Ichthyophthirius multifiliis hastalığı

Ichthyophthirius multifiliis

Kış aylarının yaklaşması nedeniyle özellikle su sıcaklığındaki değişimler balıkları olumsuz yönde etkiler. Bu dönemde bilinen adı ile ”beyaz benek”, bilimsel adı ile Ichtyophthirius multifiliis parazitlerine karşı bir mücadele başlar. Aslında beyaz beneğe neden olan tek faktör sıcaklık değişimleri değildir. Streste balıklarımızın bu hastalığa yakalanmasına neden olan sebeplerden biridir. Stresle birlikte bağışıklık sistemi zayıflayan balığın özellikle mukoza tabakasının zayıf düşmesi sonucu parazitler kendilerine uygun konaklama ortamını bulur.
Parazitler 0,5-1,5 mm civarındadır. Genel amaçları balığın derisini yok ederek vücut sıvısına ulaşmak ve beslenmektir. Erişkin hâle gelen parazitler balığın vücudundan ayrılıp uygun bir zemin bularak bölünmeye başlar. Bu bölünme ikinin katları şeklinde devam eder. Suyun sıcaklığına göre sayıları birden artabilir. Bölünen yeni parazitler su içinde yüzerek balıklara bulaşır.
Hastalığa yakalanmadan önce alınacak önlemler şunlardır;

Ichthyophthirius multifiliis2
 Akvaryumumuz için uygun ısıtıcı tercih edilmelidir. Uygun güç hatta biraz daha fazlası tercih edilmelidir.
 Düzenli su değişimi yapılarak suyun tazeliğini korumak ve kötü su şartlarından uzak tutmak yerinde olur. Yeni su değişimlerinde akvaryum suyunun ısısı ile değişim yapılacak dinlenmiş suyun ısısının aynı olmasına özen gösterilmelidir.
 Deri ve mukoza tabakasını güçlendirmek için vitamin takviyesi yapılmalıdır. Özellikle B vitamini kompleksli ürünler kullanmak daha faydalı olacaktır.
 Balıklara stres yaratacak unsurlardan uzak, uygun koşullar sağlanmalıdır. Bu sayede bağışıklık (immün) sistemi güçlü tutulacak ve hastalıklara karşı direnç artacaktır. Erken teşhis etmek tedaviyi de kolaylaştıracaktır. Çünkü, sayıca az olan parazitler, deriye tam anlamıyla yapışmadan süreç başlatılırsa kullanılacak ilaçlar daha güçlü bir şekilde etki edecektir.
 En pratik tedavi yöntemi, su sıcaklığının kademeli olarak normalden 3-4 derece yukarı çekilmesi ve balık türleri için sakınca yoksa kaya tuzu kullanımıdır. Tuz miktarı balığın tolore edebileceği oranda ayarlanmalıdır. Bu sırada akvaryum, günlük düzenli su değişimi ile takviye edilmelidir. Su sıcaklığı yükseldiğinde oksijen azaldığı için akvaryum iyice havalandırılmalı, gerekirse takviye ekipman kullanılmalıdır. Işıklar kapalı tutulmalıdır. Bu tedavi yöntemine genelde balıklar cevap vermektedir. Bunun dışında piyasada satılan değişik markalarda ilaçlar mevcuttur. Tedavi birkaç gün sürer.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada