Artemia Çıkartmak -Büyütmek-Çoğaltmak

Değişik bir konuya meyil etmeye karar verdim. Herkes bilir artemia nasıl çıkartılır. 2 yemek kaşığı kaya tuzu ,1 litre su ve bol ışık ,25-30 derecede çatlat balıklara ver filan. Konumuz  bu olsaydı yazımız çoktan bitmişti 🙂

Artemia nasıl büyütülür. Nelere dikkat etmeli. 2 sene yaşayan bu muazzam canlı hakkında neden Türkçe olarak yeterli  bir açıklama ,yeterli bir kaynak yok? Halbuki yabancı ülkelerde Brine Shrimp (Tuzla Karidesi) ,Sea Monkey (Deniz Maymunu) adıyla 7 yaşındaki çocuğun bile bilim adına yıllarca beslediği bu canlı özünde kolay bir canlıdır. Haftada 1 yemlense yeterlidir. Isı sabit olduğu sürece 1 litrede 100 lercesine hava tatbiki yapmadan 1 hafta yaşayabilirler.Su değişimlerindeki ısı farklılığında hastalanmadıkları sürece bu arkadaşları öldürmek gerçekten zordur. Ama biz yaşatmak bir tarafa ,çıkartmakta bile zorlanıyoruz. Temelinde deneme korkusu ,kaynakların azlığı ,bir sır gibi saklanan artemia malzemeleri yatmakta.Bugün bunun şifresini çözmek için burdayız.

Önce düzenek ile başlıyalım. Neler lazım ;

1 1 adet kab ; Ortalama 1-2 litrelik yeterlidir. Amaç büyütmekse ilerde tank genişletilebilir. Oranlar ve su şartları aynı olmak koşuluyla dilediğimiz kadar su eklemesi yaparak tankı geliştirebiliriz.

2- 4 tatlı kaşığı deniz tuzu (Rafine edilmemiş). İllaki deniz akvaryumu olanlar için olmasada olur. Ben süpermarketten öğütmelik,sofralık rafine edilmemiş deniz tuzu aldım. Burada dikkat edilesi nokta deniz tuzu olması. Göl tuzu,kaya tuzu ,turşuluk tuz,sofra tuzu gibi gibi tuzlar sadece artemia çıkartmak için kullanılmakta. İleri vadede bunların topunu öldürür bu tuz ile hazırlanan sular.

3- 1 litre Dinlendirilmiş su. Ben memeleketten kaynaklanan sebeplerden ötürü musluk suyu kullandım. Suyunuz yoğun metal ,madde içeriyorsa hazır su veya damacana su kullanın. PH değeri 8 lere dayanmış sular kulanmanız sizin faydanıza olacak.Eğer eksilen suyu tamamlamak isterseniz direkt dinlendirilmiş su(içme suyu) ekleyin.Tuzlu su karışımı eklerseniz suyun tuzluluğunu artırmış olursunuz. Tuzlu su ilerde akvaryum genişletilecekse veya su değişimi gerekecekse orada kullanılmak için bolca hazırlanabilir(gereken malzemeler x kaç litre lazımsa).

4- 1 Silme çaykaşığı kadar karbonat(tatlı soda veya kabartma tozu diyede geçmekte). Karbonat ile suyun ph ını 9 a yaklaştıracağız.Bu açılımı artıracak

5- Kuvvetli ışık kaynağı (Bildiğimiz tasarruflu ampul. Ben masa lambasına taktığı 24 watlık ampülü kullanmaktayım). Işık çok önemli.

6- Artemia yumurtası. Çay kaşığının 10 da 1 i kadar yetecektir.Ben marka olarak Great Salt Lake kullanmaktayım.Ciddi anlamda memnun kaldım.

7- Su Sıcaklığı sabit 25-30 derecede sabitlenir ve sabır taşı çatlatılmaya başlanır. Evet hava kabarcığı ,hava motoru ,hava hortumu,hava taşı kullanmayacağız. Amacımız büyütmek,fantezi değil ,ve her halukarda yumurta kalitemiz sağlamsa %90 açılım olacak 🙂

Önce tuzu,suyu ve karbonatı kaba ekleyip iyice karıştırıyoruz. Tane kalmıyacak. Normalde bu karışımın 1 gün bekletilmesi gerektiği söylenir ama dinlenmiş su beklediğinden ben pek umursamadım. Sağlıklı olan karıştırıp 1 gün bekletmek.Sonrasında yumurtalar eklenir.İyice bir çubuk ile gelip gidip karıştırılır. Su almayan yüzeyde kalan yumurtalarda bu şekilde su almaları sağlanır.Tepeye ışık verilip beklemeye başlanır.Yaklaşık 15 saat sonra ciddi oranda açılım olacaktır.Açılım ortalama 2 gün sürer. Biz 24. saatinde açılım büyük oranda olmuşsa  2-3 damla maya çorbası  ekleyeceğiz.Bu maya çorbası ekleme işini her gün belli bir saatte yapmalıyız.Çok önemli olan nokta eklediğimiz maya ilk gün 3 damla ise her gün 1 damla daha fazla ekleyerek net olarak doyduklarına emin olmak. Bu mantıkla ilk gün 2 damla eklemişsek 10 gün sonra 12 damla damlatıyor olmamız gerekir.(Diğer bir yöntemde suda bulanıklık kalmadığına emin olana kadar beklemek.Artemialar mayayı tükettikçe suyun rengi açılır) Popülasyona dikkat edelim. Bu dediğim oran yaklaşık 100 civarı artemia içindir.Zaten 10 gün sonra yarım cm yi geçmiş olur boyları.Maya konsantrasyonunu artırmamız icap edecektir illaki.Suyun bulanıklığının geçme süresinden artgemialarınızın oburluğunu tespit edebilirsiniz.

