Elma Salyangozları Bölüm 2

apple snailsAkvaryumda yosun yeme konusunda oldukça başarılı canlı türlerinden biridir elma salyangozları. Popülerliğinin kaynağını bu oluştursa da garip ve ağır hareketleri ,kabuk olarak ceviz kadar ,açılmış hali avuç kadar büyümesiylede yeterli ünü yakalayan bir canlıdır.

Karma akvaryumların gözdesidir.farklı bir derinlik katar akvaryumlara. Bazı kaynaklarda sarı elma ,kahverengi elma salyangozu olarak geçebilir adları. Ama kahverengiden sarı ,sarıdan kahverengi yavru da çıkmaktadır. Bu tür değişikliği değil ,sadece esmer insan ,zenci insan gibi renklerle sınırlı bir özelliktir.

 ÖNCEKİ /  2 – 4  /  SONRAKİ

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

6 yorum

 1. ripper Ocak 24, 2011 7:01 pm  Cevapla

  Güzel açıklayıcı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 2. balina Ekim 6, 2011 9:34 am  Cevapla

  Benim lapistes ve moli akvaryumum var. Akvaryumcudan aldigim bir bitki sayesinde akvaryumum minik salyangozlarla doldu. Biraz buyuk olanlar elma salyangozuna benziyor. Su anda mutluyuz akvaryumu cok guzel temizliyorlar. Endisem sayilarinin fazla olmasi. Acaba yavru baliklarima ve bitkilere zarar verirler mi?

  • admin Ekim 6, 2011 3:49 pm  Cevapla

   Sayıları çok arttı demişsiniz. Bu konuda size tavsiyem balıklarınıza attığınız yem oranını yarıya düşürün. Bunlar adi salyangozlar ve ramshorn denilen türlerdir ,ve yem artıklarıyla hızla sayıları artacaktır. Emin olun ilerde çok başınızı ağrıtacak. Gözlemlediklerinizi elinizle toplayıp atın.Yemlemeyiz azaltın. Kesinlikle ilaç kullanmayın.
   Mail olarak attığınız mesaja istinaden ;
   Salyangozların hiç bir türü hareketli canlılara zarar verecek durumda değiller. Sadece çok ileri derecede hasta olup ,kımıldayamayan veya ölü canlıları yiyerek tüketirler. Adi salyangoz olan akvaryuma iri boy japon balığı atarsanız da onların sayısının çoğalmasına mani olabilirsiniz. Kocaman ağızlarıyla yemedikleri şey yok. Elma salyangozu koyduğunuz akvaryumda japon varsa mümkün mertebe ceviz büyüklüğünde salyangoz edinmeniz gerekecektir.

   • balina Ekim 6, 2011 5:03 pm  Cevapla

    Bu akvaryuma japon baligi atamam cunku lapistes ve moli yavrularim var. Ancak salyangozlari toplayip japon akvaryumuma atabilirim. Peki bu salyangozlar bitkilere zarar verirler mi? En buyugu kucuk bir findik tanesi kadar. Kucukleri de mercimek tanesi kadar veya daha da kucuk.

    • admin Ekim 6, 2011 5:16 pm  Cevapla

     Salyangoz ,karides gibi canlılar yosun ,çürümüş bitki kalıntıları ,yumuşak dokulu veya ağızlarına sığabilen herşeyi yerler. Onun haricinde yapraklı bitkilere zarar vermeleri mümkün değildir. Örnek verecek olursak ,tilki kuyruğu ,elodea ,saz ,zeytin,limon ,java fern gibi bitkileriniz deliniyorsa ,yaprakları dökülüyorsa ,yapraklar kahverengileşiyorsa ,eriyorsa ya gübre noksanlığı vardır ,yada su şartları yeterli değildir ; ışık az ,suda demir eksik ,su sıcaklığı 30 dereceden fazla gibi nedenler. Bunu çoğu akvarist salyangozum bitkilerime saldırıyor olarak algılar. Kişisel olarak yıllardır baktığım 20 küsür ceviz kadar salyangoz ,ve 100 lerce nohut kadar salyangoza,ve binlerce adi salyangoza yer verdiğim akvaryumumda bitkilerimin tırtıklandığına şahit olmadım.

 3. didesıla Eylül 11, 2013 9:10 pm  Cevapla

  AKADAŞLAR BEN BESLİYORUM EVDE KÜÇÜK Bİ KABA KOYUN HAFTADA Bİ KEZ FELAN DEĞİŞTİRİN SUYU VARSA AKVARYUM ALETİ YOSUN ÇIKIP NEFES ALCAĞI Bİ TEPECİK FELAN İYİ OLUR EĞER KAP KAPAKLIYSA KAÇMAZLAR EĞER KAPAK YOKSA TIRMANIP GECE KAÇARLAR BU ARADA TABİKİ BİTKİ CANLIYSA YERLER

Bir cevap yazın

Yada