Katil Salyangoz (Anentome Helena)

 

Diğer salyangozları avlayarak beslenme şekli yüzünden ün kazanmış minare salyangozu gibi kıvrık- sivri  huni gibi vücudu ile, kahverengi -sarı ya yakın bantlarıyla akvaryumunuzda bulunması gereken güzel canlılardan biridir.Tropikaldir ; su sıcaklığı 20 derecenin altına düşürülmemelidir. Yaklaşık 2,5 -3 cm ye kadar boy atabilirler.Bilindiğinin aksine tam bir predatör değildir. Aç kaldıkça öncelikli beslenme şekli ramshorn ,adi salyangoz gibi dişine geçirebileceği salyangozları yer. Bunları bulamazsa sizin vereceğiniz balık yemlerinide zevkle tüketecektir.Bazı sitelerde salyangoz sorununa çözüm olarak önerilir. Ramshorn gibi 10 arlı yumurta paketi bırakarak çoğalan bir türden 1000 lerce salyangozunuz varsa helena bu salyangoz imha olayında size pek yardımcı olamayacaktır. Amacınız adi salyangoz neslini kurutmakta makrakanta almalısınız veya el ile düzenli olarak yetişkin salyangozları alıp atarak ,yemlemeyi azaltarak  helenadan çok daha hızlı bir çöüm elde etmiş olursunuz.

Önünde gezdirdiği boru sayesinde hem yön tayini yapar hemde bir salyangoz yakaladığında onu salyangozun içine sokup salyangoza bir tür zehirli sindirim enzimi aşılar. Bu sayede içi sıvılaşan salyangoz emilerek tüketilir. Genelde kendi ebatlarında kurbanlar seçer ama grup olarak avlandıklarında daha büyük salyangozlarıda hedef alabilirler. Eğer akvaryumunuzda elma salyangozu varsa boyutlarına çok fazla güvenmemelisiniz. Bendeki ceviz kadar elma salyangozlarını çoğu zaman zeminde kapakları açık vaziyette baygın bulurdum.Ayırıp ayrı bir kapta kendilerine gelmelerini bekler geri salardım akvaryuma Helenaları ana tanktan çıkardıktan sonra bu gergin senaryoyla hiç karşılaşmadım. Bazı kaynaklarda minare salyangozlarına ve kendi türlerine bulaşmadıkları bahis geçer. Bu tamamen tesadüften ibarettir. Aç kaldıklarında eyfel kulesi gibi elma salyangozunu dahi yemeye çalışan helena yeri geldiğinde yamyamlık dahi yapacaktır.

Üremeleri ağır bir süreçtir. Ramshornlar ,elmalar gibi bir anda tozu dumana katmazlar. Eşeyli ürerler. Erkek ve dişi bireylerin birbirini bulması gerekir. Elinizde az sayıda salyangoz mevcutsa ve üretim amacıyla bunları edindiyseniz akvaryum hacminizin 20 litreden fazla olmasını önermiyorum. Ve üremeyi tetiklediği için bunların bulunduğu ortama canlı yem niteliğinde adi salyangoz koyulması gerekmektedir. Üreme standart birbirleri üzerine yapışarak gerçekleşir. Dişi bir defada 1 veya 2  li paketler halinde kuma ,dekorlara veya bitkilerin üzerine yumurtaları bırakır. Bunu 10-15 defaya kadar bu şekilde sağa sola yapıştırır veya kuma gömer.Yumurtalar ortalama 25 derecelik sıcaklıkta 3-4 haftada çatlar ve yeni bireyler oluştururlar.Sıcaklık 30 derecelere yaklaştıkça bu süre 2 haftaya kadar iner. 30 dereceden daha fazla sıcaklık yumurtanın açılma oranını yokeder. Yavrular yumurtadan çıkınca yeterli boyutlara gelene kadar kuma saklanmaya meyilli bir hayat yaşarlar. Bu dönemde detritus denilen mikroskobik besinlerden ve balık yemi artıklarından faydalanarak gelişirler. Eğer benim gibi nereden geldiğini bilmediğiniz helenalarınız olmuşsa aldığınız bitkileri sorgulamalısınız 🙂

 

Balık yavrularınızı veya karideslerinizi yiyemezler çünkü onları yakalayacak kadar hızlı değillerdir. Eğer yerken görüyorsanız ya ölmüş bir balık/karidesi tüketiyorlardır yada kurban ölmeye yakın hareket kabiliyeti çok çok azalmış bir canlıdır.

Beslemesi zevkli ,yapısı güzel farklı bir türdür helenalar. Halen ülkemizde pahalı satılsada bazı forumlarda akvaristler tarafından çok ucuz bulmanız mümkün. Helena alırken ileriye dönük salyangoz sorununa çözüm olması açısından salyangoz sorunu başlamadan akvaryuma koymaya çalışın. Salyangoz olmasada balık yemiyle rahatça bakılabilen bir türdür. Özel ilgi istemez. Aylarca ürememesi ya aldığınızda olgunlaşmamış olmasından yada adapte probleminden ileri gelmektedir. Ortama alıştıktan sonra istediğiniz verimi almaya başlıyacaksınız.

28.10.2011 Ek:

Taşınmamdan dolayı alalacele akvaryumdaki kumu kabala yıkayıp güneşe sermiştim. Tabi tahmininiz olacağı üzere  helenaları arar ara bulamadım ,gömülme içgüdelerine gıcık oluyorum ^^. Kumla beraber yıkanıp güneşe serildiler. Yeni eve taşındıktan sonra yerleşim problemleri nedeniyle kumu akvaryuma ekleyemedim. 6 hafta kadar gölgede muazzam kuruyan kumun arasında bikaç helena gördüm. Ölmüş olduğu kanaatiyle dekor olsun diye akvaryuma eklediğim helenaların bir müddet sonra kımıldadığını gözlemledim. Son 2 haftadır gayet sağlıklılar ve çiftleşme belirtisi gözlemliyorum. Buradan anladığım kadarıyla helenalar kuraklığa muazzam dayanıklı. İstisnasız kuru kumdan aldığım tüm helenalar dönüş yaptığından şunu diyebilirim bu canlılar ciddi anlamda dayanıklılık abidesi.

 

Aşağıda Helena salyangozunun başka bir salyangozu nasıl yediğini göreceksiniz

.

 

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

4 yorum

 1. murat22 Kasım 21, 2012 9:14 pm  Cevapla

  ben bugün 5 tane ufak boy helena saylangozu aldım heralde tasımadan dolayı mınarelerın ustunde gezıyolar ama bırsey yapmıyorlar

 2. serdar a Ağustos 19, 2015 7:00 pm  Cevapla

  Helena besleyerek ile yüzlerce minare veya adi salyangozla baş edemezsiniz.
  çözümü tüm bİtkilerinizi peromosol ile 1-2 gün kab içinde bekletin. Suyun rengi Mor renkten normale döndüğünde Bitkilerinizi durulayıp akvaryuma koyabilirsiniz. durum daha ilerlemişse aynı şekilde taban kumunuda permasolde bekletin. Muhakkak faydasını göreceksiniz.

 3. Engin Temmuz 30, 2017 10:37 pm  Cevapla

  6 adet helena ile 130 civari adi salyangozu yaklasik 2.5 ay icinde tukettum acele etmeyin helenalar yavastA OLSA adi salyangozlarin kokunu kurutur

 4. Arguvan Aralık 14, 2017 9:11 pm  Cevapla

  Üremeleri hiçte ağır bir süreç değil 4 ay evvel 5 adet almıştım.Şu an yüzlerce yavru helena var akvaryumumda.

Bir cevap yazın

Yada