Artemia Salina

 

Çeşitli kaynaklardan ve kendi edindiğim tecrübelerden derlediğim Artemia hakkında ipucu niteliği taşıyacak 18 maddelik bir sunumdur.Üretim,besleme,büyütme hakkında bilgi içermemektedir;

Artemia Salina

 1. Kırmızı renge dönüşmeye başladıklarında: tuzluluk artmış olabilir.Artemialarınız yumurtlayıp öleceklerdir.Bu buharlaşmadan kaynaklanan sorundur. İlk kurulumda beslediğiniz kabın su seviyesini işaretlediğinizi varsayıyorum ;  o işaretin altına düşen suyu içme suyu katarak tamamlamanız gerekiyor.Normalde renkleri beyaz -pembe arasıdır. Bireysel birkaç canlıya değilde genele göre karar vermelisiniz. Kırmızılık azınlık gruptaysa problem yok demektir.
 2. Kırmızı renge dönüşmeye başladıklarında: oksijen miktarı azalmış olabilir.Artemialarınız yumurtlayıp öleceklerdir.Besleme kabınıza hava taşı ile çok şiddetli olmayacak şekilde hava verin.Normalde renkleri beyaz -pembe arasıdır. Bireysel birkaç canlıya değilde genele göre karar vermelisiniz. Kırmızılık azınlık gruptaysa problem yok demektir.
 3. Kırmızı renge dönüşmeye başladıklarında: sudaki oksijen fazlalaşmış olabilir.Artemialarınız yumurtlayıp öleceklerdir.Tuzlulukta problem olmadığını düşünüyorsanız ve hali hazırda hava taşı kullanıyorsanız havayı kesin.Normalde renkleri beyaz -pembe arasıdır. Bireysel birkaç canlıya değilde genele göre karar vermelisiniz. Kırmızılık azınlık gruptaysa problem yok demektir.
 4. Küçük hava kabarcığı veren taşlardan kullanmayın.Bu artemalarınıza yapışır ve onları yüzeye çeker. Sonuç ölüm.
 5. Çok fazla yemlemek size kazanç sağlamaz. Hızlı büyüyecek diye çok yemlerseniz yem artıklarından kaynaklanan bekteri üremesi artemalarınızı öldürür.Az yem öldürmez yaşatır.
 6. Ani toplu ölüm gözlemlenmişse artemalarınız arasında bir hastalık türemiş olabilir. Bu ölü artemialarla balıklarınızı beslemeyin
 7. 7/24 aydınlatma yapmamalısınız. Artemialar ışığa karşı duyarlı olan canlıların içinde en duyarlısıdır.Sürekli ışığa yönelmeye çalışan artemialarınız aşırı enerji harcayacak ,kondisyonları düşecektir.Bu opsiyonel bir tercihtir ,sürekli ışık öldürmez.
 8. PH (Su sertliği) 8 -9 arası olursa artemiaların yaşaması için daha stabil bir ortam sağlanmış olur. Hazır kaynak sularının üzerinde PH belirtilmektedir. Karbonat ekleyerek PH artırabiliriz.
 9. Kültürünüzdeki bazı artemialar 15 derece ile 55 derece arasında yaşabilirler.Toleransları kuvvetlidir. (Sıcaklık değişimleri ani olmamak koşuluyla).
 10. Tuzluluk oranı %3  ten fazlaysa artemialar daha yavaş gelişirler.Ama daha kararlı bireyler oluştururlar. Daha az tuzlulukta yetişen bireyler hızlı gelişirler ama dayanıksız olurlar. (Artemialar %30 tuzluluğa kadar dayanabilirler.)
 11. Artemialar yaklaşık 2 yıl yaşarlar
 12. Artemialar ortam şartları uygun olduğu sürece su pireleri gibi canlı doğururlar. Kist oluşturmazlar.
 13. 2 haftalıkken ergen olurlar ve hemen popülasyonu artırmaya çalışırlar.
 14. Gözlemlediğim kadarıyla sindirim tam gerçekleşmediğinden bazen dip karıştırarak dibe düşen pisliklerini tekrar tekrar değerlendirmelerini sağlıyorum.Sadece suyu süzerek beslendikleri doğru değildir. Yetişkin artemialar besin değeri taşıyan ve bacakları arasına sığan herşeyi yakalayıp ağızlarına götürürler.
 15. Erkeklerin ağız kısmında sakala benzer bir uzantı vardır. Dişilerde bu olmadığı gibi kuyruk başlangıcında yumurta keseleri bariz seçilir.
 16. Haftada 1 kez beslerseniz dahi ölmezler (Yeterli besin verdiğinize emin olun,benim ayarım su hafif bulanacak şekilde maya çorbası 5 litreye 1 şeker kaşığı gibi..).
 17. Suyun tuzluluğunu zaman içinde seyrelterek çok çok düşün tuzlulukta yaşatılmaya adapte edilebilirler. Adaptasyonları çok kuvvetlidir.
 18. Direkt tatlı suya bırakıldıkların birkaç saat yaşayabilirler.


Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada