Akvaryum da Tatlı Su Midyesi Beslemek Üretimi ve Bakımı

Akvaryumda midye beslemek başlı başına bir tartışma konusu olmuştur. Midye akvaryumda yaşar mı ? Gerçekten suyu temizler mi? Öldüğünde içine çektiği herşeyi dışarı çıkarır mı? gibi acaip soruların ardı arkası kesilmez. Ortalama 1 yıllık midye deneyimlerimi elimdeki son midyeyide kaybettikten sonra paylaşmak ihtiyacı duydum 🙂

 

Piyasada akvaryumda üretilmiş midye bulmanız oldukça zor. Bazı kaynaklarda soğuk sularda ürediği ,üremesinde kilit rolü oynayan acı su balıklarından bahsedilir.Bu denge onun dar akvaryum ortamlarında yetişmesine mani olmaktadır. O yüzden alacağınız balığın yüksek olasılıkla derelerden ,göllerden toplanmış olduğuna emin olabilirsiniz. Bu bağlamda hareketli ve serin sulardan sizin tropik ,durgun sulara gelen midyeler çok ta uzun süre yaşamayacaktır. Ben elimdeki midyeleri 8. aydan sonra kaybetmeye başlamıştım. Bu midyenin sağlığına bağlı olarak ilk günlerdede gerçekleşecek bir son olabilirdi.

Midye ne yer ne içer sorusuna net bir cevap vermek gerekirse ; dengeye girmiş bir akvaryumda midye için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Midye sudaki organik besinleri emerek kendi ihtiyacını giderecektir. Midyeler çöp öğütücü ,zehir emici değillerdir. Onlarında yaşamsal faaliyetleri için standartları olacaktır. Bazıları dip çekimi işlevini midyelere yaptırmak arzusundadır. Unutulan nokta midyelerde nitrit ,nitrat ,amonyak gibi zehirli bileşenlere karşı hassastırlar. Bunların artışı midyenizi kaybetmenize neden olur. Kısaca midyenizi beslemenize gerek yok. Ona temiz ,akıntılı bir ortam sunmanız yeterli olacaktır.

Midyeli akvaryuma tuz,ilaç eklememeye özen gösterin. Tüm kabuklular gibi midyelerde kimyasallara karşı hassastırlar.

Midyeler bol kumluk ,akıntılı suları severler. Yerini sevmeyen midyeniz sürekli toprağı deşeleyerek bir saban gibi akvaryumu sürecektir.Kökü zayıf zeytin ,çam gibi bitkileriniz varsa bunları sökecektir.Akıntının önüne gelen midye genelde yer değiştirmez. Buradan istediği besinleri rahatlıkla temin edebilecektir. Su sıcaklığı 25 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Çıkıyorsa midyenizin sayılı günleri var demektir.

Midyenizin öldüğünü anlamak pek kolay olmayacaktır. İyi bir gözlem gerektirir. Ölen midye kapağını hiç olmayacağından fazla açar. Normalde sadece tüylü su giriş çıkış deliklerini görebildiğiniz midye ,öldüğünde içini tamamen gösterir bir şekilde boydan boya kapak açıyor. Bunun nedeni ölümden sonra gelen kokuşma. Akvaryum hacminiz az ise bu leş kokusunu almanız gerekir. Bazı yorumlarda midye ölünce o ana kadar çektiği tüm ağır metalleri geri salar deniliyor. Bu tamamen şehir efsanesi. O çektiği herşeyi bünyesine katarak hayatta kalmaya çalışan bir canlı. Ölünce bıraktığı tek şey kokuşan bedeninden parçalar. Bunu her canlı yapar. İnsan bile 🙂 Kokuşma başladığında akvaryumda karides ,salyangoz gibi diğer kabuklular varsa bu leşe hucum edecek ,bitene kadar etrafından ayrılmayacaklardır. Etrafta boş midye kabukları görüyorsanız muhtemel sebebi budur.

Özetle midyeyi ne amaçla aldığınızı sorgulayınız. Midye fazla atılan yemleri süzerek akvaryumda ilerde yaşanabilecek olası su bozulmasının önüne geçebilir. Yavru lepisteslerimi 1 litre suyun içinde 2 ay midye sayesinde sağ tutabildim.1 litre saçma ama elimde saklama kabından başka birşey olmadığı dönemlerde oldu ,yavrular gelişemedi güdük kaldı ayrı mesele 🙂 Eğer midyeleri ciddi anlamda temizlik ekibi olarak düşünüyorsanız şunu diyebilirimki hata yapıyorsunuz. Dış filtre almanız daha sağlıklı ,uzun vadede daha kazançlı bir yatırım olacaktır. Canlı çeşitliliği olarak alıyorsanız evet değişik bir tür akvaryumu daha doğal gösterebilir. Saatte kaç litre su süzdüğü önemli değil. O süzdüğü suda ağır metaller ,besinler olabilir. Ama unutmayınki onlarda bir canlı ve balıkları yaşatamayacağınız kadar kirli ortamlarda onlarıda yaşatamazsınız.

Şunuda belirterek konuyu kapatalım. Her midyeden inci çıkmaz. Bazı midyeler içine kum kaçınca bunu 5-10 yıl sedef benzeri maddelerle kaplayarak inciye dönüştürür. Siz o kadar yaşatamayacağınız için panik yapmanıza gerek yok 🙂

Bir midyenin hareketini hızlandırılmış halde aşağıda görebilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. Mehmet Temmuz 29, 2018 3:17 pm  Cevapla

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. mesut Mart 27, 2019 4:43 pm  Cevapla

    merhaba ciklet akvaryumunda midye koymustum üstelik baya buyuktu demosoni ve trepouslar yunuslar hıc dokunmadılar ancak sarıprenses ve ıcemanler basında nobet tuttular neredeyse ve bir hafta sonra midye oldu afıyetle yedıler. ıce man ve sarı prenseste mıdye olmuyor bılgınıze

Bir cevap yazın

Yada