Ha mecburmuyuz hergün maya veya besin eklemeye. Değiliz. 2-3 günde 1 birkaç damla eklesekte ölmez canlılar. Ama gelişimleri yavaş olur. Amacımız en hızlı şekilde ergin olmalarını sağlamak.Büyük artemia büyük balık yemi yapılabilir veya zevkle beslenmeye devam edilebilir.

Su değişimlerine dikkat etmemiz gerekir. Haftalık suyun 3 te birini değişmemiz icap edecek. Bundan önce eksilen suyu tatlı içme suyu ile tamamlayıp ondan sonra suyun 3 te 1 ini alıp yerine aynı konsantrasyonda tuzlu su eklemeliyiz. Eğer tatlı su ile buharlaşmadan kaynaklı kısmı tamamlamadan su değişimi yaparsak, suda çözünen tuzun miktarı artmış olacağından canlılık tehlikeye girecektir. Su değişimlerini hesaba katarak ilk hazırladığımız suyu biraz bolca yapmak akıllıca olacaktır. Benim tarifim 1 litre için. Malzemeleri 10 ile çarpıp bir köşede yedek tutmak başlangıç açısından sağlıklı olur.

Artemiaların yaşam çizgisinde şöyle bir tur atalım. Neyle muattab olduğumuzu bilelim. Birçoğumuz için yemden ileriye gitmeyen bu hayvanı tanımak alzım.

Artemia dünyada Brine Shrimp adıyla anılır,yani Tuzlu Su karidesi. Gerçekte karidesmidir tartışılır.Tuzlu göllerde yaşarlar. Yağmurla beraber tuzluluk oranı azalan göllerde yumurtalar çatlar ,çatlayan yumurtalardan çıkan yavrular mikroskobik besinlerden ve alglerden faydalanarak beslenirler.Yetişkin boya gelmiş artemialar tuzluluk oranı az ve oksijene doymuş göllerde su pireleri gibi canlı doğum yaparak çoğalırlar.Ta ki yaz gelip su buharlaşana kadar. Su buharlaşması ile tuzluluk haliyle artmaya başlar ve artemialar kist (yumurta) bırakmaya başlarlar. Sonrasında artan tuz yoğunluğu veya geçici birikintilerin kuruması sebebiyle ölürler. Yumurtalar bir sonraki baharı beklemeye başlarlar.Dişilerinde yumurta kesesi bariz görünür.Cinsiyet ayrımı ergenlikte çok kolaydır.Erkek olmasada üreme durmaz ,yumurtlama durmaz.Partiogenez üreyebilirler ;(Arı,su piresi,triops,peri karidesi gibi). Çok ciddi bir protein kaynağı olduğundan değerli bir pazara sahiptir.

artemiaa

08.04.2011 Güncelleme:

Yavruların 2. gününde mikroskop altında incelememe göre yavruların boyu uzamaya başlamış.Yüzmekte kullandıkları kola kanada benzer uzuvların sayısı artmış.Yemlemeye damlda damla tropikal yem karışımlı maya ile devam ediyorum. 1 litre su ekledim fazladan. Daha geniş takılıyorlar. Ama çıkan yavru sayısına bakınca 2 litrenin bu yüzlerce canlıya yetmeyeceği ortada. En azından 20 litrelik bir akvaryum hazırlamam lazım.Işığa karşı acaip duyarlılar.Işığı ne taraftan versem o tarafa yumuluyorlar.

12.04.2011 Güncelleme:

Yavru artemialar 1.haftaya bomba gibi girerlerken boylarıda 1cm(10mm)  civarına ulaştı. Sağlıkları gayet yerinde. Virgül şekline geldiler ,sürekli yüzüyorlar. 2 litrelik su kabında bakmaya devam ediyorum. Sisteme sürekli hava taşı ile saniyede 4 kabarcık civarı onları rahatsız etmeyecek şekilde hava veriyorum. Bu kab bunlara dar geldi ama ne yapalım bakacak bi çaresine.Zeminde ve yüzeydeki yumurta kabuğu ve çıkmamış yumurtaları almamıştım. Her gün yeni bir birey daha katılıyor aileye. Çıkmamış yumurtalar bugün dahi çatlamış. Maya ekleme olayını 15 damlaya kadar çıkardım.Tertemiz ediyorlar akşama kadar.Rekleri bembeyaz ,okuduğum kadarıyla bu güzel birşey. İşler yolunda gitmeyince kızarıyorlarmış.2 günde bir işaretlediğim yerin altına düşen suyu içme suyu ile tamamlıyorum.

24.04.2011 Güncelleme:

2 hafta bitti. 3. haftaya girerken dün bir çiftleşme seranomisi gördüm. Şimdilik 1 tane dişi yumurta tutmuş görünüyor. Kabın darlığı ,nüfusun fazlalığı belkide tam seçmeme engel oluyor,daha fazlada olabilir. Ayrıca bunlar peri kardiesi gibide değiller. Onların yarısı kadar boyları var (2-3 cm kadarlar şimdilik ,sanırsam dahada artmazlar).

26.04.2011 Güncelleme:

Suda ağır bir koku oluştu. Sanırım su bayatladı. Yazımızın başındaki tariften aynen birdaha hazırladım.Yeni bir kaba 3 litre kadar taze su koyup üzerine 1 litre  eski su ile birlikte artgemaları ekledim. Başlangıç olarak %10 bir ölüm gözlemledim(Canlı yetişkin artemia sayısı 100 civarı). Gayet normal gibi geldi bana bu ölüm oranı.Diğerleri halinden memnun .Halaa çiftleşenler var ,neşe ile dört tarafı dolaşan artemialar var. Bu genişletme ve su değişim operasyonunda kumu aradan çıkardım. Dip temizliğinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.Bunlarda çok sık deri değiştiriyoralr. Suda gözlemlediğim en büyük kirlilik piyasada uçuşan deri parçaları. Geniş bir düzenek kurma hayalim var. Bu deri parçalarına çözüm olması açısından hava motoru ile basit bir filtre tasarlamam gerekecek.Sadece artemialarda değil ; triops,peri karidesi,su piresi dahi deri değiştirerek boylanıyorlar. Bir icat şart oldu yani 🙂 Ayrıca piyasada dolaşan küçük artemiaların eski yumurtalardanmı ,yoksa anaçların canlı doğurduğu yeni yavrularımı olduklarını bu yeni kurulum sayesinde pek yakında görmüş olacağız. Suda eskiye dair her türlü temizlik yapıldı.

22.05.2011 Güncelleme:

Eski suyu kalan birkaç canlı yüzünden dökmemiştim ,orada yetişkin hale gelip çiftleşmeye başlayan artemialar gözlemliyorum. Yeni yere aldığım kültür canlı doğum ve yumurta dökme işini karışık yapıyorlar. Dişinin karnında taşıdığı yumurta kesesi beyaz sa canlı doğuruyorlar ,kahverengiyse yumurta döküyorlar. Ortalık yavru artemia kaynıyor. Yetişkinlerden ölümler gözlemliyorum ama bu 2 -3 litrelik bir sudaki popülasyonu düşürmeye yetmiyor ,arkasından sürekli ve düzenli yavru alıyorum. Şu an için diyebilirimki su piresinden daha kararlı bir yapıdalar. Suyun tuzlu olması tatlı sudaki gibi kolay yosun oluşumuna sebebiyet vermiyor ve istenmeyen canlı türemiyor. Buharlaşan suyu yeniden eklerken bazen fazla fazla koyuyorum. Tuzluluk azalıyor ama popülasyon bundan etkilenmiyor. Yemleme işini düzene bindirdim sayılır. 4-5 günde bazen haftada 1 defa çaykaşığı dolusu maya çorbası döküyorum. Aşırı yemlemeden kaynaklanan su bozulması henüz yaşamadım. Bu şekilde doğru yemleme yeptığım kanısına vardım. Dip deri artıkları ,pislik ve ceset dolu. Bi ara dip çekimi yapmam gerekecek.

 

Yüzeysel olarak girdiğimiz bu konuyu ayrı bir başlıkta ilerleyen zamanda inceleyeceğiz.Bol hasatlı günler.

Kurulum Hakkında resimsel kaynaklar aşağıdadır. Üzerine tıklayıp büyük ebatlarda inceleyebilirsiniz.

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

50 yorum

 1. fatih Nisan 19, 2011 12:19 am  Cevapla

  Arkadaş ben bugün akvaryumcudan 1 paket artemia aldım ve bunları balıklarıma vermeden önce ben bunları besleyip büyürmek isityorum sizi rahatsız ettiysem özür dilerim ama benim size 2 tane sorum var :
  1)Artemiaların büyüyüp çoğalacakları kabı ben 5Lt su plastiği vardı onu kullanacam ama siz düzeneği anlatırken neden “hava hortumu ve hava taşı kullanmayacağız” diye yazdınız sizin dışınızda şimidiye kadar gördüğüm videolarda herkes hava motoru kullanıyorduda bende akvaryum tabanında baloncuk çıkaran bir tane motor varda kullanabilirmiyim?
  2)Maya çorbası nedir? nasıl yapılır? bir anlatsanda öğrensem,
  Acaba bana yardım edebilirmisin şimididen teşekkürler

  • admin Nisan 19, 2011 7:38 am  Cevapla

   Hava taşı kullanmayarak bu işin hava taşsızda yapılabileceğini gösterdim. 10 gün civarı oldu artemialarım büyüdü.Halaa yeni yeni yavrular çıkmakta. Hava taşı kullansaydım hepsi aynı gün çıkacaktı. Yani ilk gün hava taşı kullanmak aslında faydalı.

   5 litre iyi bir hacimdir. Büyüttüğünüz gibi ciddi anlamda üretimde yapabilirsiniz. Artemialar ortamı severse canlı doğum yaparlar. Su piresi gibi. Ve 2 yıl ömürleri olduğundan bana kalırsa su piresinden çok daha kaliteli bir yemdir.

   Maya çorbası:
   1 adet 500 ml su şişesi bulun. Yarıya kadar içme suyu doldurun. Üzerine 1 kalıp yaş maya ekleyin. ve 1 şeker kaşığı tropikal balık yemi tozu ekleyin. Bildiğimiz balık yemini ufalayıp toz haline getirmeniz yeterli. Bu karışımı iyice çalkalayın. Maya çorbası hazır. Buzdolabında saklamalısınız. Yoksa çabuk bozulacaktır.Lazım oldukça dolaptan çıkarıp kulllanın. Ben bu yemi 2 aydır kullanıyorum. Triops,su piresi,artemia,peri karidesi hepsi bu yemi severek tüketiyor. Besleme oranı kaba bir tabir olarak 5 litrelik pet için 1 çay kaşığı maya çorbası yetecektir. Daha fazlası sıkıntı oluşturur. Daha azı yetmeyebilir. Suyun bulanıklığı açılana kadar yeni yem vermeyin. Şunu önemle belirteyim ,eğer maya çorbası verecekseniz İLLAKİ SUYU HAVALANDIRMANZ GEREKİYOR. Yoksa topyekün artemialarınız ölür. Su cam gibi olana kadar yeniden yemlemeyin. Emin olun su cam gibi olacak. Bu bazen 1 gün bazen 4-5 gün çekebilir. Artemialarınızın sayısına ve iştahına bağlı.

   Buharlaşmadan kaynaklanan su eksilmesinide kesinlikle içme suyu ile yapmalısınız. Yoksa artemialarınızı kaybedersiniz.

   Benim formulde geçen tuz oranını kullanırsanız 2 hafta sonra artemalarınız olgunlaşacak ve doğurmaya başlıyacaktır. Sera gibi bir ürünün tuz karışımlı hazır artemia çıkarma paketinden aldıysanız tuz oranlarını bilemiyeceğim.Belki kendi tuzu yeter.Denemek lazım.Yukarıdaki tarif saf artemia yumurtası içindir.Kullandığım ürün sadece yumurtadır ,tuz karışımı içermediğinden ayrıca tuz katıyorum.

   Kolay gelsin.

 2. fatih Nisan 22, 2011 3:11 pm  Cevapla

  adminim herşeyi hazırladım teşekkür ederim size son bir sorum var ben bu düzeneği 5 lt plastik kaba 3 lt tatlı su ile hazırlayacam da. siz kendi düzeneğinizi hazırlarken su sıcaklığı için “sabit 25-30 derece sabitlenir” bu işlem için ısıtıcı kullanmamız gerekirmi ?

  • admin Nisan 22, 2011 3:19 pm  Cevapla

   Benim ev doğalgazlı sabit 25 derece olduğundan ısıtıcı kullanmadım. Şayet eviniz kaloriferli ise; geceleri soğuk olabilir,sobalı ise ; ısı dağılımı dengesiz olabilir.Bu durumda watı çok yüksek olmayan bir ısıtıcı kullanmalısınız. Benim tavsiyem 25 watlık ısıtıcılardır.

 3. pepe Kasım 10, 2011 6:05 pm  Cevapla

  öncelikle paylaşım için çok teşekkürler yazınızı büyük bir merak içerisinde okudum ilgimide çekti doğrusu en kısa zamanda bende deneyeceğim belki başarılı olurum canlı yem oldukça sıkıntılı bir konu diye düşünüyorum bende 200 litrelik bir akvaryumda frontosa ve compressiceps mutondwe besliyorum sürekli artemiya almak oldukça masraflı oluyor genelde spectrum veriyorum balıklarıma yada kabuksuz artemia dondurulmuş karideside deneyeceğim yakın zmanda KOLAYLIKLAR DİLİYORUM…..

 4. plati Eylül 26, 2012 5:11 pm  Cevapla

  ben yumurtalarını almak istiyorum,nasıl yapılabilir?toplamak vs dahil?

  • admin Eylül 29, 2012 11:39 am  Cevapla

   Eğer kendi kültürünüzden yumurta almayı kastediyorsanız çok büyük tanklara ihtiyacınız olacak. Aksi halde bu uğraşa değmeyecek sayıda yumurta elde edersiniz. Şartlar kötüleşince artemia kızarır ve kalın kabuklu kışlık yumurta oluşturup ,döküp ölür. Bu dişi başına 30-50 yumurta dersek 1 yemek kaşığı dolusu yumurta elde etmek için 1000 lerce dişinin yumurta dökmesi gerekmekte. Eğer niyetinizde halaa ciddi iseniz yöntem şudur ; ufak ufak tuzluluğu artırın. Mesela günde 1 çay kaşığı eritilmiş tuz ekleyin her 10 litreye. Tuzluluk artınca artemialar kızaracak ,yumurta tutmaya başlayacak. Zemine dökülen yumurta kumdan hafif olur ya pipetle toplar ayrı kurutursunuz. Yada alabildiğiniz kadar suyunu alıp kalan cıvık zeminin doğal yollarla kurumasını beklersiniz. Dolapta bekletmekte bir çözümdür ama çok yer işgal eder. Genel kanaatim şudur ;yumurta biriktirmeye değmeyecek bir zahmete girişiyorsunuz. 5 liralık yumurta alsanız sizin 1 yıllık emeğinizden fazlasını almış olursunuz 🙂

 5. mete Ekim 8, 2012 10:24 pm  Cevapla

  merhabalar acaba balıkları besleyeceğimiz zaman suya koyduğumuz maya karışımının akvaryum suyuna bulaşması risk oluşturur mu, akvaryumda bulanıklığa su kalitesinin bozulmasına neden olur mu? bulaşmaması için öneriniz nedir? verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler…

  • admin Ekim 9, 2012 9:51 pm  Cevapla

   Maya da organik bir besindir. Tüketilmediğinde kokuşur ,suyu bozar. Haliyle içinde bulunduğu suyu bozar. Canlılara zarar verir. Mayalı ,tuzlu veya ağır besinli suyu artemia ile beraber direkt beraber alıp koymaktansa , fileyle topladığınız artemiaları temiz ,taze ,içilebilir musluk suyunda 1 kaç dakika dinlendirip ,süzekten geçirip canlılara vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

   • mete Ekim 10, 2012 8:17 pm  Cevapla

    Emeğiniz ve cevabınız için tekrar teşekkürler…

 6. akheron Ekim 23, 2012 3:34 pm  Cevapla

  Merhaba admin size sorum şu yöndedir ! Şimdi benim evimde 3 adet tank bulunmaktadır 125*70*60 60*30*40
  ve 25*15*20 adet tankım bulunmaktadır en buyuk tank’ımda 22 adet gene kendi yavrularımdan yetiştirdiğim sarı prenses cikletlerim var orta boyda ise sadece yavrularım var en kucugu nü sadece yeni kusturdugum dişileri dinlendirmekte kullanıyordum . yavruları grenn salt lake artemia ile beslemekteyim lakin arada onlarıda buyutmek istiyorum benim anlamadıgım sey en kucuk tank ortalama 10 lt su almakta ben o tanka işlenmemiş deniz tuzunu 30 kasık mı atacagım . çünki az evel oludugum bir baska sitede 1,5 lt ye 1 yemek kasıgı yeterli diyordu yardımcı olursanız sevinirim….

  • admin Ekim 23, 2012 4:57 pm  Cevapla

   Çıkartmak ayrıdır ,yaşatmak ayrıdır. Ayrıca kaşıktan kasıt tatlı kaşığıdır ,buna dikkat edin. 3 tatlı kaşığı 1 yemek kaşığına bedel yanılmıyorsam.

 7. Meno Aralık 25, 2012 6:36 pm  Cevapla

  Merhaba admin bende canllı doğuran yavrularıma artemia vermek istiorum .
  Ama Yumurtaları suya döktümde karıştırdım ve
  artemialar suyun üst tarfına yapıştılar
  yani su olmayan yere onları bir türlü
  suya inderemiyorum indirsemde
  yüzeyde kalıyor bir çare bulsan acill .

  • admin Aralık 25, 2012 6:49 pm  Cevapla

   Eğer kabuksuz artemia ise bir şişede ara ara çalkalayıp suyu emmelerini ve ağırlaşıp dibe çökmelerini sağlayabilirsiniz. Diğer türlü şişeye veya kaba zaten hava hortumu bağlayıp sürekli döndererek suyu emip açılmalarını sağlayabilirsiniz. Yada artemiayı suyun ortasına dökün. Suyu dalgalandırmadan üzerine bir kat peçete koyun. Peçete yumurtaları sarıp dibe çekecektir.

 8. Meno Aralık 25, 2012 6:58 pm  Cevapla

  Teşşwkürler admin yumurtalar kabuklu dediniz peçete yöntemini uygulyacağım

 9. Meno Aralık 25, 2012 7:19 pm  Cevapla

  Admin peki bu peçete zarar veirmi artemialara
  ??

  • admin Aralık 26, 2012 8:39 am  Cevapla

   Standart ,kokusuz beyaz peçete ,mendil zarar vermez.

 10. Meno Aralık 26, 2012 1:11 pm  Cevapla

  Teşekkürler admin bugün birazı çıkmış .ve havasız kullandım çok teşşekürler birde maya hamur mayasım ı yuaş olandan ?
  İyi günler

  • admin Aralık 26, 2012 1:42 pm  Cevapla

   Farketmez .Yaş kullanırsanız direkt suda eritip damlatabilirsiniz. Kuru kullanırsanız ılık suda 10-30 dakika köpürmesini ,aktif hale geçmesini beklemelisiniz.Ben ek olarak mayaya balık yemini toz yapıp karıştırırdım. Atacağınız miktar da önemli. Başlangıç seviyesinde artemialar çıktıkları gün beslenmez. 24 saat geçmesini bekleyin. Sonra damla damla maya ekleyin. Göz kararı suyu çok bulandırmayın. Eğer hava hortumuyla hava vermeyecekseniz göz kararı 1 bardak kadar su hacmine 1 damla damlatmanız kafi gelir. Hava verecekseniz 10 damla bile damlatabilirsiniz. Günler günleri kovalarken suyunuz berraklaşmıyorsa bozulmuş demektir. Yarı yarıya aynı özellikte su ile değişim yaparak tazeliği koruyabilirsiniz.SUda oluşacak koku sizi rahatsız edebilir. Bu maya ile alakalı bir durumdur. Suyun bozulduğu anlamına gelmez. Eğer bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız besin olarak saf spiruna kullanın. Mayaya nazaran daha uzun süre gidecek ,kokuşma problemi olmayacaktır ve de daha besleyicidir.

 11. Meno Aralık 27, 2012 12:35 pm  Cevapla

  Admin Teşkkürler.
  Artemiaların 4/1 i çıktı beyaz ve sıçrayarak yüzüyorlar.
  İLk defa atemia çıkardım Teşekkürler.
  Bu arda galiba biraz vaktinizi aldım özür dilerim.
  İyi Günler.

 12. kemal Mayıs 23, 2013 1:00 pm  Cevapla

  admin sağolasın bir sorum olacaktı ürettiğimiz artemia ların yaşma süreleri nasıldır birdfe hangi ortamlda tutmak lazım

  • admin Mayıs 23, 2013 3:17 pm  Cevapla

   Yıllarca yaşadığına dair yazılar okudum. Kesin olan mevsimlik süreçlerde aylarca yaşayıp döngüyü tamamlayınca ölmeleri. Bu süreç 5-6 ay gibi. Ortam bozulmazsa yaşlı bireyler ölecek ,yeni gelen yavrular (yumurta değil) döngüyü devam ettirecek. Ortam müsaitse yumurta değil direk doğum olur. Su piresi gibi. Kültürünüz yıllarca canlı ve popülasyonu yüksek kalabilir. Bu sizin bakım kalitenize bağlı. Ben, yazın balkonun serin tarafında 10lt lik kovada denedim. Çok başarılı olmasada yumurtadan çıkardığım bireyleri büyütüp 2 ay kadar canlı tutabildim. Hiçbir bakım yapmadan ,su değişimi yapmadan. Sadece orantılı besleyerek ve eksilen suyu tamamlayarak.

 13. ahmet Mayıs 24, 2013 10:38 am  Cevapla

  admin merhaba verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim
  peki ürettiğimiz artemiaları yavrulara nasıl vereceğiz çünkü ben sizin dediğiniz yöntemle ürettim fakat kaya tuzu ekledim şimdi onları akvaryuma boşaltırsam akvaryumdaki tuz oranını arttırıp balıkları öldürmezmi çünkü beta yavruları var bende bunlarda çok hassa daha yumurtadan yeni çıktılarda

  • admin Mayıs 24, 2013 12:13 pm  Cevapla

   Tülbent (eşarp) gibi birşeyle süzmeniz yeterli.

 14. ahmet Mayıs 28, 2013 11:04 am  Cevapla

  ADMİN MERHABA

  YEMLEMEYİ YAPARKEN SUYU HAVALANDIRIN DEMİŞSİN . SU HAVALANDIRMA İŞİNİ HAVA MOTORU OLMADAN NASIL YAPABİLİRİZ

  • admin Mayıs 28, 2013 11:55 am  Cevapla

   Yemlerken maya kullanıyorsanız hava motoru olmadan toplu ölümleri engelleyemezsiniz. İllaki kullanacaksınız.Maya diğer yemlere kıyasla suda ölmez. Doğal olarak solunuma devam eder. Yani CO2 üretir. Buda canlılığı tehlikeye sokar. Eğer balık yemini toz edip veriyorsanız veya benzeri organik karışımları boca ediyorsanız günlük su değişimleri kafi gelecektir. Suyun 3’te biri kadar. Taze su canlı tutar. Attığımız yemler suyun tazeliğini bozar. Artıklar kokuşur. Amacımız bunu engellemek olmalıdır. Sonrası zaten gelir. Yeteri kadar ortam yaratılmış olduğunu varsayıyorum. Litre başına 10 – 20 yetişkin birey veya 100 – 200 civarı yavru birey gibi. Yoğunluğa görsel karar vermelisiniz. Hava sıcaklığı ve su şartları yerel değişkenlik gösterir.

 15. ismail41 Temmuz 12, 2013 12:54 am  Cevapla

  bu havalandırmayı yaparken hava motorunu nasıl kısıcaz ben en küçük hava motorunun en kısıgında bile kullansam suyu ceviriyor. hava hortumuna biraz pamuk tıkadım 😀 yinede suda hafif bi döngü var bunun zararı var mıdır hava motoruna veya artemialara ikisi için de

  • admin Temmuz 12, 2013 8:07 am  Cevapla

   2 li hava musluklarından alıp akvaryuma giden kanalı kısabilirsiniz bu sayede artan hava diğer açık uçtan tahliye olacak ve motorunuz zorlanmadan havayı kısmış olacaksınız. Sdaki hareketin fazlası zararlı değildir.aksine suyu daha iyi çevireceğinden faydası da olacaktır.İlk kurulumda dalgalanma sebebiyle kenarlarda yumurta birikebilir. Buna dikkat ederseniz canlılar çıkınca problem olmayacaktır

 16. ismail41 Temmuz 12, 2013 2:08 pm  Cevapla

  3 litre suda 200den fazla artemia vardı dün gece. simdi daha da artmıştır. üstten bakınca renkleri kahverengi gözüküyo yandan bakınca beyaz 😀 yemlemeyi ne kadar yapmamı tavsiye edersin

  • admin Temmuz 12, 2013 3:31 pm  Cevapla

   Kuru mayayı pul balık yemiyle karıştırıp bunu suda bi kaşıkla iyice ezerek eritin.Oran 1 çay kaşığı toz karışım için 1 yemek kaşığı su gibi… Koyu ama damlayabilir bir kıvam olmalı. Damla hesabı bu karışımdan günlük 5-6 damla yeterli olur.

   • ismail41 Temmuz 12, 2013 6:31 pm  Cevapla

    ben bu yukarda yorumlarda tarif ettiğin maya çorbasından hazırladım pet şişede onun oranı da aynı olur heralde ama populasyon gayet yüksek gördüğüm kadarıyla hala oğalıyolar bi 8-10 damla damlatmayı düşünüyorm

 17. Yalın Kılıç Ocak 3, 2014 11:59 pm  Cevapla

  admin mini bir artemia sistemi kurdum haaarika oldu onları ilk beş gün bir pilastik kapta çok az rafine edilmiş tuz kullanarak yani deniz tuzu bitmişti bende deniz tuzumun içine biraz sofra tuzu kattım artemiyaları biraz sıktım yani onları bildiğimiz süt ile besliyordum(orantılı olarak ) süt gene çok güzel bir besi olmasada artemiaların yaşamasına olanak sağlıyor ama beşinci günün sonunda pet shop dan aldığığım malzemelerle evde bir düzenek kurdum çok şık oldu bir pet şişe kuullandım kapağını deldim oradan şişenin iç tarafına gelecek şekilde hava taşını taktım ve onun hortumudur motorudur hepsi tam şişenin alt tarafını deldim şişe ters duruyor ve içinde pilastik kaptan aktardığım artemialar var bu delikten besliyorum onları benim led lambam vardı onuda şişenin delik kısmına bantladım o şimdi hem şişenin deliğine kapak oluyor hemde ışık veriyor artemiaları çatlatalı 1 hafta oldu az oranda hala açılma görüyorum sabahleyin led ışığı açıp hava motorunu ayarlayıp açıp evden okula gidiyorum geldiğimde ise akşam oluyor saat 10 gibi hava motorunu kapatıyorum led ışığıda öyle yapıyorum masa lambamı açıyorum ve artemialar ısınsın diğe lambayı şişe ye yaklaçtırıyorum sabaha kadarda öyle duruyolar akşamları yemek olarakta 250 ml su 100ml süt 50ml yoğurt ve iki tatlı kaşığı kadar rofiter koyduğum bir karışımım var çatlamalarıyla ardan tahminen bir 8-9 gün geçti artemialarımda %10 luk bir ölüm gözlemledim ama ölenlerin çoğu küçük en minik larvalardandı neden ölmüş olabilirler admin bağzılarının boyu yarım santim kadar oldu 🙂 dur bidakkabidakkaa artemialar geberiyo lan sabaha inş düzelirler

  • admin Ocak 4, 2014 8:45 am  Cevapla

   suyun rengi bulanıksa açılana kadar beslemekten kaçının. sürekli beslemek aç koymaktan daha zararlı. suyun yapısı bozulursa topyekün öldüklerini de görmeniz muhtemel. bir de su ısınsın diye lambayı yaklaştırıp uzaklaştırıyorsunuz. ısı değişimlerine dikkat. gerekirse lambayı uzak bir mesafeden sabit yanacak şekilde ayarlayın.yoğurt vermeniz sakıncalı olabilir. sonuçta asidik bir yapıya sahip ve suyun sertliğini düşürecektir. sırf tamamı açılsın diye suyun sertliğini artırmak anlamında karbonat ekliyorum. şu andan sonra karbonat eklemeniz tehlikeli olacaktır. yoğurttan vazgeçin. eksilen su kadar saf su ekleyerek denemelerinize devam edin.

 18. Yalın Kılıç Ocak 4, 2014 2:50 pm  Cevapla

  admin artemialardan cok az bişey kaldı onlar uyum sağlamışa benziyolar ölenler öldü kalanlarda bi sıkıntı gözlemlemiyorum hala daha yüzüyolar pilastik kabı atmamaıştım artemialar var die artemialarımın suyunu değiştirip sistemime aktarmayı düşünüyorum yeni bir karışım hazırlıycam içine yoğurt koymıcam yourt hani maya var ya işinde ondan koymuştum ama koymıcam uyum sağlatıp yaşayan artemiaların rengi yeşilimsi olmuş yeni bir sistem daha kurmatı deniycem orada yavru artemia çıkartcam teşşekkürler admin 🙂

 19. Saliha Ocak 30, 2014 3:18 pm  Cevapla

  Ben suyu hazırlamak yerine marmara denizden suyu alsam nasıl bi sonuç olur acaba yem kullanmasam deniz suyunda yeterli bakteriler varmıdır şimdiden teşekkürler

 20. Cemal Tunçbilek Eylül 14, 2014 3:08 pm  Cevapla

  Admin bir sorum olacaktı great salt lake diye bir artemia yumuratsı adım üzerinde mix yazıyor 18 grlık hepsini değide paraça parça yapsam 500 ml içinde ayrıca tuz atmam gerekirmi şimdiden teekürler cevabın için

  • admin Eylül 15, 2014 8:16 am  Cevapla

   Pakette görünen hacmin neredeyse tamamı tuzdan oluşur. İkiye bölüp kullanmak istiyorsanız , geriye kalan artemia tuz karışımı kadar iyotsuz tuz ilave ederseniz açılım oranında sıkıntı çıkmayacaktır.

 21. Ahmet Haziran 20, 2016 7:25 pm  Cevapla

  Ben de yeni bir sistem kurdum. 18 Haziran gecesi. Küçük bir tanka 5 lt. Yaklaşık 15 saatte çıkmaya başladılar. Yalnız 20 tatlı kaşığı yerine 20 çay kaşığı deniz tuzu koymuşum. Şimdi tekrar okuyunca fark ettim hatamı.

 22. tuğrul kalkan Ekim 13, 2016 1:06 am  Cevapla

  merhaba dağ gibi bilgi birikiminizi paylaştığınız için teşekkürler benim sorum şu
  1. artemiaları ben odamda beslemek istiyorum maya çorbası odadaki birini rahatsız edecek kadar koku yaparmı
  2.spiruna ile besliceksem nasıl vermeliyim ne sıklıkla ne kadar vermeliyim teşekkürler

 23. Akvaryum Blog Aralık 19, 2016 10:26 am  Cevapla

  Tuğrul bey ,maya çorbası bariz koku yapar. spuriluna karışımı dökebilirsiniz. Bu da bir alternatiftir.

  Yeniden besleme süreci için suyun rengini kontrol etmeniz yeterli. Bariz berraklaşıncaya kadar yükleme yapmamalısınız. Kötü koku geldiğinde kademeli olarak su değişimi yapıp amonyağı uzaklaştırmalısınız.

  Yemleme sıklığı konusu canlı yüküne ,suyun hacmine ,ortam sıcaklığına göre değişebilir. Bunu gözlemleyerek sizin aşmanız gerekir. Su her daim berrak olana kadar yemleme yapmayınız ve koku başlarsa yem miktarını azaltmanız gerektiğini bilmeniz şimdilik yeterli olacaktır.

 24. Ben Burak Hayranınızım Ocak 7, 2017 6:33 pm  Cevapla

  Merhaba hocam 1 litre suya 80-90 gram tuz uygun mudur ? Birde decapsulated artemia ( kabuksuz) ile sonuç alınabilir mi ?

  • Akvaryum Blog Ocak 10, 2017 6:02 am  Cevapla

   Litreye 30gr tuz kafi gelecektir. Kabuksuz artemia ölüdür. Sonuç alamazsınız.

  • Uğur bitikçi Mayıs 24, 2020 6:41 pm  Cevapla

   Artemialar en kolay süngerle çıkar beyler bulasık süngerinin sarı kısmını kesin ora lazım koyun bi saklama kabına süngerin hizasını geçmeyecek kadar tuzlu su yapın süngeride ıslatın yerinden oynamıcak bi yete koyun kabı üzerine yumurtaları bırakın artemilar 2 sürmeden kendi çatloyor hava motoru ışık filan fasa fiso deneyin ben hep böyle çıkarıyorum kabuklu artemia ları balıklar yemekten usandı 😀😀😀😀

 25. durmuş Ekim 31, 2017 1:39 pm  Cevapla

  merhaba bu güzel bilgi paylaşımı için teşekkür ederim. ışık ne kadar süreyle açık kalmalı 24 saat mi yoksa daha az mı?

 26. Akvaryum Blog Ekim 31, 2017 2:59 pm  Cevapla

  Artemia ları büyütme derdiniz yoksa ışık 24 saat açık kalmalı. Birkaç gün içinde çıkacaklardır. Yoksa ileri vadede kahverengi alg oluşumu olur. Büyütmek isterseniz artemialar çıktıktan sonra günde 8 saat ışık veya oda ışığı kafi gelir

 27. Yasin Aralık 6, 2017 5:05 pm  Cevapla

  Azalan suyun yerine eklenecek suya tuz eklemelimiyiz acaba.10 gündür bakıyorum eksilen suyu yine sizin verdiğiniz orana göre tuzlayıp aynı seviyede su döküyorum

 28. Akvaryum Blog Aralık 6, 2017 7:21 pm  Cevapla

  Azalan suyun yerine tuzlu su eklenmez. Saf su veya imkan yoksa normal su eklemeniz gerekir. Buharlaşan saf sudur. Buharlasamayan tuz kapta kalır. Siz eksilen suyu tuzlayip tamamlarsaniz tuz oranı artacak ,bir süre sonra su yaşanmaz bir ortama dönüşecektir.

 29. Onur Haziran 6, 2018 2:10 am  Cevapla

  Selam hayirli geceler yasadigim sehirde tuz golu var burdan aldigim sudan artemia cikarmam mumkun olur mu ve nasil yapacagim hakkinda detayli bilgi verirmisiniz

 30. Ahmet Şubat 7, 2019 12:01 pm  Cevapla

  Selam admin bir sorum olacak ben deniz tuzu bulamadim bunu kaya tuzu ile yapsak olmuyormu acaba şimdiden teşekkürler

 31. Isilay ayvali Mart 23, 2019 1:05 pm  Cevapla

  Merhaba benim icin cok degerli bir bilgiydi. ilk defa deneyecegim biraz karisik geldi konu. Oncelik olarak benim icin catlatmak olusumu seyredip sindirip daha sonra buyutmeye gecip buyuk boy prenseslerimi yemlemek olacak. Sonraki asama ise 5 lt plastik sisede buyumelerini seyretmek olacak. O zamanda sizi birazcik rahatsiz ederim. Kolaygelsin 🙂

Bir cevap yazın

Yada