Elma Salyangozu (Apple Snail)

elmasalyangozları

Elma salyangozları, salyangoz besleyen akvaristlerin en yaygın ev sahipliği yaptıkları canlılardan biridir muhakkak. Bazen gerçekliği dev ülkesine giden fasulye sırığı kadar anlamsız söylentilere maruz kalırlar. Balıklara saldırmaları ,yavru balıkları yemeleri ,bitkiler için tam bir zararlı oldukları,tam bir yosun canavarı  oldukları ,hastalık taşıdıkları gidi ıvır zıvır söylentiler dolanır durur.

İşin özünde elma salyangozları sucul dünyanın en sessiz ,en yavaş ,en mütevazi  anlılarındandır. Hiç bir besini ayırt etmeden tüketirler. Ama avlanacak kadar formda değillerdir.Yavru balıklara zarar verme efsanesi; kendini tırtıklayan bir yavru balıktan korkup kabuğunu hızla kapatarak balığı sıkıştırmasıyla olması muhtemeldir. Bu istem dışı harekettir.Sağlıklı bir balığın korkup kendini cama vurup ölmesi kadar nadir ve tuhaftır.

Ölmeye yakın hareket kabiliyetini kaybetmiş veya ölmüş her türlü canlıyı yemeye çalışırlar. Kendi kendilerini bile. Bu sayede akvaryumda kokuşmayı engelleyen bir denge sağlanmış olur. Bu açıdan faydalı canlılar oldukları söylenebilir. Aynı şekilde çürümeye yüz tutmuş herhangi bir bitkiyide afiyetle tüketirler. Bazı zayıf yapılı bitkileride tüketmeleri muhtemeldir. Su mercimeklerini ve su marullarını afiyetle tükettiklerini gözlemledim. Bu da elma salyangozlarında popülasyon patlaması yaşadığım dönemlerde doyuramadığım bir nesilin tavrıydı. Yine de 100 lerce ceviz kadar elmanın 300 litrelik bir bitkili akvaryumda bitkileri talan ettiğini görmedim.

elmasalyangozucamda

Akvaryumda camı,duvarı kazıyarak gezerler. Ama etkili bir yosun tüketici değillerdir. Bir tabirle akvaryum camınızı cam gibi yapamazlar. Bu işin ustaları şüphesiz vatozlardır. Etkili olduklarını düşündüğüm en güzel hadise bunların olduğu yerde adi salyangoz nüfusu tükenmeye yüz tutuyor. Malumunuz adi salyangozlar yumurtalarını cama veya yaprağa yapıştırırlar. Yol üzeri buna denk gelen elma salyangozları afiyetle bu paketleri hüpletirler.

Beslenmeleri oldukça basittir. Her türlü balık yemini iştahla tükettikleri gibi ; haşlayarak vereceğiniz ıspanak,havuç,kapya biber ve çiğ olarak verebileceğiniz patates,kabak gibi sebzeleri afiyetle tüketirler. Ne kadar yerlerse o kadar üremeye meylederler.

Ortalama ömürleri 1-2 yıl arasıdır. Yaşamları boyunca binlerce yavru verebilirler. Çiftleşen bireylerin karakteristik hareketi erkeğin dişinin yan tarafından kıvrılıp yapışmasıdır. Dişi bu hareketlenmeden günler sonra suyun dışında nemli bir ortam seçer ve yüzlerce yumurtayı sıkı sıkı ,urmu tudu görünümünde buraya döşer. Ortam koşullarına göre bu yumurtalar 10-15 gün içinde açılmaya ve suya dökülmeye başlar. Bu evrede dikkat edilmesi gereken en önemli mesele yumurtaların öbek halinde vaktinden önce suya düşmemesine önem vermenizdir. Düştüğünü gördüğünüz anda alıp nemli başka bir susuz ortama taşımalısınız. Yoksa içinde embriyo olan yavru elmalar boğulup ölecektir.Üremelerini istemiyorsanız yumurta öbeğini gördüğünüz yerde onu yerinden söküp atın. Yemlemeyi azaltırsanız da üreme duracaktır.

elmasalyangozu yumurtalarıelmasalyangozuyumurtaaciliyor

Beraber bakılması muhtemel canlılar lepistes,plati gibi canlı doğuranlardır. Bunlar elmaları tahrik etse de iyi komşu kötü komşu hesabı yaşayıp giderler. Daha saldırgan olan chicled (malawilver,tangakya ,afrika cikletleri gibi) balık türlerine büyük olasılıkla yem olacaklardır. Birlikte bakmanızı önermem.

20-28 derece arasında oldukça mutlu bir hayat sürebilirler. Bu sınırların dışında üremeleri durur ,35 derece ve üzerinde yaşamsal faaliyetleri tehlikeye düşer.

elmasalyangozuciftlesiyor

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada