Elma Salyangozları Bölüm 3

apple snail w eggsÇok kalabalık akvaryumlarda saklanacak ve/veya gölgelik  yer sayısı az ise elma salyangozlarınında yaşama şansı az olur. Gözlemlerim diğer canlıların sürekli bu hayvanlar üzerinde baskı kurmalarıdır. Ne kadar çok baskı o kadar çok kabuğa çekilme ,akabinde strese bağlı ölümler boy gösterir. Özellikle sert balıklarla bulundurulmamalıdır. Çiklet türebleri ,japon ,koi ,et balığı türleri ,kaplumbağa ,kerevit elmaların hayattan bezmesine neden olan başlıca canlılardır.

Ölü bir elma salyangozu dipte kapağı yarı açık ,dokunduğununuzda içine sinmeyişiyle belli olur. Ölüm olayı gerçekleşeli çok oluyorsa hafif ceset kokusu alır ortamı.İllaki farkedersiniz. Diğer salyangozların onun üzerine üşüşmeside öldüğünü anlamanızın başka bir yoludur.Ve genelde çürüme başlamışsa kabuğun içinde biriken gazdan dolayı ceset su yüzüne çıkar.

Kabuk kırılması ve incelme söz konusu olduğu durumlarda sudaki eksik kalsiyum ve demirin yerini tutabilecek sebze  diyetine geçmelisiniz. Akabinde toplu ölümler yaşamanız an meselesidir. Hatta ince bir fileye sarılmış yumurta kabuklarıda suya kalsiyum salacak ,kabuk gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

 

ÖNCEKİ  /  3 – 4  /  SONRAKİ

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada