DIY Artemia Çıkarma Seti

1,5 litrelik su şişesi alınır , ortadan düzgünce kesilir.Ek olarak kapağının ortasına sıkı sıkıya hava hortumu geçecek kadar delik açılır.Ben havya ile açmıştım deliği.1 adet öpücük denen vantuzdan alınır.Onunda ortası hava hortumu geçecek kadar delinir.Yeteri kadar hava  hortumu ,1 adet balona(bildiğimiz çocuk balonları) takılan delikli plastik çubuklardan 2 cm kadar  parça kesilir.

Resimde göreceğiniz üzere sıralama aynı olacak şekilde içiçe geçirilir.

O 2cm lik plastik parçasından önizleme. Dip bağlantı olarak kullanıyoruz. Hortumu gererek kapağa daha iyi sabitlrnmesini sağlıyor. Göremediğiniz kapağın iç tarafında ise vantuz var.

Bitmiş hali.

Daha sağlam olsun sızdırmaz olsun diyenlerdenseniz sıcak lehimle dış bağlantının etrafını çeviriyoruz.

Şişenin diğer alt yarımının dibine hortum geçecek kadar delik açıp resimdeki gibi geçiriyoruz.

Şişenin altı göreceğiniz üzere bunu sabit tutacak ayak kısmını oluşturuyor.

3 tatlı kaşığı veya 1 yemek kaşığı tuz atıyoruz. Tuz deniz tuzu olabilir ,kaya tuzu olabilir ,göl tuzu olabilir.Ama asla iyotlu mutfak tuzu olmaz. Sıkıntılı olur.

Suyunuz sertliğini artırmak için 1 silme çay kaşığı tatlı soda atın. Bildiğimiz karbonat işte.

Düzeneğe 4 bardak (800ml) su ekliyoruz.Hava hortumun diğer ucuna bir vana ve hava motoruna bağlıyoruz.

10 dakika kadar boş hava vereceğimiz sistemde tuzun karbonatın tam eridiğine emin olduğumuz zaman çay kaşığının yarısı kadar artemia yumurtası ekliyoruz.Daha fazla eklerseniz açılım oranları düşebilir. Bu yarım çay kaşığı zaten 1 kaç kez beslemeye yetecek kadar artemia demek.Yanına ışık yakıyoruz ve bekliyoruz. 24 saat içinde kaliteli yumurtalara sahipseniz artemialarınızın %80 i açılacaktır. Kabuklarından ayırarak vermek için havayı durdurun. Ortamı karartın ,dibe ışık verin. Canlı artemialar dibe gelecek.Boş yumurtalar zaten su üstünde kalır. Hortumun ucuna bağladığınız musluğu açın canlı artemiaları, ister suyunu hemen tülbentten geçirip süzerek balıklarınıza verin ,istersenizde ayrı bir kaba alarak lazım oldukça verin. 2 gün canlı kalabileceklerdir.

Ama ben onları besleme taraftarıyım ,canlı yem olarak kullanmak beni rahatsız ediyor ,sadece besliyorum 🙂

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

1 Yorum

  1. furkan Ağustos 7, 2012 4:37 am  Cevapla

    teşekkür ederim güzel bi düzenek kurmuşsunuz uyanır uyanmaz deniyecem 😀

Bir cevap yazın

Yada