bir tehlikeyi atlatmaya yetecek kadar hızlı olduğundan emin olun. Barblar ve molliler gibi balıklar ideal olabilir.

Zeble Çiklitlerde Beslenme

zebra ciklet hangi yemi yer akvaryumblog.com

Zebra Çiklitler çok telaşlı yiyicilerdir. Tanka attığınız hemen hemen her şeyi yiyebilirler, fakat amaç, balıklarınızı olabildiğince sağlıklı bir şekilde yetiştirmektir.

Diyetlerinin büyük kısmı, kaliteli bir pul yem veya pelletinden gelmelidir. Markaların çoğunluğu iyi olabilir, ancak Cichlids için özel olarak hazırlanmış, örneğin New Life Spectrum Cichlid Formula gibi bir yiyecek seçmenizi önemle tavsiye ederiz. Yüksek kalitede balık yemini desteklemek için, kan solucanları (bloodworms), Tubifeks solucanları (İyice arındırılmış), karidesler (Artemia gibi…)  ve Daphnia(Su Piresi) gibi canlı ve dondurulmuş gıdaları ile düzenli olarak beslemenizi öneririz. Taze eninde sonunda açıktır ve Çiklit’leriniz için büyük bir muamele olur.

Vahşi doğada bulunan çiklitler, küçük böcekleri ve larvaları yemekten zevk alırlar; bu nedenle karışıma birkaç canlı böcek veya birkaç sivrisinek larva atarsanız, onları mutlu edersiniz.

Zebra Çiklitlerde Üreme

zebra ciklet yavru alma buyutme akvaryumblog.com

Balık bakma sitelerinde Zebra Çiklit’leri üretmenin en kolay yolunun sadece ‘su eklemesi’ olduğuna dair bir söz vardır ve gerçekten yalan da  değildir. Bu balıkların yetiştirilmesi inanılmaz derecede kolaydır ve çok sık üremektedir, bu nedenle onları yetiştirmeye hazırsanız, birkaç hafta içinde en az 20-30 küçük hükümlü topluluğunu oluşmasını bekleyin.

Zebra Çiklit çok genç yaşlardan üremeye başlayabilir ve uygun bir eş  gerekmez. Herhangi bir erkek Zebra, herhangi bir dişi Zebra ile birlikte üreyecektir. Komik dans yok, tankın etrafında kovalamak yok. Doğru düzende yeterince büyük bir tanka bir erkek ve bir dişi ekleyin sonucu bekleyin.

Bu Çılgın Çiklitler vahşi olarak yumurtalarını kaya çıkıntılarına ve mağaralara bırakacaklardır, bu yüzden bunu olabildiğince çoğaltmaya çalışmanız önemlidir. Muhtemelen birbirinin üstüne yerleştirilen yassı taşlar bunun için en iyi yol, ancak kil kaplar ve hatta PVC boru bile işi halledecektir. Bu kayalık çıkıntıları nereye koyduğunuzun bir önemi yok, çünkü Çiklit herşeyi herzaman beğendiği yere götürecek. Bitkiler yıkılacak ve kumlar bir kenara itilecek. Eşleri üzerinde seçici ve ilgili gibi olmasa da, üremenin gerçekleştiği yerin üzerinde telaşlıdırlar!

Bir erkek ve bir dişi bir araya toplayıp yeterli miktarda beslerseniz, birkaç hafta içinde mağaranın ,taşların üst kısmında bir grup yumurta görmeyi bekleyebilirsiniz. Yumurtalar olgunlaşırken ve yumurtadan çıkmaya hazırlanırken dişi Çiklit onları sürekli koruyacak ve erkek çiklit etraflarında yüzmeye cesaret eden diğer balıklara saldıracaktır. Zebra Çiklitler inanılmaz derecede iyi ebeveynlerdir ve yumurtalarını ve yavrularını korumak için kelimenin tam anlamıyla hayatları için savaşacaklardır. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra onlara yiyecek bulmalarına yardımcı olur, onlar için güvenli oyuklar yaratırlar ve tehdit altında olduklarını hissederlerse herhangi bir balık türü ile savaşacaklardır. Canlı bir Cichlid yavrusu kaybetmek nadiren olur.

Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra (genellikle 3-5 gün civarında), onlara küçük tuzlu karides veya ezilmiş yavru yemi vermeye başlayabilirsiniz. Infusoria da yavrular için harika, sağlıklı bir besindir. Yavrular gençken, onları sık sık beslemeniz önemlidir. Günde en az 3 kez beslenebilirler.

Cinsiyet Ayrımı

zebra ciklet erkek ve disi ayrimi akvaryumblog.com

Tıpkı birçok çikletler gibi bir Zebra Çiklitinde de cinsel ayrım yapmak zor olmayacaktır. Erkekler neredeyse her zaman birkaç inç daha büyüktür ve dişiler genellikle cinsel olgunluğa eriştikten sonra karınlarına bir sararmış kırmızı leke oluşur. Yukarıdaki resimde soldaki erkek ,sağdaki dişidir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada