Beyaz Benek Hastalığı (Ichthyophthirius Multifiliis)

Belirtileri:

-Sağa sola sürtünme

-Hızlı solunum yapma

-Anormal saklanma belirtileri. Dinlenmek veya ürktüğü için değil ,ansızın anlamsız bir şekilde saklanma dürtüsü

-Zamanının çoğunu tabana çökerek geçirir.Hareket etme isteği azdır.

-İştahtan kesilme ,nazlı yemek yeme.

-İlerleyen safhalarda vücutta beyaz benekler gözlemlenir.

 

En yaygın görülen hastalık türüdür. İnsanlardaki grip vakasına eşdeğerdir.En yaygın sazangillerde gözlemlemişimdir.Hayat hikayesini yazmazsak ayıp olur ,sonra çözüme geçeceğiz.

Bu beyaz beneği oluşturan mahlukat bir tür protozoo dur.Yani canlılığın kabul edildiği en küçük yapılardan biridir. 3 safhadan oluşan hayat döngüleri bizi çılgına çevirir.

1- Beslenme ve konaklama safhasında yaratık kendine bir kurban seçer .Balıklarınızın derisine konaklar. Etinden sütünden faydalanır misali orada semirmeye çalışır.Bu safhada çok güçlüdür. Dışını zırh gibi bir tabaka ile sarmıştır ve hiç bir ilaçtan etkilenmez.

2-Yeterince semiren ich (Kısaca yaratığın adı bu) ortam şartlarıda elverişliyse zemine çökmek üzere yapıştığı kurbanını bırakır. Bu safhada kendini bir kapsül(kist) içine alarak nüfus patloaması için ilk adımı atmış olur. Mekan olarak heryer uygundur. Taşa ,kuma,filtre malzemelerine hatta balık yakaladığınız ağa bile yapışır kalır.Tedavi aşaması bu safhada yapılabilmektedir.

3-Yerini seven ich burada 10 ‘larca bölünerek gelecek neslini oluşturmuş olur. Eğer bu safhadaysanız diğer balıklarınızda hastalığı kapmış demektir.Çünkü ich ‘in bir sonraki hareketi yeniden suya karışıp kendine yeni kurbanlar seçmektir.

Genelde su kalitesinin bozulması ,su sıcaklığındaki ani değişimler ,stres altında bir ortam gibi nedenlerle bu hastalık ortaya çıkabilir.Anlayacağınız bu mikrop hep vardır ,sadece en uygun zamanı kollar.

Bundan kurtulmanın yolu basittir. Akvaryumunuzdaki tüm ekipmanları çıkarın.Sadece kum,ısıtıcı ve balıklarınız kalacak. Olasılıkla bu hastalığa kış günü yakalandığınızdan kademelei olarak suyun sıcaklığını 32 dereceye çıkaracağız. Günde 2 derece artış yeterli olacaktır. Ich denen zararlıya ortamın ne kadar uygun olduğunu göstermemiz lazım. Hızlı sıcaklık değişimlerinde hastalık kendini korumaya alacaktır.Üremek bir yana balığa daha sıkı sarılacaktır. Velhasıl sıcaklık 2-3 gün içinde 32 derecelere geldiğinde suya metilen mavisi adı altında satılan herhangi bir ilaç damlatmanız yeterlidir. Benim başarılı bulduğum oran litreye 3 damladır. İlacın yoğunluğuna ,içerdiği ek maddelere bağlı olarak bu oran değişebilir.İlacın perspektifinde yazan açıklamaya kulak verin. Tedavi süresi 2 gün sürecektir. Bu süre boyunca suyu havalandırmanız gerekecektir. Malum su sıcaklığıda 32 derecelerde ; bu bağlamda suyun O2 tutuşu zayıftır. Bu süre geçtiğinde balıklarınızı tedavi ettiğiniz akvaryumdan başka bir kaba alın. Metilen mavisi damlattığınız suyunu tamamen dökmeden kullanabilirsiniz . Suyunda artık bu Ich denen zararlı bulunmaz ,çünkü ich suda serbest dolaşırken hiçbir savunma gerçekleştiremez ve metilen mavisinin etkisiyle ölür. Ayrı kaba aldığınız suya kademeli olarak (günde 3 te 1 mesela) taze su ekleyin ki balıklarınız ani değişimden etkilenmesin,dış filtre veya iç filtrenize karbon ekleyerek ilacı sudan tamamen uzaklaştırmaya çalışın. Bir taraftan tedavi uyguladığınız akvaryumun kumunu ,ekipmanlarını birkaç damla çamaşır suyu karıştırılmış su ve tuz ile iyice ovarak temizleyin.İyice durulayıp yeniden doldurun.

Tedavi tam gerçekleşmezse 1 gün ara verip aynı işlemleri yeniden tekrarlamalısınız.

Tedaviden net sonuç alabilmek için ısının kademeli olarak yükseltilmesi şarttır. Isı artırılmadan balığınızı metilen mavisindeki suda boğsanızda hastalık vücudunu terketmeyecektir.

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

3 yorum

 1. mehmet Mart 16, 2015 8:10 pm  Cevapla

  Merhaba, yukarıda epey detaylı şekilde tedaviyi anlatmissiniz.. Fakat benim sorunum birazdaha karışık… Bitkli bir akvaryumum icinde lepistes vatoz karides ve kuhli baliklarim var sadece lepisteslerde bu hastalik var akvaryum 200 litre … Hastalik sadece lepisteslerde oluyor bir türlü kurtulamadim.. Ne yapabilirim lepisteslerim 15. – 20 adet kaldilar ve hepside hasta gibi..

  • admin Mart 16, 2015 8:57 pm  Cevapla

   Lepistesleri aynı akvaryumun suyu olmak kaydıyla ayrı bir kaba alın.Zeminde kum olması iyi olacaktır. ısıyı kademeli olarak artırın; su sıcaklığı günlük 2 derece olmak kaydıyla 26 dereceden 32-34 dereceye kadar gelsin. Bu süreçte suya bol oksijen vermeye özen gösterin.bu 5 günlük süreç beyaz benek parazitinin balığın derisini terkedip kuma yerleşmesine ikna etmek içindir. 6 cı gün metilen mavisi damlatıp 1 gün sonra balıkları ana akvaryuma taşıyabilirsiniz. Biraz tekrara kaçtı gibi ama özetleyecek olursak aynı işlemleri lokal olarak akvaryumun dışındada uygulayabiliriz. Her balığın direnci farklıdır. 10 adet çöpçümden 9 u bu illetten öldü. 1 tanesi sağ kaldı. Hastalık diğerlerine sıçramadıysa bu saatten sonra da sıçrayacağını düşünmüyorum.

   Ayrıca hastalığın ağırlıklı olarak bulaşma sebebi eylül – mayıs ayları arasında akvaryuma yeni balık eklemenizdir. Eklememek en iyi çözümdür . Diğer aylarda bu hastalık çok nadir görülür. Balık gribi dersek yeridir.

Bir cevap yazın

Yada