Cyclops (Cyclops Strenuus)

Tam olarak mikroskobik olmayan ,hemen hemen her durgun suda varlığını sürdüren ,akvaryum hobisiyle ilgilen herkesin kendi tatlısu  akvaryumunda görmesi muhtemel canlılardan biriyle beraberiz bu yazımızda. Boyutları 0,5-1,5 mm arasındadır.Tek gözleri vardır ,sadece ışık varmı yokmu ayrımı yapabilirler.  Dikkatli bakıldığında seçilebilir.Genelde cama yapışık gezerler ,boyutlarına göre çok hızlıdırlar,kesik kesik yüzerler.Normalde antenleri ile hareket ederler ama tehlike anında ayaklarıylada yüzme hızlarını maksimize edebilirler.Kendinden 10 -15 kat büyük bir su piresinden daha hızlı hareket kabiliyetine sahiplerdir.

Dişilerini ayırdetmek çok kolaydır (üstte bulunan resim bir dişiye aittir) ,arkalarında sağlı sollu 2 adet yumurta kesesi taşırlar. Saydam – sarı –  kahverengiye yakın tonları bulunmaktadır. Bu planktonlar akvaristler tarafından pek önemsenmesede ,küçük canlıların üretiminde çok önemli bir protein kaynağıdır. Bazı sitelerde kurutulmuş ve dondurulmuşlarının satışları yapılmaktadır(abartı fiyatlarla 🙂 ) . Yeni yetme yavruların ,suyu süzerek beslenen bir çok canlının temel besin kaynağını oluşturur. Hidra bulunan akvaryumda ya tamamen yok olurlar yada ciddi anlamda çoğalamazlar.Amaç üretimse hidra oluşmamasına dikkat edelim.

Beslemek isterseniz yemlemeyi biraz abartın o kendiliğinden çıkacaktır. Varlığının sebebi içtiğimiz sulardanmı gelir ,yemlerdenmi çözebilmiş değilim ama en ufak bir kirlilikte hemen beliriverirler. Onların bulunduğu yerde muhtemelen planarya ve kurtçuklarda oluşacaktır. Kabtan kaba aktararak ıslahını yapmak mümkündür.Beslerken de bunlar standart suyu süzen yaratıklar olduğundan yem takviyeli maya çorbası fazlasıyla yetecektir yada su pirelerinde uyguladığınız yeşil su da iş görecektir. Şimdi bazılarımız diyordur kim uğraşacak bunlarla, yemmi kalmadı?. Şayet betta yavrusu gibi küçük ötesi canlılarınız varsa bu yemi denemek ayrı bir tecrübe kazandıracak ve ayrı bir haz alacaksınız. Üretimde başarılı olabilirsiniz ama şunu hatırlatmak isterim aynı özeni su piresine gösterdiğiniz taktirde daha çok verim alabilirsiniz. Aradaki avantaj farkı canlıların boylarına göre kullanım alanları olacaktır.Yeni doğmuş bebeler su piresi tüketemezler, veyahut herkes artemia ile uğraşmak istemez.

Oluşturmak ve beslemek konusunda en başarılı kurulum kurumuş yapraklardan bir miktar kaba koyup üzerini su ile tamamlayın. Az birşey yem atın ve birkaç gün bekleyin. Canlılık muhtemelen zamanla oluşacaktır.Koyduğumuz yapraklarda onlara ileriye doğru  protozoalardan yem buketi olacaktır. Hazır temin etmek isterseniz kazların takıldığı su birikintilerinde bolca bulunduğunu belirten kaynaklar mevcut. Onlara itimat edip şansınızı deneyebilirsiniz. Diğer mevsimlik su böcekelerinde olduğu gibi bunlarda ortam şartları kötüye gittiğinde dayanıklı kistler oluşturarak kuraklığa ve dona karşı nesillerini korurlar.Kuruyan toprakta veya donan gölde bu yumurtalar bozulmadan uzunca bir süre(yıllarca) kalabilirler.

Konuyu çok keskin bir şekilde değiştiriyorum ; şayet bu canlılardan kurtulmak isterseniz günlük %30 veya haftalık %50 gibi ciddi su değişimleri yapabilirsiniz. Canlılık bitecektir. Yanlız balıklarınızıda iyi gözlemlemeniz gerekir ,sık su değişimlerinde mantar kapma olasılıkları yükseliyor. Tecrübeyle sabittir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada